Volby 2014 do zastupitelstev obcí

Komunální volby v pátek 10. a sobotu 11. října 2014

Jak hlasovat ve volbách do zastupitelstva

Podzimní komunální volby rozhodnou o tom, kdo bude spravovat Vaši obec v následujících čtyřech letech. Volič muže vybírat své zastupitele mezi všemi kandidátkami. Jak je to možné? Každý volič obdrží jen jediný volební lístek, na kterém však budou uvedeny všechny kandidující volební strany. Muže pak volit buď jednotlivou stranu, a nebo si vybrat jednotlivé kandidáty z libovolných kandidujících stran. Pro každou obec je maximální počet hlasů/křížků jiný, odpovídá počtu zastupitelů obce. Bližší informace o hlasování v komunálních volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Křížkujete? Tak ještě počítejte

Také si myslíte, že je nejlepší zvolit na vaši radnici jednotlivé osobnosti napříč různými politickými stranami nebo hnutí? Možná se budete divit, ale je to omyl. Rozšířený a v dobré víře také hojně využívaný. Jenže nefunguje tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak je to možné?

Komunální volby totiž neznají preferenční hlasy! Nejdříve se sčítají hlasy pro politickou stranu a teprve pak dojde na hlasy, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení. Na skok na kandidátce potřebuje každý kandidát v komunálních volbách mnohem více hlasů než kandidát do poslanecké sněmovny. Minimálně 10 procent. Volič, který by chtěl volit jen jednu konkrétní stranu a zároveň jakoby uplatnit "preferenční" hlasy na kandidátce a zakřížkoval by např. jen 5 kandidátů z 35, ale nikoli celou kandidátku, by dal pouze těchto 5 hlasů a 30 zbývajících by propadlo.

Kvůli dobrému úmyslu voliče a systému voleb pak mohou nastat naprosto paradoxní situace. Lídr a několik kandidátů na předních pozicích tak mohou být zvoleni do zastupitelstva i přesto, že získali méně hlasů než osobnosti, které voliči favorizují a jsou na nevolitelných místech. Ty pak nejenže zůstanou bez mandátu, ale hlasy určené jim přispějí ke zvolení kandidátů v čele.

Nevěříte? Máme příklad:

Obec má 15členné zastupitelstvo. Stranu XY vede neoblíbený lídr, který dostal od voličů pouze 10 hlasů. Dalších 12 kandidátů získalo po 120 hlasech, 2 kandidáti pak každý 110 hlasů. Strana dostala tedy celkem 1670 hlasů a získala 1 mandát.

Kdo bude nakonec zastupitelem?

Mandáty se rozdělují podle pořadí na kandidátní listině. Lídra může přeskočit jen kandidát, který by získal alespoň o 10 % hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta. Průměr je 111,33 hlasů a nutný počet hlasů pro přeskočení je tedy o 10 procent více - 122,46 hlasů. Takový výsledek nemá nikdo, i když většina kandidátů získala dokonce 120 hlasů. Zastupitelem za stranu XY se přesto stává její lídr, který získal jen 10 hlasů.

Možná proto ve volbách do obcí a měst skočí na kandidátkách výš pouhá desetina kandidátů…

Dá se dělat jediné, sdělit toto všem, kteří chtějí jít k volbám a netuší, že by mohli promarnit své hlasy. A také volit odpovědně - celou kandidátku strany TOP 09 či koalic a sdružení, kde jsou její osobnosti.

Vyhledávání kandidátek

Abyste mohli zjistit, zda u Vás TOP 09 kandiduje, připravili jsme vyhledávání kandidátek. Můžete hledat rovnou dle názvu konkrétního území (funguje napříč všemi kategoriemi od obcí, přes města, statutární města a Prahu až po městské části a obvody) nebo nechat si vypsat kandidátky v určitém kraji či okrese.


Články k volbám do zastupitelstev obcí v roce 2014

Start nové černovické koalice: funkce navíc a kontrola pod kontrolou
27. 11. 2014

Start nové černovické koalice: funkce navíc a kontrola pod kontrolou

Celý článek
Plzeňská TOP 09:  Povinnou výměnu Plzeňské karty nesmí platit občané
25. 11. 2014

Plzeňská TOP 09: Povinnou výměnu Plzeňské karty nesmí platit občané

Plzeňská TOP 09 je kategoricky proti záměru vedení radnice, aby občané platili za povinnou výměnu Plzeňské karty. „Nedivíme se, že vznikla petice občanů a chceme Plzeňany podpořit,“ říká předseda zastupitelského klubu TOP 09 Michal Vozobule. 

Celý článek
TOP 09: Ztráty Prahy 6 v kauze Key Investments musí být co nejmenší
19. 11. 2014

TOP 09: Ztráty Prahy 6 v kauze Key Investments musí být co nejmenší

“Musíme zjistit aktuální stav a dopady této nové situace na městskou část Praha 6. Učiníme neprodleně veškeré kroky s cílem minimalizovat finanční ztráty,“ říká předseda klubu zastupitelů Jaromír Vaculík (TOP 09)

Celý článek
V Holešově získala TOP 09 post starosty.
18. 11. 2014

V Holešově získala TOP 09 post starosty.

Koaliční smlouvu podepsali zástupci ČSSD, ODS, hnutí ANO a Koalice pro Holešov v čele s Rudolfem Seifertem (TOP 09)

Celý článek
Komentář - sportovní hala BIOS
12. 11. 2014

Komentář - sportovní hala BIOS

"Vážení spoluobčané,již více než rok se místní TOP 09, v čele s Ninou Novákovou, účastní jednání s představiteli Univerzity Karlovy (dále jen UK), zejména pak s panem rektorem Prof. Tomášem Zimou, o osudu sportovní haly BIOS naproti bazénu PedF UK."

Celý článek
Feri: S funkcí radního města se váže především nutnost vážit slova
11. 11. 2014

Feri: S funkcí radního města se váže především nutnost vážit slova

Rozhovor s městským radním Teplic Dominikem Ferim

Centrum Teplic je nutné udělat atraktivním, aby si do něj mohli lidé jen tak vyrazit a zabydlet si jej. Lidé se začnou procházet a budou mít radost z toho, že to v Teplicích ožilo.

Celý článek
Trio mužů zůstane ve vedení Veselí nad Moravou i nadále
11. 11. 2014

Trio mužů zůstane ve vedení Veselí nad Moravou i nadále

Zasedání nově zvoleného zastupitelstva si v téměř dvanáctitisícovém městě nenechala ujít přibližně padesátka místních. I přesto dopadlo první povolební setkání podle očekávání většiny z nich. Za necelé dvě hodiny se tak v sále veselského Panského dvora rozhodlo o vedení, které bude stát v čele města zřejmě následující čtyři roky.

Celý článek
Michal Kučera: Na základech minulé koalice chceme pokračovat v práci  pro město
11. 11. 2014

Michal Kučera: Na základech minulé koalice chceme pokračovat v práci pro město

Michal Kučera včera ve své řeči na ustavujícím zastupitelstvu připomněl dosavadní práci končící koalice a přednesl důvody, které TOP 09 vedli k tomu, že jsme se rozhodli i nadále pokračovat v práci  pro město na základech  minulé koalice.

Celý článek
Prahu 6 povede koalice pěti stran a hnutí
10. 11. 2014

Prahu 6 povede koalice pěti stran a hnutí

Budoucí starosta bude z TOP 09. Pravděpodobně půjde o místního stranického lídra Ondřeje Koláře.

Celý článek
Radnici povede kandidát topky
8. 11. 2014

Radnici povede kandidát topky

Počtyřech letech končí ve funkci starostky Starého Poddvorova Drahoslava Veselská (Nezávislí), stejně jako místostarostka Miroslava Hajdová (ČSSD). Uzavřela se tak i spolupráce Nezávislých se sociálními demokraty. Ti si našli do nového funkčního období jiného partnera – TOP 09.

Celý článek
1 2 ... 10 ... 15 16 17 18 19 20 ... 53 54
Články 161 - 170 z 532
TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu
22. 12. 2014

TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu

Tisková zpráva TOP 09 k rozpočtu na volební kampaně

TOP 09 spočetla průběžné náklady na kampaň před letošními senátními a komunálními volbami. Ani v jednom případě přitom nepřekročila plánovaný rozpočet.

Celý článek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme