Volby 2014 do zastupitelstev obcí

Komunální volby v pátek 10. a sobotu 11. října 2014

Jak hlasovat ve volbách do zastupitelstva

Podzimní komunální volby rozhodnou o tom, kdo bude spravovat Vaši obec v následujících čtyřech letech. Volič muže vybírat své zastupitele mezi všemi kandidátkami. Jak je to možné? Každý volič obdrží jen jediný volební lístek, na kterém však budou uvedeny všechny kandidující volební strany. Muže pak volit buď jednotlivou stranu, a nebo si vybrat jednotlivé kandidáty z libovolných kandidujících stran. Pro každou obec je maximální počet hlasů/křížků jiný, odpovídá počtu zastupitelů obce. Bližší informace o hlasování v komunálních volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Křížkujete? Tak ještě počítejte

Také si myslíte, že je nejlepší zvolit na vaši radnici jednotlivé osobnosti napříč různými politickými stranami nebo hnutí? Možná se budete divit, ale je to omyl. Rozšířený a v dobré víře také hojně využívaný. Jenže nefunguje tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak je to možné?

Komunální volby totiž neznají preferenční hlasy! Nejdříve se sčítají hlasy pro politickou stranu a teprve pak dojde na hlasy, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení. Na skok na kandidátce potřebuje každý kandidát v komunálních volbách mnohem více hlasů než kandidát do poslanecké sněmovny. Minimálně 10 procent. Volič, který by chtěl volit jen jednu konkrétní stranu a zároveň jakoby uplatnit "preferenční" hlasy na kandidátce a zakřížkoval by např. jen 5 kandidátů z 35, ale nikoli celou kandidátku, by dal pouze těchto 5 hlasů a 30 zbývajících by propadlo.

Kvůli dobrému úmyslu voliče a systému voleb pak mohou nastat naprosto paradoxní situace. Lídr a několik kandidátů na předních pozicích tak mohou být zvoleni do zastupitelstva i přesto, že získali méně hlasů než osobnosti, které voliči favorizují a jsou na nevolitelných místech. Ty pak nejenže zůstanou bez mandátu, ale hlasy určené jim přispějí ke zvolení kandidátů v čele.

Nevěříte? Máme příklad:

Obec má 15členné zastupitelstvo. Stranu XY vede neoblíbený lídr, který dostal od voličů pouze 10 hlasů. Dalších 12 kandidátů získalo po 120 hlasech, 2 kandidáti pak každý 110 hlasů. Strana dostala tedy celkem 1670 hlasů a získala 1 mandát.

Kdo bude nakonec zastupitelem?

Mandáty se rozdělují podle pořadí na kandidátní listině. Lídra může přeskočit jen kandidát, který by získal alespoň o 10 % hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta. Průměr je 111,33 hlasů a nutný počet hlasů pro přeskočení je tedy o 10 procent více - 122,46 hlasů. Takový výsledek nemá nikdo, i když většina kandidátů získala dokonce 120 hlasů. Zastupitelem za stranu XY se přesto stává její lídr, který získal jen 10 hlasů.

Možná proto ve volbách do obcí a měst skočí na kandidátkách výš pouhá desetina kandidátů…

Dá se dělat jediné, sdělit toto všem, kteří chtějí jít k volbám a netuší, že by mohli promarnit své hlasy. A také volit odpovědně - celou kandidátku strany TOP 09 či koalic a sdružení, kde jsou její osobnosti.

Vyhledávání kandidátek

Abyste mohli zjistit, zda u Vás TOP 09 kandiduje, připravili jsme vyhledávání kandidátek. Můžete hledat rovnou dle názvu konkrétního území (funguje napříč všemi kategoriemi od obcí, přes města, statutární města a Prahu až po městské části a obvody) nebo nechat si vypsat kandidátky v určitém kraji či okrese.


Články k volbám do zastupitelstev obcí v roce 2014

Ilona Jehličková: Věřím, že v lidech je skrytá touha po spravedlnosti
3. 7. 2015

Ilona Jehličková: Věřím, že v lidech je skrytá touha po spravedlnosti

Za svoji činnost v hnutí byla Ilona Jehličková vyznamenána 5. prosince 2014 Zlatou stonožkou, která jí byla udělena na slavnostní mši celebrované kardinálem Dominikem Dukou při příležitosti pětadvacátých narozenin hnutí Stonožka v katedrále sv. Víta. „Tohoto ocenění si velmi vážím, neboť je nejen oceněním mé dlouholeté činnosti pro hnutí, ale také impulsem pro další aktivity se Stonožkou. Naše škola je zapojena do stonožkového hnutí již třináctým rokem a jen poslední výtěžek ze stonožkového týdne činil 16 916 Kč. Protože naše děti mají Stonožku v srdci a dobře vědí, díky svým paním učitelkám, že důležitější než bořit je tvořit. Myšlenka pomoci dětí dětem je skvělá a nese v sobě poselství, že v lidech je stále skrytá touha po spravedlnosti, dobru a lásce Jsem přesvědčena, že jen tyto věci dokáží změnit svět a navrátit víru v člověka,“ říká zastupitelka Ilona Jehličková (TOP 09).

Celý článek
Moravský Krumlov láká na výstavu ze sbírek Mládkových
3. 7. 2015

Moravský Krumlov láká na výstavu ze sbírek Mládkových

Netrvalo dlouho a zámek, jenž prý neskýtal záruku zachování Slovanské epopeje, je kulturním centrem evropského významu. Nová akce v Moravském Krumlově na Znojemsku ukáže skvosty ze sbírek Jana a Medy Mládkových. 

Celý článek
Jakou funkci mají plnit městské společnosti?
29. 6. 2015

Jakou funkci mají plnit městské společnosti?

Jak je hodnocen management společností v majoritním vlastnictví města? Jaké cíle mají plnit? Jaká je transparentnost? Jak to bude dál? Mají městské společnosti tvořit zisk, a přispívat tak do rozpočtu města? Zvyšovat příjmy zástupců města ve statutárních orgánech? Či nabízet kvalitní služby občanům?

Celý článek
Zámek k máni za 15 milionů
26. 6. 2015

Zámek k máni za 15 milionů

Zastupitelé města budou 7. července rozhodovat o tom, zda krumlovský zámek koupí od společnosti Incheba do vlastnictví města za cenu 15 milionů korun. Jak zámek smysluplně a hlavně ekonomicky využít? Hovoří se o zámeckém minipivovaru, restauraci, ubytování, welness, muzejní knihovně, depozitáři sbírek ministerstva kultury i kancelářích.

Celý článek
Zakázky Brna-střed budou spravovat soukromí právníci. Podle opozice to znemožní kontrolu
25. 6. 2015

Zakázky Brna-střed budou spravovat soukromí právníci. Podle opozice to znemožní kontrolu

Radní městské části Brno-střed schválili, že bude kompletní administraci všech veřejných zakázek dělat soukromá advokátní kancelář Georges-Coufal. Opozice to kritizuje a tvrdí, že je to tunelování pravomocí, díky které se zhorší transparentnost veřejných zakázek a nebude možná kontrola.

Celý článek
Petr Suchý: Komunisté ve vedení mně vadí
24. 6. 2015

Petr Suchý: Komunisté ve vedení mně vadí

,,Je pravda, že počet členů klesá, ale jsou to jednotky procent. Mnohem raději budu mít ve straně deset aktivních členů než neaktivních padesát, kteří budou mít členství jen zapsané. Jsem rád, že se nám daří oslovovat mladé lidi, kteří se nyní dostali i do krajského výboru," říká mimo jiné v rozhovoru nově zvolený krajský předseda Petr Suchý (TOP 09).

Celý článek
TOP 09: Obvodní dotace jsou konečně transparentní
23. 6. 2015

TOP 09: Obvodní dotace jsou konečně transparentní

Systém přidělování dotací na třetím plzeňském obvodu byl předmětem dlouhodobé kritiky, v té době opozičních zastupitelů za TOP 09. Právě oni v minulých letech poukazovali především na nesystémové přidělování dotací bez řádného objektivního hodnocení žádostí a bez předem stanovených kritérií. Nyní se koalici, jejíž členem je i TOP 09, podařilo prosadit potřebné změny, kdy komise a výbory konečně plní funkci odborných poradních orgánů rady a zastupitelstva.

Celý článek
Kacer: Dění kolem GP Brno je hrou na černého Petra
23. 6. 2015

Kacer: Dění kolem GP Brno je hrou na černého Petra

I přes to, že na účtu Jihomoravského kraje leží 30 miliónů z MŠMT a kraj deklaruje připravenost finanční pomoci dalšími 20 milióny, k samotné dohodě se stěžejními partnery motocyklové Velké ceny, tedy promotorem Dornou a brněnským Automotodromem, nedošlo. Proto Rada města Brna rozhodla podpořit Velkou cenu ČR 50 milióny.O návrhu jednalo včera zastupitelstvo.

Celý článek
Kacer: Komu zůstane Černý Petr?
22. 6. 2015

Kacer: Komu zůstane Černý Petr?

I přes to, že na účtu Jihomoravského kraje leží 30 miliónu z MŠMT a kraj deklaruje připravenost finanční pomoci dalšími 20 milióny, k samotné dohodě se stěžejními partnery DORNou a Automotodromem nedošlo. Proto Rada města Brna rozhodla podpořit Velkou cenu 50 milióny. O návrhu má v úterý jednat zastupitelstvo.  

Celý článek
TOP 09 v Plzeňském kraji povede další dva roky Petr Suchý
20. 6. 2015

TOP 09 v Plzeňském kraji povede další dva roky Petr Suchý

Předsedou TOP 09 Plzeňského kraje byl krajským sněmem zvolen v sobotu 20. června Petr Suchý (TOP 09). Šestatřicetiletý ředitel softwarové firmy a zastupitel města Plzně, který v Plzeňské TOP 09 doposud zastával funkce místopředsedy krajského výboru a volebního manažera tak v následujícím volebním období vystřídá dosavadního krajského předsedu a současného místopředsedu TOP 09 Marka Ženíška.

Celý článek
1 2 ... 4 5 6 7 8 ... 10 ... 55 56
Články 51 - 60 z 556
TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu
22. 12. 2014

TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu

Tisková zpráva TOP 09 k rozpočtu na volební kampaně

TOP 09 spočetla průběžné náklady na kampaň před letošními senátními a komunálními volbami. Ani v jednom případě přitom nepřekročila plánovaný rozpočet.

Celý článek