Energetika
Co prosadíme
- Vhodný energetický mix s postupným utlumováním provozu uhelných elektráren a navyšováním podílu obnovitelných zdrojů.
- Prodloužení životnosti stávajících bloků a přípravu výstavby dalších jaderných bloků v Dukovanech.
- Energetické úspory.
- Cenově dostupnou energii pro podnikatele a domácnosti.
Co nepřipustíme
- Zákaz jaderné energie.
- Ovlivňování regulátora politickými nebo podnikatelskými vlivy.
- Ohrožení surovinové a energetické bezpečnosti ČR.
Stabilní, bezpečný a ekonomicky efektivní přístup k energiím a strategickým surovinám představuje nezbytnou podmínku hospodářské, bezpečnostní a politické stability naší země. Proto budeme usilovat o vytváření strategických zásob surovin, podporovat recyklační technologie a spolupracovat s EU na jejich bezpečném zajištění. Zároveň je však nutné skloubit energetickou soběstačnost a snižování emisí škodlivých látek. Toho bude dosaženo snižováním podílu uhelných elektráren v energetickém mixu ČR a navyšováním výroby energie z obnovitelných zdrojů.
Naše postoje k energetice a návrhy řešení naleznete v plné šíři v příslušné kapitole volebního programu 2017. Další potřebné informace a vize do budoucna se dočtete i v těchto kapitolách naší VIZE 2030: Moderní hospodářství a Udržitelné životní prostředí.
Níže najdete nejvýznamnější články k tématu energetiky.

Niedermayer: Lidem je jedno, v jakém ptákovi se ČNB vzhlíží. Zajímá je inflace
Český ekonom a poslanec Evropského parlamentu Luděk Niedermayer z pozice bývalého viceguvernéra České národní banky reaguje na nedávné vystoupení současného guvernéra Aleše Michla a hodnotí kroky banky v posledním roce.

Všechny uhelné lomy na severu Čech necháme zčásti přírodě
Na severočeských hnědouhelných velkolomech by se mělo těžit uhlí už jen nejvýše 10 let. První, Důl ČSA, skončí nejpozději v roce 2026. Vláda nyní zvažuje, co s mnohakilometrovými jámami, které po těžbě zůstanou

Niedermayer: Vyplatí se fotovoltaika? Rozhodují štědré dotace a možnost sdílet elektřinu
V Evropském parlamentu mám dva kolegy, kteří řešili otázku zda „mít či nemít“. Šlo o fotovoltaickou elektrárnu. Ani jeden nehodlal využít dotaci a nakonec jen jeden si elektrárnu pořídil. I proto jsem se rozhodl propočítat, jak je to s návratností takové investice.

Niedermayer: Stát by mohl navýšit kapacitu fotovoltaik s výrazně nižšími výdaji
Na rozvoj drobných fotovoltaik s bateriovým úložištěm stát poskytuje štědré dotace, na které půjdou obvykle z peněz EU desítky miliard korun. Návratnost pořízení bohatě dotované fotovoltaiky s baterií je přitom teoreticky jen o něco lepší než té levnější bez úložiště, ale s efektivním využitím přetoků do sítě. Stát by tak jiným nastavením mohl miliardy ušetřit.

Třetina: Nikdo to nechce slyšet, ale přechodovým palivem bude plyn nebo uhlí
Energetici se obecně shodují na tom, že v následujících dekádách se neobejdeme bez řiditelných zdrojů. A protože i jejich výstavba může zabrat desetiletí, je na místě si konečně přiznat nepříjemnou pravdu: přechodovým palivem v Česku bude plyn nebo uhlí.