Volby 2014 do zastupitelstev obcí

Komunální volby v pátek 10. a sobotu 11. října 2014

Jak hlasovat ve volbách do zastupitelstva

Podzimní komunální volby rozhodnou o tom, kdo bude spravovat Vaši obec v následujících čtyřech letech. Volič muže vybírat své zastupitele mezi všemi kandidátkami. Jak je to možné? Každý volič obdrží jen jediný volební lístek, na kterém však budou uvedeny všechny kandidující volební strany. Muže pak volit buď jednotlivou stranu, a nebo si vybrat jednotlivé kandidáty z libovolných kandidujících stran. Pro každou obec je maximální počet hlasů/křížků jiný, odpovídá počtu zastupitelů obce. Bližší informace o hlasování v komunálních volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Křížkujete? Tak ještě počítejte

Také si myslíte, že je nejlepší zvolit na vaši radnici jednotlivé osobnosti napříč různými politickými stranami nebo hnutí? Možná se budete divit, ale je to omyl. Rozšířený a v dobré víře také hojně využívaný. Jenže nefunguje tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak je to možné?

Komunální volby totiž neznají preferenční hlasy! Nejdříve se sčítají hlasy pro politickou stranu a teprve pak dojde na hlasy, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení. Na skok na kandidátce potřebuje každý kandidát v komunálních volbách mnohem více hlasů než kandidát do poslanecké sněmovny. Minimálně 10 procent. Volič, který by chtěl volit jen jednu konkrétní stranu a zároveň jakoby uplatnit "preferenční" hlasy na kandidátce a zakřížkoval by např. jen 5 kandidátů z 35, ale nikoli celou kandidátku, by dal pouze těchto 5 hlasů a 30 zbývajících by propadlo.

Kvůli dobrému úmyslu voliče a systému voleb pak mohou nastat naprosto paradoxní situace. Lídr a několik kandidátů na předních pozicích tak mohou být zvoleni do zastupitelstva i přesto, že získali méně hlasů než osobnosti, které voliči favorizují a jsou na nevolitelných místech. Ty pak nejenže zůstanou bez mandátu, ale hlasy určené jim přispějí ke zvolení kandidátů v čele.

Nevěříte? Máme příklad:

Obec má 15členné zastupitelstvo. Stranu XY vede neoblíbený lídr, který dostal od voličů pouze 10 hlasů. Dalších 12 kandidátů získalo po 120 hlasech, 2 kandidáti pak každý 110 hlasů. Strana dostala tedy celkem 1670 hlasů a získala 1 mandát.

Kdo bude nakonec zastupitelem?

Mandáty se rozdělují podle pořadí na kandidátní listině. Lídra může přeskočit jen kandidát, který by získal alespoň o 10 % hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta. Průměr je 111,33 hlasů a nutný počet hlasů pro přeskočení je tedy o 10 procent více - 122,46 hlasů. Takový výsledek nemá nikdo, i když většina kandidátů získala dokonce 120 hlasů. Zastupitelem za stranu XY se přesto stává její lídr, který získal jen 10 hlasů.

Možná proto ve volbách do obcí a měst skočí na kandidátkách výš pouhá desetina kandidátů…

Dá se dělat jediné, sdělit toto všem, kteří chtějí jít k volbám a netuší, že by mohli promarnit své hlasy. A také volit odpovědně - celou kandidátku strany TOP 09 či koalic a sdružení, kde jsou její osobnosti.

Vyhledávání kandidátek

Abyste mohli zjistit, zda u Vás TOP 09 kandiduje, připravili jsme vyhledávání kandidátek. Můžete hledat rovnou dle názvu konkrétního území (funguje napříč všemi kategoriemi od obcí, přes města, statutární města a Prahu až po městské části a obvody) nebo nechat si vypsat kandidátky v určitém kraji či okrese.


Články k volbám do zastupitelstev obcí v roce 2014

V Lounech bude TOP 09 součástí radniční koalice
7. 11. 2014

V Lounech bude TOP 09 součástí radniční koalice

Po více jak třech týdnech od voleb pokročilo do fáze, kdy byla připravena koaliční smlouva, kterou během čtvrtka 6.listopadu podepsali všichni zastupitelé 5 koaličních stran tedy USZ, ODS, TOP 09, VPM a KPL. V Louench tak TOP 09 zůstane ve vedení města a bude tak mít možnost prosazovat svůj volební program.

Celý článek
Místostarostou v Havlíčkově Brodě je Libor Honzárek (TOP 09)
4. 11. 2014

Místostarostou v Havlíčkově Brodě je Libor Honzárek (TOP 09)

Libor Honzárek (TOP 09) je novým místostarostou Havlíčkova Brodu.

Celý článek
V Blovicích získala TOP 09 post místostarosty. Bude jím Michal Hodek
3. 11. 2014

V Blovicích získala TOP 09 post místostarosty. Bude jím Michal Hodek

Mou prioritou pro následující volební období bude transparentní ekonomika města a veřejné zakázky.

Celý článek
Ondřej Ženíšek: Musíme teď v opozici přitvrdit
29. 10. 2014

Ondřej Ženíšek: Musíme teď v opozici přitvrdit

Rozhovor s předsedou TOP v Plzni Ondřejem Ženíškem.

Celý článek
TOP 09 uzavřela koaliční dohodu v centrálním městském obvodu
24. 10. 2014

TOP 09 uzavřela koaliční dohodu v centrálním městském obvodu

Nově zvolení zastupitelé za TOP 09 podepsali v neděli koaliční dohodu společně s ČSSD, ANO 2011, ODS, Občany Patrioty a KDU – ČSL. 

Celý článek
TOP 09 chce v Chomutově nové volby kvůli koupeným hlasům
24. 10. 2014

TOP 09 chce v Chomutově nové volby kvůli koupeným hlasům

TOP 09 v Chomutově chce opakování komunálních voleb. „Ve městě se podle našich informací kupovaly hlasy voličů,“ říká předseda místní TOP 09 David Tejml, která se obrátila na krajský soud. „Máme za to, že volby v Chomutově nebyly čisté. Obrátili jsme se na soud,“ dodává Tejml. 

Celý článek
Farský: Impérium vrátilo úder
24. 10. 2014

Farský: Impérium vrátilo úder

Ačkoli Farský a jeho kolegové získali 35% hlasů a v 21členném zastupitelstvu obsadí 8 křesel, ostatní strany se proti nim spojily. 

Celý článek
Ondřej Ženíšek: Těší mě úspěch na obvodech. Ve městě budeme dál kvalitní opozicí
23. 10. 2014

Ondřej Ženíšek: Těší mě úspěch na obvodech. Ve městě budeme dál kvalitní opozicí

Po čtyřech letech aktivní práce v opozici získala TOP 09 ve volbách do Zastupitelstva města Plzně pět mandátů. Z povolebních jednání vyplynulo, že bude i v dalším volebním období působit v opozici. Tam ji poslala ČSSD a ODS, která vytvořila koalici společně s Občany patrioty a KDU-ČSL. Naopak je již jisté, že na čtyřech městských obvodech TOP 09 usedne v radě. 

Celý článek
TOP 09 jedná v Praze o koalici bez ANO
22. 10. 2014

TOP 09 jedná v Praze o koalici bez ANO

TOP 09 je nadále přesvědčena, že v Praze lze sestavit koalici demokratických stran bez účasti hnutí ANO. 

Celý článek
Schwarzenberg: Můj odchod z čela TOP 09 není na pořadu dne
22. 10. 2014

Schwarzenberg: Můj odchod z čela TOP 09 není na pořadu dne

Neplánuji v souvislosti s výsledkem komunálních a senátních voleb odejít z čela strany. Musíme analyzovat a napravit chyby, kterých se TOP 09 dopustila. 

Celý článek
1 2 ... 10 ... 16 17 18 19 20 ... 53 54
Články 171 - 180 z 532
TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu
22. 12. 2014

TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu

Tisková zpráva TOP 09 k rozpočtu na volební kampaně

TOP 09 spočetla průběžné náklady na kampaň před letošními senátními a komunálními volbami. Ani v jednom případě přitom nepřekročila plánovaný rozpočet.

Celý článek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme