Vzdělání, věda a výzkum
Vzdělání je ta nejlepší investice
Co prosadíme
- Vysokou profesionalitu a s ní související důstojnou, společenskou i příjmovou pozici ředitelů, učitelů, ale i nepedagogických pracovníků.
- Zvýšení odpovědnosti rodičů za vzdělávání jejich dětí. Odpovědnost školy a rodiny musí být vyvážená.
- Zavedeme systém půjček a grantů pro uhrazení nákladů na vysokoškolské studium.
- Vzdělání je nejlepší investice do budoucnosti, a proto umožníme vysokým školám zavést školné.
Co nepřipustíme
- Rezignaci na snahy posílit finanční ohodnocení pracovníků ve školství a prosadit moderní pedagogické postupy.
- Zbavení odpovědnosti rodičů za výchovu a vzdělávání jejich dětí.
- Nedovolíme, aby jediný talent ztratil přístup ke vzdělání ze sociálních důvodů.
- Omezování výdajů na vědu a výzkum.
Vzdělávání, věda a výzkum musí být prioritou, která se jasně odráží v závazném navýšení rozpočtů. Rozvoj vzdělané, samostatné a zodpovědné osobnosti je zárukou rozvoje jedince i celé společnosti. K tomu jsou zapotřebí kvalitní výuka a kvalitní učitelé. Prosadíme proto moderní výukové metody podle principu „méně memorování, více kreativity“ a navýšíme platy učitelů, aby patřili k nejlépe placeným státním zaměstnancům. Za vzdělání dítěte, zejména předškolní, jsou ale odpovědní i jeho rodiče. Chceme rodičům dát větší zodpovědnost i větší svobodu tím, že zrušíme povinný poslední rok v mateřské škole. Stát by za rodiče neměl rozhodovat, co je pro dítě dobré. A protože je vzdělání investicí do budoucnosti, chceme umožnit vysokým školám zavést školné.
Naše postoje ke vzdělání, vědě a výzkumu a návrhy řešení naleznete v plné šíři v příslušné kapitole volebního programu 2017. Další potřebné informace a vize do budoucna se dočtete i v příslušné kapitole naší VIZE 2030: Vzdělaná společnost.
Níže najdete nejvýznamnější články k tématu vzdělání, vědy a výzkumu.

S rozpočtem pro vědu spokojená nejsem, odstupovat kvůli tomu ale nebudu, říká Langšádlová
„Myslím si, že reprezentanti výzkumné komunity jsou rádi, že ve vládě mají svůj hlas. A to jak v případě projednávání rozpočtu, tak kvůli tomu, že jsem se mohla s plným nasazením pustit do věcí, které je potřeba udělat,“ říká ministryně o svém působení ve vládě.

Není to jen o modernizaci a digitalizaci. Škola by měla učit, jak smysluplně trávit volný čas, říká Havel
„Vlastně sleduji s povděkem, že se rodiče začali více zajímat a neřeší už jen to, jaké známky má jejich dítě. Pokud jde o můj názor, škola rozvíjí kompetence v podobě znalostí a dovedností a je správné se bavit o tom, jaké kompetence by to měly být,“ říká Havel.

Novela zákona o veřejných výzkumných institucích přispěje ke konsolidaci veřejných financí. Má podporu Akademie věd
Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová připravila ve spolupráci s dalšími rezorty a Akademií věd novelu zákona o veřejných výzkumných institucích. Novela upravuje vztahy mezi veřejnými výzkumnými institucemi a jejich zřizovateli.

Projev Markéty Pekarové Adamové při pietním aktu u Českého rozhlasu k 55. výročí okupace Československa
Nesmíme nikdy zapomenout na oběti invaze v roce 1968. A zapomínat nemůžeme a nesmíme ani na oběti trvající ruské agrese na Ukrajině. Nejlepší způsob, jak uctít památku všech obětí tyranií minulých, je vytrvat v podpoře bojovníků proti tyraniím současným.

Velmi dobré vědecké výsledky se ne vždy zhodnocují v praxi, říká Langšádlová. Peníze na vědu chce udržet
Ministr financí chce v rámci snižování schodku v rozpočtu snížit finance vědě, výzkumu a inovacím o 12 miliard korun, než navrhuje příslušná vládní rada. V pondělí večer se poprvé sešel nový vládní výbor pro strategické investice, který by měl mimo jiné také koordinovat podmínky pro zajištění investic včetně těch do vědy. Ke škrtům v rozpočtu v rozhovoru odpovídá ministryně pro vědu, výzkum a inovace z TOP 09 Helena Langšádlová.