Vzdělání, věda a výzkum
Vzdělání je ta nejlepší investice
Co prosadíme
- Vysokou profesionalitu a s ní související důstojnou, společenskou i příjmovou pozici ředitelů, učitelů, ale i nepedagogických pracovníků.
- Zvýšení odpovědnosti rodičů za vzdělávání jejich dětí. Odpovědnost školy a rodiny musí být vyvážená.
- Zavedeme systém půjček a grantů pro uhrazení nákladů na vysokoškolské studium.
- Vzdělání je nejlepší investice do budoucnosti, a proto umožníme vysokým školám zavést školné.
Co nepřipustíme
- Rezignaci na snahy posílit finanční ohodnocení pracovníků ve školství a prosadit moderní pedagogické postupy.
- Zbavení odpovědnosti rodičů za výchovu a vzdělávání jejich dětí.
- Nedovolíme, aby jediný talent ztratil přístup ke vzdělání ze sociálních důvodů.
- Omezování výdajů na vědu a výzkum.
Vzdělávání, věda a výzkum musí být prioritou, která se jasně odráží v závazném navýšení rozpočtů. Rozvoj vzdělané, samostatné a zodpovědné osobnosti je zárukou rozvoje jedince i celé společnosti. K tomu jsou zapotřebí kvalitní výuka a kvalitní učitelé. Prosadíme proto moderní výukové metody podle principu „méně memorování, více kreativity“ a navýšíme platy učitelů, aby patřili k nejlépe placeným státním zaměstnancům. Za vzdělání dítěte, zejména předškolní, jsou ale odpovědní i jeho rodiče. Chceme rodičům dát větší zodpovědnost i větší svobodu tím, že zrušíme povinný poslední rok v mateřské škole. Stát by za rodiče neměl rozhodovat, co je pro dítě dobré. A protože je vzdělání investicí do budoucnosti, chceme umožnit vysokým školám zavést školné.
Naše postoje ke vzdělání, vědě a výzkumu a návrhy řešení naleznete v plné šíři v příslušné kapitole volebního programu 2017. Další potřebné informace a vize do budoucna se dočtete i v příslušné kapitole naší VIZE 2030: Vzdělaná společnost.
Níže najdete nejvýznamnější články k tématu vzdělání, vědy a výzkumu.

Senát dnes projedná školský zákon a jmenování ústavních soudců
Představitelé v horní komoře Parlamentu ČR se na dnešní schůzi věnují vyslovení souhlasu Senátu ve jmenování ústavních soudců, jehož projednání se společně se senátory účastní také prezident republiky Petr Pavel. Tématem jednání se třiceti body v programu bude také novela o pedagogických pracovnících.

TOP 09: Pro střední školy musíme schválit Lex kapacita SŠ a zavést digitalizaci přihlášek
TOP 09 představila plán, jak pomocí dočasné legislativní úpravy „Lex kapacita SŠ“ okamžitě vyřešit kritickou kapacitní situaci přijímání žáků na středních školách na území Prahy a Středočeského kraje, která vznikla kvůli papírovému systému přihlášek. Navrhujeme postup, kterým jsme zvládli příval studentů z Ukrajiny, tedy dočasným uvolněním kapacit škol.

Klíma: Můžeme navýšit počet míst ve třídách
V Praze je kritická situace, přiznal v rozhovoru pro Novinky v souvislosti s kapacitami středních škol místopředseda sněmovního školského výboru Pavel Klíma (TOP 09). Situaci dopoledne řešil se šéfem resortu školství Mikulášem Bekem (STAN). Řešení vidí v navýšení kapacit tříd po vzoru vzdělávání ukrajinských uprchlíků. Do budoucna je pak podle něj potřeba transformovat obory.

Poslanci TOP 09 vyzvali MŠMT a Asociaci krajů k řešení kritické situace nedostatku kapacit na středních školách
Tímto usnesením reagují poslanci TOP 09 na situaci rodičů a žáků 9. tříd, kdy je nedostatečné kapacity středních škol v Praze staví do neřešitelné pozice s nemožností studovat na střední škole. Navrhujeme tedy krizovou situaci řešit postupem, kterým jsme zvládli příval studentů z Ukrajiny, tedy dočasným uvolněním kapacit škol.

Langšádlová: Musíme motivovat firmy, aby výnosy reinvestovaly do výzkumu
V programovém prohlášení vláda slíbila zvýšení celkových výdajů na vědu i výzkum. Daří se vládě tento slib naplnit? Kolik peněz dostanou čeští vědci na příští rok? Radiožurnál se ptal ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové.