Životní prostředí
Co prosadíme
- Principy udržitelného rozvoje jako základní odpovědnosti vůči budoucím generacím.
- Maximální ochranu české krajiny a přírody, včetně ochrany vody, půdy a biologické rozmanitosti.
- Podpoříme v rámci evropské spolupráce transformaci ekonomiky směrem k bezuhlíkatým technologiím.
- Zabráníme úbytku zemědělské půdy a přírodních ploch účinnými legislativními nástroji.
Co nepřipustíme
- Dotování plodin určených pro výrobu biopaliv.
- Výstavbu evidentně škodlivých staveb, zejména megalomanského projektu kanálu Labe – Odra – Dunaj nebo jezů na dolním Labi.
- Upřednostnění zájmů developerů před zájmy ochrany přírody.
- Nikdy nebudeme pro zahrabávání a pálení odpadů namísto důsledné recyklace.
Jednou z našich klíčových priorit je omezit emise skleníkových plynů pomocí/ podporou moderních technologií, které umožní efektivně využívat všech zdrojů energie a budou krokem vpřed k nízkouhlíkové energetice. Navrhneme v této oblasti potřebná organizační a legislativní opatření na všech úrovních a budeme usilovat o jejich prosazení. Současně podpoříme institucionální podporu ze strany státu vědeckým projektům v této oblasti. Velmi důležitou je pro nás i ochrana přírody. V České republice spadá pouze 1,5 % území pod nejvyšší stupeň ochrany – národní parky. Jsme přesvědčeni, že můžeme toto území zdvojnásobit zřízením nových národních parků.
Naše postoje k životnímu prostředí a návrhy řešení naleznete v plné šíři v příslušné kapitole volebního programu 2017. Další potřebné informace a vize do budoucna se dočtete i v příslušné kapitole naší VIZE 2030: Udržitelné životní prostředí.
Níže najdete nejvýznamnější články k tématu životního prostředí.

Všechny uhelné lomy na severu Čech necháme zčásti přírodě
Na severočeských hnědouhelných velkolomech by se mělo těžit uhlí už jen nejvýše 10 let. První, Důl ČSA, skončí nejpozději v roce 2026. Vláda nyní zvažuje, co s mnohakilometrovými jámami, které po těžbě zůstanou

Poslanec Michal Kučera: Dostavba D7 má nadále prioritu, řešíme sucho i chráněnou krajinou oblast Krušné hory
Jak to bude dál s dostavbou dálnice D7? A proč má smysl vyhlašovat chráněnou krajinnou oblast Krušné hory? A jak pomoci vyřešit sucho, které škodí místním zemědělcům? Na to jsme se ptali poslance Michala Kučery, který byl zvolen za Ústecký kraj v koalici SPOLU, která je jednou z vládních stran.

Niedermayer: Vyplatí se fotovoltaika? Rozhodují štědré dotace a možnost sdílet elektřinu
V Evropském parlamentu mám dva kolegy, kteří řešili otázku zda „mít či nemít“. Šlo o fotovoltaickou elektrárnu. Ani jeden nehodlal využít dotaci a nakonec jen jeden si elektrárnu pořídil. I proto jsem se rozhodl propočítat, jak je to s návratností takové investice.

Niedermayer: Stát by mohl navýšit kapacitu fotovoltaik s výrazně nižšími výdaji
Na rozvoj drobných fotovoltaik s bateriovým úložištěm stát poskytuje štědré dotace, na které půjdou obvykle z peněz EU desítky miliard korun. Návratnost pořízení bohatě dotované fotovoltaiky s baterií je přitom teoreticky jen o něco lepší než té levnější bez úložiště, ale s efektivním využitím přetoků do sítě. Stát by tak jiným nastavením mohl miliardy ušetřit.

Vláda schválila nový plán rekultivace lomu ČSA
„Není žádné překvapení, že vláda souhlasila s novým plánem rekultivace lomu ČSA. Kdybychom jeli podle starých plánů vymyšlených za komunistů, akorát bychom vyhazovali peníze, které se v našem regionu takto využijí daleko efektivněji," komentoval závěr vlády radní pro rozvoj Ústeckého kraje a poslanec Michal Kučera