Co prosadíme

  • Znovu otevřeme diskusi o důchodové reformě s cílem dosáhnout politického konsenzu na jejím vyřešení.
  • Částečnými úvazky, prací z domova, sdílenými pracovními místy a rozšířením služeb pro děti usnadníme skloubení pracovního a rodinného života.
  • Zajistíme, aby sociální výhody čerpali ti, kteří si nedokážou pomoci sami nebo prostřednictvím svých blízkých. Zneužívání sociálního systému nesmí poškozovat ty nejpotřebnější.
  • Posílení dlouhodobé zdravotně sociální péče v domácím prostředí.

Co nepřipustíme

  • Snižování životní úrovně ohrožených skupin (seniorů, handicapovaných, rodin s dětmi včetně samoživitelů).
  • Povinný rok v mateřské škole pro všechny děti.
  • Zadlužování ČR kvůli nezodpovědnému vydávání peněz za zbytné sociální dávky.
  • Povinnost obou rodičů vystřídat se během rodičovské dovolené.

Soudržné rodiny, v nichž dochází k výchově budoucích generací, jsou základem fungující společnosti. Prioritou je proto pro nás prosperující a ve svém konání co nejsvobodnější rodina. Uvolníme rodičům co nejvíce ruce a podpoříme je v jejich společensky zásadní roli. V České republice je zcela nedostačující podpora služeb pro rodiny. Odstraníme tento nedostatek a umožníme snazší skloubení péče o děti s pracovním uplatněním. Přirozené je chtít jak rodinu, tak práci – zejména ženy se nesmí dostávat do situace náročné volby, zda mít děti, nebo budovat kariéru. Prosadíme proto, aby výhody rodičovského příspěvku mohli čerpat i prarodiče. Zařadíme prokazatelné náklady na služby spojené s hlídáním dětí a domácími pracemi mezi odečitatelné položky ze základu daně (do 12 let věku dítěte). Snížením odvodů pak podpoříme flexibilní a částečné úvazky.

Naše postoje k sociální politice a návrhy řešení naleznete v plné šíři v příslušné kapitole volebního programu 2017. Další potřebné informace a vize do budoucna se dočtete i v příslušné kapitole naší VIZE 2030Sociálně soudržná společnost.

Níže najdete nejvýznamnější články k tématu sociální politiky.

Zákoník práce: Zaměstnanci vs. zaměstnavatelé?
8. 3. 2023

Zákoník práce: Zaměstnanci vs. zaměstnavatelé?

Sněmovna bude brzy projednávat novelu zákoníku práce, která je v aktuálním znění názorným příkladem toho, jak si s dobrým úmyslem naběhnout na vidle.

Celý článek
Pekarová Adamová: Není hrdinství vytápět na 25 stupňů
30. 9. 2022

Pekarová Adamová: Není hrdinství vytápět na 25 stupňů

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová pro Blesk.cz zopakovala, že se lidé nemusí ničeho bát. Pozastavila se nad tím, že není hrdinstvím ignorovat krizi a vytápět na 25 stupňů, a apelovala na občany, aby vůči sobě byli solidární.

Celý článek
Pekarová Adamová: Svetrem proti Putinovi se na úsporách může podílet každý
24. 8. 2022

Pekarová Adamová: Svetrem proti Putinovi se na úsporách může podílet každý

Naše vláda udělala maximum pro to, abychom byli na zimu připraveni. Svetr proti Putinovi se stal symbolem toho, že k omezení peněz pro Rusko může svou trochou přispět každý z nás.

Celý článek
Pekarová Adamová: Zimu zvládneme, když se uskromníme
22. 8. 2022

Pekarová Adamová: Zimu zvládneme, když se uskromníme

Už od dětství mám zafixované návyky, že se netopí pánu Bohu do oken a nesvítí se tam, kde není potřeba, říká předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová. V úsporách s topením, klimatizováním a svícením chce jít příkladem i v Poslanecké sněmovně.

Celý článek
Pekarová Adamová: Méně topit považuji za normální
18. 8. 2022

Pekarová Adamová: Méně topit považuji za normální

I kdybych měla jmění Billa Gatese, budu v zimě nosit svetr, k šetření energií mě vychovali rodiče, říká předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová. V rozhovoru mluví o robustní vládní pomoci lidem v energetické nouzi.

Celý článek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme