Vzdělání, věda a výzkum
Naše děti budou čelit zcela odlišným výzvám než předešlé generace a škola je na ně musí připravit. Poslední rok ukázal nejen naše slabiny, ale i obrovský potenciál učitelů a žáků. Musíme brát vážně výstrahy, které se zejména v době pandemie ukázaly, a musíme do puntíku využít možnosti, které moderní doba nabízí. Nic z toho se ale neobejde bez velkých investic do školství. Z místa se pohneme jen v případě, pokud poskytneme školám dostatečný materiální základ pro moderní výuku.
Pokud budou platy učitelů odpovídat náročnosti povolání a budou atraktivní i pro mladé lidi. Pokud budeme ochotni změnit přístup a zbavit se neduhů, které si celý systém nese ještě z minulého režimu. Pokud dětem předáme kompetence, které potřebují pro život v době, která se nikdy v historii neměnila tak rychle jako dnes. Proto je třeba změnit celý přístup, nenutit děti, aby se učily kvůli známkám, ale motivovat je k zájmu o poznávání nových věcí. V tom mohou pomoci také rodiče, kteří by měli mít více možností, jak se podílet na vzdělávání svých potomků. Digitalizace, modernizace školství, nové přístupy a podpora růstu potenciálu nejen žáků a studentů, ale také učitelů a ředitelů škol, to je cesta, kterou se chce vydat TOP 09, a která dovede české školství do 21. století. Nechceme, aby v Česku přibývalo dělníků, ale chceme vyučit šikovné řemeslníky.
TOP 09 i z těchto důvodů prosazuje novelu zákona o pedagogických pracovnících. Tento zákon garantuje učitelům důstojné platy i profesní růst. Výše jejich odměn bude díky zákonu v kompetenci ředitelů. Zákon tak učitelům garantuje plat ve výši 130 procent průměrné mzdy a stanovuje jasné podmínky pro učitele „nepedagogy“.
Další postoje ke vzdělání, vědě a výzkumu a návrhy řešení naleznete v kapitole Vzdělaná a kulturní společnost volebního programu 2021.
TOP 09 chce samostatné ministerstvo pro vědu a vysoké školy. „Zahraniční zkušenosti ukazují, že to může fungovat,“ argumentuje Ženíšek
TOP 09 by chtěla do koaliční smlouvy SPOLU prosadit samostatné ministerstvo pro vědu, výzkum a vysoké školy. Deníku FORUM 24 to řekl ministr Marek Ženíšek, který tuto oblast nyní spravuje.
Nekalé ovlivňování vědy a vysokých škol ohrožuje celou naši společnost. Experti na kulatém stole Heleny Langšádlové ve Sněmovně radili, jak se bránit
Hrozby nelegitimního ovlivňování ve vědě a vysokém školství s vývojem mezinárodní bezpečnostní situace sílí. Jak hrozby vypadají a jak se bránit, bylo proto tématem kulatého stolu Bezpečnost výzkumu – posilování institucionální odolnosti.
Vláda plní svůj program z 93 %, zaměříme se na růst ekonomiky, mezd a na obranu
Vládě premiéra Petra Fialy se úspěšně daří plnit své programové prohlášení. Na 100 procent či více jak z poloviny splnila dosud celkem 93 % svého programu. Ze svých cílů kabinet zvládl předložit důchodovou reformu, zahájil tendr na dostavbu JE Dukovany, stabilizoval veřejné finance a splnil řadu dalších priorit.
Ministr Ženíšek předal Cenu za popularizaci výzkumu za rok 2024 vědecké novinářce Pavle Hubálkové
V pondělí 18. listopadu 2024 se v prostorách Strakovy akademie uskutečnilo slavnostní udělení Ceny předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace za propagaci a popularizaci výzkumu, kterou převzala vědecká novinářka Pavla Hubálková z rukou ministra pro vědu, výzkum a inovace Marka Ženíška.
Předsedkyně Sněmovny jednala v Bavorsku o meziparlamentní spolupráci a strategických investicích
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová spolu s poslancem Petrem Fifkou navštívili sousední Bavorsko. V Mnichově jednali s předsedkyní Bavorského zemského sněmu Ilse Aigner o užší meziparlamentní spolupráci a přeshraničních obchodně-ekonomických vztazích.