Evropská unie
Co prosadíme
- Budeme se plně podílet na rozvoji EU, která je klíčem k naší dobré a stabilní budoucnosti. Budeme hrdými Evropany, kteří si uvědomují úspěch evropské integrace.
- Co nejrychlejší vstup do eurozóny, který posílí naší pozici v EU.
- ČR jako součást rychlejšího pruhu integrace EU.
- Minimalizaci dopadů brexitu na české exportéry a české občany pracující v Británii.
- Postavíme před voliče fakta a budeme neúnavně vysvětlovat, že „oni“ jsme ve skutečnosti „my“.
Co nepřipustíme
- Odchod z Evropské unie ani pořádání nesmyslných referend za vystoupení z EU.
- ČR se nesmí ocitnout na periferii EU.
- Nebudeme čelit populismu v Evropě tím, že se sami staneme populisty.
- Omezení volného pohybu lidí za prací ani jiné omezení základních svobod Unie.
- Neztratíme víru ve společnou Evropu a v její hodnoty, jako jsou demokracie, mír a prosperita, a budeme usilovat o to, aby co nejvíce lidí význam těchto hodnot pochopilo.
Česká republika je nedílnou součástí Evropské unie. Objektivně daná historická, zeměpisná i ekonomická pozice ČR jasně ukazuje, že naše země Unii potřebuje k zajištění základních podmínek pro svůj rozvoj. V době, kdy se objevují dříve neznámá rizika a nejistoty, to platí o to více. Budeme vystupovat proti lehkomyslnému vyvolávání diskusí o „czexitu“ a i vzhledem k naší historické zkušenosti připomínat, že odvrácení se od Západu znamená přiblížení k Východu. Budeme se aktivně podílet na rozhodování v rámci Unie, účastnit se debaty o reformě jejích institucí a bojovat za to, abychom zůstali ve tvrdém integračním jádru společenství.
Naše postoje k Evropské unii naleznete v plné šíři v příslušné kapitole volebního programu 2017. Další potřebné informace a vize do budoucna se dočtete i v příslušné kapitole naší VIZE 2030: Bezpečí a zahraniční politika. Přečíst si můžete také náš program pro volby do Evropského parlamentu 2019.
Níže najdete nejvýznamnější články k tématu Evropské unie.

Laudát: Turecký nátlak je nepřijatelný
Byly stanoveny nějaké podmínky, které mělo Turecko splnit. V současné situaci si dokážu těžko představit, že bude pro řadu států skousnutelné, aby byl s Tureckem ustaven bezvízový styk.

Niedermayer: Bankám škodí stagnující ekonomika
Zátěžové testy jsou pouze jednou z cest, jak posoudit odolnost bank, a tedy jejich schopnost dobře fungovat i za horších podmínek. Zavedení tohoto nástroje vítám, neboť příliš sofistikovaný systém regulace Basel 2 se během krize ukázal jako málo funkční.

Pospíšil: Měli bychom z EU dostat lidi, kteří tu nezískají azyl
Je správné, že Česko bude sledovat dění na hranici a bude monitorovat, a pokud možno i zadržovat osoby, které v jiném státě EU nezískají azyl. Takové lidi je třeba z Evropy dostat, ačkoli je to strašně těžké. To se dnes bohužel žádné zemi v Evropě příliš nedaří.

Ženíšek: Pro důchody potřebujeme strategii, ne jednorázové sliby
Po dvou a půl letech vládnutí sociální demokracie bych očekával, že kromě nějakého populistického slibu, že dojde k jednorázovému příplatku, přijdou se strategií, z čeho budou důchody vyplácet dnešním třicátníkům nebo našim dětem.

Ženíšek: Vyzývat k odchodu z Evropské unie je nesmysl
Evropská unie se musí změnit, o tom není pochyb. Mnohem užitečnější než něco ničit a bořit je pokusit se to spravit, když je to rozbité a nejede to tak, jak bychom chtěli. Vyzývat k odchodu z EU je naprostý nesmysl.

Čáslavka: Pobrexitová (sebe)reflexe
Po brexitu všichni říkají, že se Evropa musí změnit, málokdo však dodává jak. Myslím, že největším problémem je čím dál tím problematičtější vztah mezi Unií a jejími obyvateli.

Pospíšil: Erdogan využil puče k posílení autoritativního režimu
Dění v Turecku vytváří dojem, že Erdogan využil svého puče k posílení svého autoritativního režimu a k vypořádání se se svými odpůrci. Bezvýhradná podpora Erdoganova režimu by podle mého názoru byla špatně, protože ten režim není demokratický a nevyznává hodnoty, které vyznávají státy v Evropské unii.

Langšádlová: Česko by mělo dlouhodobě směřovat k euru
V souvislosti s tzv. brexitem se široce diskutuje další směřování EU. Měli bychom se zamýšlet, co chceme v tomto uskupení prosadit. Nezapomínejme ani na otázku, která ustoupila do pozadí, a to přijetí společné evropské měny.

Schwarzenberg: Zapomínáme, že svobodu musíme bránit
O svobodu tady moc nestojíme. Procházejí zákony, teď naposledy zákon o právu shromažďovacím, kterými spíše svobodu omezujeme. Bereme ji jako samozřejmost. Nevíme, že ji musíme vždy v každé generaci bránit, na to zapomínáme.

Ženíšek: Současné Turecko nemá v EU místo
V tuto chvíli je Turecko pro EU nevyzpytatelnou zemí. Byl bych pro pozastavení přístupových rozhovorů a Turecko nemůže myslet na liberalizaci víz.