Volby 2014 do zastupitelstev obcí

Komunální volby v pátek 10. a sobotu 11. října 2014

Jak hlasovat ve volbách do zastupitelstva

Podzimní komunální volby rozhodnou o tom, kdo bude spravovat Vaši obec v následujících čtyřech letech. Volič muže vybírat své zastupitele mezi všemi kandidátkami. Jak je to možné? Každý volič obdrží jen jediný volební lístek, na kterém však budou uvedeny všechny kandidující volební strany. Muže pak volit buď jednotlivou stranu, a nebo si vybrat jednotlivé kandidáty z libovolných kandidujících stran. Pro každou obec je maximální počet hlasů/křížků jiný, odpovídá počtu zastupitelů obce. Bližší informace o hlasování v komunálních volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Křížkujete? Tak ještě počítejte

Také si myslíte, že je nejlepší zvolit na vaši radnici jednotlivé osobnosti napříč různými politickými stranami nebo hnutí? Možná se budete divit, ale je to omyl. Rozšířený a v dobré víře také hojně využívaný. Jenže nefunguje tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak je to možné?

Komunální volby totiž neznají preferenční hlasy! Nejdříve se sčítají hlasy pro politickou stranu a teprve pak dojde na hlasy, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení. Na skok na kandidátce potřebuje každý kandidát v komunálních volbách mnohem více hlasů než kandidát do poslanecké sněmovny. Minimálně 10 procent. Volič, který by chtěl volit jen jednu konkrétní stranu a zároveň jakoby uplatnit "preferenční" hlasy na kandidátce a zakřížkoval by např. jen 5 kandidátů z 35, ale nikoli celou kandidátku, by dal pouze těchto 5 hlasů a 30 zbývajících by propadlo.

Kvůli dobrému úmyslu voliče a systému voleb pak mohou nastat naprosto paradoxní situace. Lídr a několik kandidátů na předních pozicích tak mohou být zvoleni do zastupitelstva i přesto, že získali méně hlasů než osobnosti, které voliči favorizují a jsou na nevolitelných místech. Ty pak nejenže zůstanou bez mandátu, ale hlasy určené jim přispějí ke zvolení kandidátů v čele.

Nevěříte? Máme příklad:

Obec má 15členné zastupitelstvo. Stranu XY vede neoblíbený lídr, který dostal od voličů pouze 10 hlasů. Dalších 12 kandidátů získalo po 120 hlasech, 2 kandidáti pak každý 110 hlasů. Strana dostala tedy celkem 1670 hlasů a získala 1 mandát.

Kdo bude nakonec zastupitelem?

Mandáty se rozdělují podle pořadí na kandidátní listině. Lídra může přeskočit jen kandidát, který by získal alespoň o 10 % hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta. Průměr je 111,33 hlasů a nutný počet hlasů pro přeskočení je tedy o 10 procent více - 122,46 hlasů. Takový výsledek nemá nikdo, i když většina kandidátů získala dokonce 120 hlasů. Zastupitelem za stranu XY se přesto stává její lídr, který získal jen 10 hlasů.

Možná proto ve volbách do obcí a měst skočí na kandidátkách výš pouhá desetina kandidátů…

Dá se dělat jediné, sdělit toto všem, kteří chtějí jít k volbám a netuší, že by mohli promarnit své hlasy. A také volit odpovědně - celou kandidátku strany TOP 09 či koalic a sdružení, kde jsou její osobnosti.

Vyhledávání kandidátek

Abyste mohli zjistit, zda u Vás TOP 09 kandiduje, připravili jsme vyhledávání kandidátek. Můžete hledat rovnou dle názvu konkrétního území (funguje napříč všemi kategoriemi od obcí, přes města, statutární města a Prahu až po městské části a obvody) nebo nechat si vypsat kandidátky v určitém kraji či okrese.


Články k volbám do zastupitelstev obcí v roce 2014

Podpoříme práci osadních výborů
10. 8. 2014

Podpoříme práci osadních výborů

Odpovídáme na dotazy k jednomu z našich volebních témat "Podpoříme práci osadních výborů".  Jak Vy osobně nebo Vaše politická strana vnímáte roli osadních výborů pro fungování města a jaká by měla být jejich úloha?

Celý článek
TOP 09 v Praze postavila spolu s magistrátní kandidátkou 38 kandidátek na městské části
9. 8. 2014

TOP 09 v Praze postavila spolu s magistrátní kandidátkou 38 kandidátek na městské části

TOP 09 bude v podzimních komunálních volbách kandidovat v 38 městských částech a na Magistrát hl. m . Prahy. Do Senátu pak nabídne TOP 09 čtyři kandidáty. 

Celý článek
Hudeček: Případný blackout nenecháváme náhodě
8. 8. 2014

Hudeček: Případný blackout nenecháváme náhodě

Povinností samosprávy a veřejné správy je se postarat o bezpečnost obyvatel.

Celý článek
Bude v Třebíči vodácké muzeum? Maká se na tom!
6. 8. 2014

Bude v Třebíči vodácké muzeum? Maká se na tom!

Osobně jsem do této myšlenky zapojil poslance evropského parlamentu Jaromíra Štětinu, poslance Karla Turečka a další, kteří by měli podpořit náš projekt.

Celý článek
TOP 09: Ve Zlíně to není pouze o hokeji
6. 8. 2014

TOP 09: Ve Zlíně to není pouze o hokeji

TOP 09 ve Zlíně podala svou samostatnou kandidátní listinu pro nadcházející komunální volby. V záplavě kandidátních listin by leckerý volič mohl mít hokej. Jenže hokej v tom mají i některé politické strany a hnutí. 

Celý článek
Jihlava potřebuje změnu
6. 8. 2014

Jihlava potřebuje změnu

V rámci ČR patří Jihlava mezi 20 měst s nejdražší vodou.

Celý článek
Kandidátní listina TOP 09 v Lounech podána
5. 8. 2014

Kandidátní listina TOP 09 v Lounech podána

Pavel Janda ke kandidátní listině TOP 09 v Louench uvádí: "Kandidátku jsme začali sestavovat někdy na začátku tohoto roku a když jsme oslovovali první kandidáty, byli jsme příjemně překvapeni vstřícnými reakcemi. Je vidět, že TOPka za těch pět let působení je plně etablována na politické scéně a kandidovat za ní je celkem "in", jak se nám potvrzovalo během námluv kolegů z kandidátky."

Celý článek
MUDr. Peter Hromádka
5. 8. 2014

MUDr. Peter Hromádka

MUDr. Peter Hromádka (44) v současné době vykonává funkce přednosty chirurgického centra a primáře všeobecné chirurgie Krajské nemocnice Liberec.

Celý článek
Kandidátku Vratislavicic nad Nisou povede Jana Skalická
4. 8. 2014

Kandidátku Vratislavicic nad Nisou povede Jana Skalická

Na kandidátní listině jsou v čele členové TOP 09 vedeni dosavadní zastupitelkou Ing. Janou Skalickou.

Celý článek
Kandidátní listina TOP 09 v Jihlavě
1. 8. 2014

Kandidátní listina TOP 09 v Jihlavě

Celý článek
1 2 ... 40 ... 44 45 46 47 48 ... 50 ... 53 54
Články 451 - 460 z 532
TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu
22. 12. 2014

TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu

Tisková zpráva TOP 09 k rozpočtu na volební kampaně

TOP 09 spočetla průběžné náklady na kampaň před letošními senátními a komunálními volbami. Ani v jednom případě přitom nepřekročila plánovaný rozpočet.

Celý článek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme