Evropská unie
Co prosadíme
- Budeme se plně podílet na rozvoji EU, která je klíčem k naší dobré a stabilní budoucnosti. Budeme hrdými Evropany, kteří si uvědomují úspěch evropské integrace.
- Co nejrychlejší vstup do eurozóny, který posílí naší pozici v EU.
- ČR jako součást rychlejšího pruhu integrace EU.
- Minimalizaci dopadů brexitu na české exportéry a české občany pracující v Británii.
- Postavíme před voliče fakta a budeme neúnavně vysvětlovat, že „oni“ jsme ve skutečnosti „my“.
Co nepřipustíme
- Odchod z Evropské unie ani pořádání nesmyslných referend za vystoupení z EU.
- ČR se nesmí ocitnout na periferii EU.
- Nebudeme čelit populismu v Evropě tím, že se sami staneme populisty.
- Omezení volného pohybu lidí za prací ani jiné omezení základních svobod Unie.
- Neztratíme víru ve společnou Evropu a v její hodnoty, jako jsou demokracie, mír a prosperita, a budeme usilovat o to, aby co nejvíce lidí význam těchto hodnot pochopilo.
Česká republika je nedílnou součástí Evropské unie. Objektivně daná historická, zeměpisná i ekonomická pozice ČR jasně ukazuje, že naše země Unii potřebuje k zajištění základních podmínek pro svůj rozvoj. V době, kdy se objevují dříve neznámá rizika a nejistoty, to platí o to více. Budeme vystupovat proti lehkomyslnému vyvolávání diskusí o „czexitu“ a i vzhledem k naší historické zkušenosti připomínat, že odvrácení se od Západu znamená přiblížení k Východu. Budeme se aktivně podílet na rozhodování v rámci Unie, účastnit se debaty o reformě jejích institucí a bojovat za to, abychom zůstali ve tvrdém integračním jádru společenství.
Naše postoje k Evropské unii naleznete v plné šíři v příslušné kapitole volebního programu 2017. Další potřebné informace a vize do budoucna se dočtete i v příslušné kapitole naší VIZE 2030: Bezpečí a zahraniční politika. Přečíst si můžete také náš program pro volby do Evropského parlamentu 2019.
Níže najdete nejvýznamnější články k tématu Evropské unie.

„Až příliš zahleděni do české kotliny“
Rozhovor s Markem Ženíškem
V předvečer jednání Ústavního soudu o návrhu senátorů na přezkoumání Lisabonské smlouvy se Marek Ženíšek zamýšlí nad limity vládnoucích elit, obrazem země v zahraničí i nezastupitelnou úlohou politických stran.

Chceme Evropu
Za pár dní to budou přesně dvě desetiletí od listopadových událostí roku 1989, kdy se naše země po dlouhé době nesvobody a totality opět vrátila k demokracii. Začali jsme žít ve svobodné společnosti a chtěli jsme se vrátit zpět do Evropy.

TOP 09 podporuje Lisabon
Představitelé TOP 09 se jednoznačně vyslovili pro co nejrychlejší ratifikaci Lisabonské smlouvy. K. Schwarzenberg: „Znejišťování ratifikačního procesu, který úspěšně proběhl ve 26 členských zemích EU, mimořádně poškozuje kredit České republiky v zahraničí...“Připojte se k výzvě Chceme Evropu

Listinou práv EU jsme se nezabývali – nebyl důvod
Rozhovor s Karlem Schwarzenbergem
Prezidentův tajemník Ladislav Jakl uvedl, že bývalá vláda o Listině základních práv EU vůbec nediskutovala, ačkoli znala rizika s ní spojená. Karel Schwarzenberg v reakci na toto prohlášení řekl: "My jsme nebyli toho názoru, že to je problém. Máme česko-německou deklaraci, víme, jak štrasburský soud v těchto věcech rozhodoval."

Žádný strach, my se v Evropě nerozpustíme
Vždycky jsme v českých zemích bývali pyšní na svůj smysl pro humor. Tak ho povolejme, budeme ho potřebovat. Než jsme nedávno vstoupili do Evropské unie, ozývalo se od nás naříkání, jak to nejcennější v ní beznadějně rozpustíme: přijdeme o rum, uleželý guláš a tvary včelích úlů...co nám jen zbude? Eurooptimisté tvrdili, že naše originalita je nerozpustitelná. Celý článek