Co prosadíme
- Budeme se plně podílet na rozvoji EU, která je klíčem k naší dobré a stabilní budoucnosti. Budeme hrdými Evropany, kteří si uvědomují úspěch evropské integrace.
- Co nejrychlejší vstup do eurozóny, který posílí naší pozici v EU.
- ČR jako součást rychlejšího pruhu integrace EU.
- Minimalizaci dopadů brexitu na české exportéry a české občany pracující v Británii.
- Postavíme před voliče fakta a budeme neúnavně vysvětlovat, že „oni“ jsme ve skutečnosti „my“.
Co nepřipustíme
- Odchod z Evropské unie ani pořádání nesmyslných referend za vystoupení z EU.
- ČR se nesmí ocitnout na periferii EU.
- Nebudeme čelit populismu v Evropě tím, že se sami staneme populisty.
- Omezení volného pohybu lidí za prací ani jiné omezení základních svobod Unie.
- Neztratíme víru ve společnou Evropu a v její hodnoty, jako jsou demokracie, mír a prosperita, a budeme usilovat o to, aby co nejvíce lidí význam těchto hodnot pochopilo.
Česká republika je nedílnou součástí Evropské unie. Objektivně daná historická, zeměpisná i ekonomická pozice ČR jasně ukazuje, že naše země Unii potřebuje k zajištění základních podmínek pro svůj rozvoj. V době, kdy se objevují dříve neznámá rizika a nejistoty, to platí o to více. Budeme vystupovat proti lehkomyslnému vyvolávání diskusí o „czexitu“ a i vzhledem k naší historické zkušenosti připomínat, že odvrácení se od Západu znamená přiblížení k Východu. Budeme se aktivně podílet na rozhodování v rámci Unie, účastnit se debaty o reformě jejích institucí a bojovat za to, abychom zůstali ve tvrdém integračním jádru společenství.
Naše postoje k Evropské unii naleznete v plné šíři v příslušné kapitole volebního programu 2017. Další potřebné informace a vize do budoucna se dočtete i v příslušné kapitole naší VIZE 2030: Bezpečí a zahraniční politika. Přečíst si můžete také náš program pro volby do Evropského parlamentu 2019.
Níže najdete nejvýznamnější články k tématu Evropské unie.
28. 5. 2020
V té diskusi jasně zaznělo, že nové peníze nejsou na řešení nějakých starých historických problémů jednotlivých zemí. Ty peníze by měly směřovat na co nejrychlejší restartování evropské ekonomiky.
Číst více
26. 5. 2020
Podpora eura ve společnosti může být 20 procent a možná víc, což vypadá jako nadějný elektorát. Je ale velmi rovnoměrně rozdělený do spousty stran a nejdůležitější je, že situace v Čechách vůči euru není normální.
Číst více
25. 5. 2020
Tvářit se, že je naše zásluha, že jsme zdravotní krizi zvládli líp, to si snad netroufne říct žádný kompetentní člověk. Stejně tak by se dalo říct, že jsme to zvládli mnohem hůř než Slovensko. Ani to bych si říct netroufl.
Číst více
23. 4. 2020
Zatím stále nevíme, jak velkou část souboje s koronavirem máme za sebou, ale leccos už je jasné. Souboj s epidemií se odehrává nejméně na čtyřech frontách, které spolu jen volně souvisejí.
Číst více
22. 4. 2020
Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová iniciovala usnesení Výboru pro evropské záležitosti (VEZ), které vyzývá výbory z ostatních členských zemí EU, aby v případě další vlny nákazy nemoci COVID-19 postupovaly společně.
Číst více
21. 4. 2020
Ekonomicky je jasné, že podpořit ekonomiku v těžké době dobře mířenými programy je velmi dobrá investice. Navíc to zvyšuje důvěru občanů ve stát.
Číst více
17. 4. 2020
Pomoc není morální hazard, je to cesta, jak společně problémy překonat. Země s vysokým dluhem samozřejmě vědí, že svůj dluh budou muset splácet samy, ale podporu v této době od ostatních si zaslouží, a to citelnou.
Číst více
9. 4. 2020
V posledních dnech už zaznamenávám určité zlepšení a věřím, že najdeme ekonomické řešené, i když to nebude to nejlepší, jaké se nabízí.
Číst více
27. 3. 2020
Část Evropy byla postižena konfliktem Ruska a Ukrajiny ohledně zemního plynu a v důsledku toho vznikla na unijní úrovni legislativa, která řešila otázku dodávek plynu do Evropy.
Číst více
24. 3. 2020
Dnes se zdají být ekonomiky více robustní a hlavním problémem je vlastně „jen“ nebezpečný vir. Co to ale znamená pro rozhodování vlád?
Číst více