Migrační politika
Prioritou řešení migrační krize je pro nás nalezení společného evropského řešení a důsledné dodržování zákonů. Podporujeme proto společnou ochranu evropských hranic za pomoci Společné pohraniční a pobřežní stráže i rozvoje Schengenského informačního systému, důslednou návratovou politiku těch, kteří nezískají mezinárodní ochranu a pobývají v schengenském prostoru nelegálně, i boj s pašeráky lidí do Evropy. Ztotožňujeme se také s nezbytností finanční a humanitární pomoci evropským zemím, které čelí přílivu migrantů. Je nicméně důležité si uvědomit, že řešení migrační krize nenajdeme pouze v Evropě. Musíme usilovat zejména o to, aby v místech krize byly udržitelné a důstojné podmínky pro život, a pro zajištění efektivní ochrany našich hranic se pokusit uzavírat s těmito zeměmi dohody o vzájemné spolupráci.
Naše postoje k migrační politice a návrhy řešení naleznete v plné šíři v příslušné kapitole volebního programu 2017.

3 Bezpečí a zahraniční politika
Česká republika je středně velký stát v Evropě a malý ve světě, s čímž koresponduje počet obyvatel. Tyto faktory limitují naši vojenskou sílu. Naše otevřená exportně orientovaná ekonomika je dominantně zaměřená na země EU (v roce 2016 tam směřovalo 85 % exportu).

Langšádlová: Evropu bychom měli hlídat společně
Smlouvy mezi africkými státy, společná pobřežní pohraniční stráž, to nemohou zvládnout ani bohaté velké evropské státy samostatně. Nezbývá nám nic jiného, než v této otázce spolupracovat.

Langšádlová: Jak to skutečně bylo s migrací v roce 2016
Zvládání migračního tlaku na Evropu nebude ani v budoucích měsících a letech jednoduché, ale budou-li evropské státy spolupracovat a investují-li do řešení migračních otázek dostatek peněz, tak to musí jako nejbohatší a vyspělá část světa zvládnout.

Langšádlová: Krizi Evropské unie se podaří vyřešit
Každá krize je i příležitostí. Uplynulé krize dokázaly Evropskou unii posílit. Věřím, že i stávající krizi se podaří vyřešit. Unikátní projekt evropské integrace zato i přes své nedostatky bezpochyby stojí.

Langšádlová: Silní budeme jen díky společným řešením
Ekonomicky a politicky silní budeme jenom tehdy, pokud zůstaneme jednotní, budeme se spolu bavit a hledat společná řešení, která budou přijatelná pro jednotlivé státy. Jsem přesvědčena, že to je v zájmu České republiky.

Langšádlová: Turecko se vzdaluje členství v EU
V Turecku dnes dochází k výrazné desekularizaci a posilování autoritativního režimu. Turecko se tak vzdaluje možnosti členství v EU. To v tuto chvíli považuji za naprosto nereálné.

Ženíšek: Turecko, jaké jsme znali, je pryč
Současné Turecko nemůže počítat s liberalizací víz ani s pokračováním přístupových rozhovorů o vstupu do EU. Nicméně je teď na nás, abychom si nově definovali náš postoj k Turecku, kterému chceme platit za uprchlíky.

Langšádlová: Evropa musí chránit své hranice
Není možné, aby Evropa bez kontroly otevřela dveře, aby neměla kontrolu nad tím, kdo přichází a kolik lidí má přicházet. Evropa musí chránit své hranice.

Pospíšil: Vracet migranty nelze bez dohod s ostatními zeměmi
Je třeba pracovat se zeměmi, odkud uprchlíci pocházejí. Myslím si, že po dohodě s Tureckem, která vedla k omezení přísunu uprchlíků do Evropy, je nutné debatovat také s ostatními zeměmi.

Zásady úspěšné integrace
Integrace může být úspěšná jenom tehdy, pokud se budeme držet našich zásad. Politici TOP 09 dnes představili zásady úspěšné integrace a také změny zákonů, které umožní lepší začlenění uprchlíků.