Evropská unie
Co prosadíme
- Budeme se plně podílet na rozvoji EU, která je klíčem k naší dobré a stabilní budoucnosti. Budeme hrdými Evropany, kteří si uvědomují úspěch evropské integrace.
- Co nejrychlejší vstup do eurozóny, který posílí naší pozici v EU.
- ČR jako součást rychlejšího pruhu integrace EU.
- Minimalizaci dopadů brexitu na české exportéry a české občany pracující v Británii.
- Postavíme před voliče fakta a budeme neúnavně vysvětlovat, že „oni“ jsme ve skutečnosti „my“.
Co nepřipustíme
- Odchod z Evropské unie ani pořádání nesmyslných referend za vystoupení z EU.
- ČR se nesmí ocitnout na periferii EU.
- Nebudeme čelit populismu v Evropě tím, že se sami staneme populisty.
- Omezení volného pohybu lidí za prací ani jiné omezení základních svobod Unie.
- Neztratíme víru ve společnou Evropu a v její hodnoty, jako jsou demokracie, mír a prosperita, a budeme usilovat o to, aby co nejvíce lidí význam těchto hodnot pochopilo.
Česká republika je nedílnou součástí Evropské unie. Objektivně daná historická, zeměpisná i ekonomická pozice ČR jasně ukazuje, že naše země Unii potřebuje k zajištění základních podmínek pro svůj rozvoj. V době, kdy se objevují dříve neznámá rizika a nejistoty, to platí o to více. Budeme vystupovat proti lehkomyslnému vyvolávání diskusí o „czexitu“ a i vzhledem k naší historické zkušenosti připomínat, že odvrácení se od Západu znamená přiblížení k Východu. Budeme se aktivně podílet na rozhodování v rámci Unie, účastnit se debaty o reformě jejích institucí a bojovat za to, abychom zůstali ve tvrdém integračním jádru společenství.
Naše postoje k Evropské unii naleznete v plné šíři v příslušné kapitole volebního programu 2017. Další potřebné informace a vize do budoucna se dočtete i v příslušné kapitole naší VIZE 2030: Bezpečí a zahraniční politika. Přečíst si můžete také náš program pro volby do Evropského parlamentu 2019.
Níže najdete nejvýznamnější články k tématu Evropské unie.

Pospíšil: Evropská unie musí řešit, jak vracet ekonomické migranty
V Evropě určitá část lidí nedostane azyl, ale pouze jedna třetina z nich se vrací do svých domovských zemí. Evropská unie by proto měla řešit, jak zavést takzvanou návratovou politiku, jak vracet ty, kteří jsou pouze ekonomickými uprchlíky.

Ženíšek: Evropskou prioritou je ochrana její vnější hranice
„Evropa musí jako svoji prioritu vzít ochranu a kontrolu vnější hranice. Potom může mít důvěru lidí, kteří začnou vnímat, že to Evropa zvládá,“ říká první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Štětina: Výsledky nizozemského referenda jsou zklamáním
Výsledky nizozemského referenda o ratifikaci asociační dohody s Ukrajinou jsou zklamáním. Ukrajina se stala předmětem manipulace populistů v Nizozemsku, kteří ji vzali jako rukojmí ve svém boji proti EU.

Langšádlová: Turecko musí plnit své závazky v řešení migrační krize
Musí být přesněji stanoveno, co za ty peníze Turecko pro zbrzdění migračního tlaku udělá. Musí alespoň část uprchlíků pustit na svůj trh práce, aby tam ti lidé měli nějakou perspektivu.

Pospíšil: Musíme být součástí Západu
Pro Českou republiku je členství v Evropské unii a vazba na západ, na Evropskou unii a NATO mimořádně důležitá.

Ženíšek: Potřebujeme mít záložní plán pro řešení migrační krize
„Jsem rád, že je nějaký plán B. My jsme to podporovali. Myslím si, že není dobré, aby byla Evropa závislá pouze na jednom řešení,“ řekl v debatě první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Ženíšek: Potřebujeme jednotnou Evropu
Pokud si mám vybrat, chci věci v Bruselu opravit a chci mít jednotnou silnou Evropu. Nechci v Evropě více Moskvy.

Schwarzenberg: Negativní postoj nám v migrační krizi nepomůže
Jsou tu sice oprávněné obavy, ale na druhou stranu jsou tu taky pozitivní možnosti. Člověk jen musí být pozitivní a chtít něco dokázat, ne mít jenom negativní postoje. To nikdy nepomůže.

Ženíšek: Řešení migrace musíme hledat v Evropě společně
Než jednat v rámci V4 v Praze, musíme jednat především v Bruselu s ostatními státy Evropské unie. Bez podpory většiny států budeme za odpadlíky, kteří jdou proti hlavnímu proudu.

Kalousek: Vláda selhala minimálně třikrát
Propuštění Alího Fajáda je stejně skandální a trestuhodný právní akt jako vydání katarského prince nebo amnestie prezidenta Klause. Vydáním Fajáda však ministr Pelikán navíc snížil míru bezpečnosti ČR a jejích občanů.