Volby 2014 do zastupitelstev obcí

Komunální volby v pátek 10. a sobotu 11. října 2014

Jak hlasovat ve volbách do zastupitelstva

Podzimní komunální volby rozhodnou o tom, kdo bude spravovat Vaši obec v následujících čtyřech letech. Volič muže vybírat své zastupitele mezi všemi kandidátkami. Jak je to možné? Každý volič obdrží jen jediný volební lístek, na kterém však budou uvedeny všechny kandidující volební strany. Muže pak volit buď jednotlivou stranu, a nebo si vybrat jednotlivé kandidáty z libovolných kandidujících stran. Pro každou obec je maximální počet hlasů/křížků jiný, odpovídá počtu zastupitelů obce. Bližší informace o hlasování v komunálních volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Křížkujete? Tak ještě počítejte

Také si myslíte, že je nejlepší zvolit na vaši radnici jednotlivé osobnosti napříč různými politickými stranami nebo hnutí? Možná se budete divit, ale je to omyl. Rozšířený a v dobré víře také hojně využívaný. Jenže nefunguje tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak je to možné?

Komunální volby totiž neznají preferenční hlasy! Nejdříve se sčítají hlasy pro politickou stranu a teprve pak dojde na hlasy, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení. Na skok na kandidátce potřebuje každý kandidát v komunálních volbách mnohem více hlasů než kandidát do poslanecké sněmovny. Minimálně 10 procent. Volič, který by chtěl volit jen jednu konkrétní stranu a zároveň jakoby uplatnit "preferenční" hlasy na kandidátce a zakřížkoval by např. jen 5 kandidátů z 35, ale nikoli celou kandidátku, by dal pouze těchto 5 hlasů a 30 zbývajících by propadlo.

Kvůli dobrému úmyslu voliče a systému voleb pak mohou nastat naprosto paradoxní situace. Lídr a několik kandidátů na předních pozicích tak mohou být zvoleni do zastupitelstva i přesto, že získali méně hlasů než osobnosti, které voliči favorizují a jsou na nevolitelných místech. Ty pak nejenže zůstanou bez mandátu, ale hlasy určené jim přispějí ke zvolení kandidátů v čele.

Nevěříte? Máme příklad:

Obec má 15členné zastupitelstvo. Stranu XY vede neoblíbený lídr, který dostal od voličů pouze 10 hlasů. Dalších 12 kandidátů získalo po 120 hlasech, 2 kandidáti pak každý 110 hlasů. Strana dostala tedy celkem 1670 hlasů a získala 1 mandát.

Kdo bude nakonec zastupitelem?

Mandáty se rozdělují podle pořadí na kandidátní listině. Lídra může přeskočit jen kandidát, který by získal alespoň o 10 % hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta. Průměr je 111,33 hlasů a nutný počet hlasů pro přeskočení je tedy o 10 procent více - 122,46 hlasů. Takový výsledek nemá nikdo, i když většina kandidátů získala dokonce 120 hlasů. Zastupitelem za stranu XY se přesto stává její lídr, který získal jen 10 hlasů.

Možná proto ve volbách do obcí a měst skočí na kandidátkách výš pouhá desetina kandidátů…

Dá se dělat jediné, sdělit toto všem, kteří chtějí jít k volbám a netuší, že by mohli promarnit své hlasy. A také volit odpovědně - celou kandidátku strany TOP 09 či koalic a sdružení, kde jsou její osobnosti.

Vyhledávání kandidátek

Abyste mohli zjistit, zda u Vás TOP 09 kandiduje, připravili jsme vyhledávání kandidátek. Můžete hledat rovnou dle názvu konkrétního území (funguje napříč všemi kategoriemi od obcí, přes města, statutární města a Prahu až po městské části a obvody) nebo nechat si vypsat kandidátky v určitém kraji či okrese.


Články k volbám do zastupitelstev obcí v roce 2014

Soud nařídil firmě BigMedia obnovit reklamu TOP 09 v Praze
23. 9. 2014

Soud nařídil firmě BigMedia obnovit reklamu TOP 09 v Praze

Společnost BigMedia musí odstranit přelepení kampaně TOP 09 v Praze. Obvodní soud pro Prahu 4 totiž vydal předběžné opatření, kterým nakázal společnosti uvést plochy do původního stavu. Tedy vrátit na ně kampaň TOP 09. Billboardová lobby mezitím zahájila další lživou kampaň

Celý článek
Vedlich: Ani komplikovanost politiky mě neodradila od toho, dělat ji slušně
23. 9. 2014

Vedlich: Ani komplikovanost politiky mě neodradila od toho, dělat ji slušně

Rozhovor s lídrem TOP 09 do komunálních voleb v Hradci Králové Jindřichem Vedlichem

Politika je velmi těžká a složitá, ale stále věřím, že pokud se dělá slušně, je to práce jako kterákoliv jiná, která se může dělat pořádně, ale i flákat.

Celý článek
Pardubice neodkoupily automatické mlýny, rozhodnutí nechaly na další zastupitele
23. 9. 2014

Pardubice neodkoupily automatické mlýny, rozhodnutí nechaly na další zastupitele

Pardubice – Pardubická TOP 09 souhlasí s rozhodnutím dnešního zastupitelstva, které se rozhodlo nekoupit Gočárovy automatické mlýny do vlastnictví města. Jak však uvádí lídr pardubické topky Jan Němec, rozhodnutí nebylo jednoduché. „Jsme v zásadě pro odkoupení mlýnů, ale ne v této době. Musí být totiž jasné, z čeho bude financována rekonstrukce a následný provoz,“ uvedl s tím, že na dostavbu je třeba minimálně půl miliardy korun.

Celý článek
Putin se chová jako novodobý car. Ale co když po něm přijde ještě někdo sebestřednější, obává se topkařka
23. 9. 2014

Putin se chová jako novodobý car. Ale co když po něm přijde ještě někdo sebestřednější, obává se topkařka

Rozhovor s lídryní Zorou Machartovau

Zora Machartová, jednička topky do komunálních voleb v Liberci: "Rusko je ekonomicky nestabilní. Ale dlouho lidi nacionalismem krmit nemůžete. Když budou mít hlad, začnou se bouřit. Když se po Putinovi objeví někdo ještě sebestřednější, máme zaděláno na celosvětový problém"

Celý článek
Jaké si to uděláme, takové to bude.
22. 9. 2014

Jaké si to uděláme, takové to bude.

Zejména týmová práce může přinést kýžený výsledek i návrat kurzu vývoje k transparentnosti, demokracii a prosperitě.

Celý článek
TOP 09: Nedostatek míst ve školkách? Nabízíme rychlé řešení
22. 9. 2014

TOP 09: Nedostatek míst ve školkách? Nabízíme rychlé řešení

V letošním roce se do mateřských škol ve Zlíně nedostalo 442 dětí. To představuje téměř polovinu všech dětí, které přišly k zápisu. Tato situace souvisí s generačním boomem ze sedmdesátých a osmdesátých let – s takzvanými Husákovými dětmi.  TOP 09 nabízí rychlé a účinné řešení. 

Celý článek
Ilona Jehličková: Technické vzdělání nesmí být dále opomíjeno
22. 9. 2014

Ilona Jehličková: Technické vzdělání nesmí být dále opomíjeno

Debata pořádaná Okresní hospodářskou komorou, které jsem se zúčastnila ve středu 17. září, se odvíjela nikoliv na téma hojnosti, ale kvality škol. K dobrému vzdělání neodmyslitelně patří vzdělání technické, na které se v posledních letech zapomínalo a které teď budeme složitě resuscitovat.

Celý článek
Rozšíření stacionáře pro seniory je naší prioritou
22. 9. 2014

Rozšíření stacionáře pro seniory je naší prioritou

Ostrovská TOP 09 před čtyřmi lety přišla s programem, který mnohé kritiky, označující pravicovou politiku za asociální, překvapil. Jeho centrem se totiž stala oblast kultury, sportu a neziskových organizací působících v sociálních službách. Důvod byl přitom..

Celý článek
22. 9. 2014

Pod volební pokličkou aneb vy (se) věšíte, my vysvětlujeme

Všechny strany a hnutí zahájily volební kampaň a život v Karlových Varech přece jenom trochu zpestřily. Všude visí plakáty, z nichž se zubí nyní milí a příjemní politici, ovšem na oknech v domech a na plotech trochu děsí. Ale musíme to brát s úsměvem, protože například TOP09 vede kampaň s heslem...

Celý článek
Kolo štěstí aneb poslední díl
22. 9. 2014

Kolo štěstí aneb poslední díl "Karlovarské losovačky naruby".

V sobotu 20. 9. 2014 jste s námi mohli být na Rolavě u posledního dílu "Karlovarské losovačky naruby". Znovu jste se mohli dovědět co znamená ono tajemné...

Celý článek
1 2 ... 30 31 32 33 34 35 ... 40 ... 53 54
Články 321 - 330 z 533
TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu
22. 12. 2014

TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu

Tisková zpráva TOP 09 k rozpočtu na volební kampaně

TOP 09 spočetla průběžné náklady na kampaň před letošními senátními a komunálními volbami. Ani v jednom případě přitom nepřekročila plánovaný rozpočet.

Celý článek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme