Volby 2014 do zastupitelstev obcí

Komunální volby v pátek 10. a sobotu 11. října 2014

Jak hlasovat ve volbách do zastupitelstva

Podzimní komunální volby rozhodnou o tom, kdo bude spravovat Vaši obec v následujících čtyřech letech. Volič muže vybírat své zastupitele mezi všemi kandidátkami. Jak je to možné? Každý volič obdrží jen jediný volební lístek, na kterém však budou uvedeny všechny kandidující volební strany. Muže pak volit buď jednotlivou stranu, a nebo si vybrat jednotlivé kandidáty z libovolných kandidujících stran. Pro každou obec je maximální počet hlasů/křížků jiný, odpovídá počtu zastupitelů obce. Bližší informace o hlasování v komunálních volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Křížkujete? Tak ještě počítejte

Také si myslíte, že je nejlepší zvolit na vaši radnici jednotlivé osobnosti napříč různými politickými stranami nebo hnutí? Možná se budete divit, ale je to omyl. Rozšířený a v dobré víře také hojně využívaný. Jenže nefunguje tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak je to možné?

Komunální volby totiž neznají preferenční hlasy! Nejdříve se sčítají hlasy pro politickou stranu a teprve pak dojde na hlasy, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení. Na skok na kandidátce potřebuje každý kandidát v komunálních volbách mnohem více hlasů než kandidát do poslanecké sněmovny. Minimálně 10 procent. Volič, který by chtěl volit jen jednu konkrétní stranu a zároveň jakoby uplatnit "preferenční" hlasy na kandidátce a zakřížkoval by např. jen 5 kandidátů z 35, ale nikoli celou kandidátku, by dal pouze těchto 5 hlasů a 30 zbývajících by propadlo.

Kvůli dobrému úmyslu voliče a systému voleb pak mohou nastat naprosto paradoxní situace. Lídr a několik kandidátů na předních pozicích tak mohou být zvoleni do zastupitelstva i přesto, že získali méně hlasů než osobnosti, které voliči favorizují a jsou na nevolitelných místech. Ty pak nejenže zůstanou bez mandátu, ale hlasy určené jim přispějí ke zvolení kandidátů v čele.

Nevěříte? Máme příklad:

Obec má 15členné zastupitelstvo. Stranu XY vede neoblíbený lídr, který dostal od voličů pouze 10 hlasů. Dalších 12 kandidátů získalo po 120 hlasech, 2 kandidáti pak každý 110 hlasů. Strana dostala tedy celkem 1670 hlasů a získala 1 mandát.

Kdo bude nakonec zastupitelem?

Mandáty se rozdělují podle pořadí na kandidátní listině. Lídra může přeskočit jen kandidát, který by získal alespoň o 10 % hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta. Průměr je 111,33 hlasů a nutný počet hlasů pro přeskočení je tedy o 10 procent více - 122,46 hlasů. Takový výsledek nemá nikdo, i když většina kandidátů získala dokonce 120 hlasů. Zastupitelem za stranu XY se přesto stává její lídr, který získal jen 10 hlasů.

Možná proto ve volbách do obcí a měst skočí na kandidátkách výš pouhá desetina kandidátů…

Dá se dělat jediné, sdělit toto všem, kteří chtějí jít k volbám a netuší, že by mohli promarnit své hlasy. A také volit odpovědně - celou kandidátku strany TOP 09 či koalic a sdružení, kde jsou její osobnosti.

Vyhledávání kandidátek

Abyste mohli zjistit, zda u Vás TOP 09 kandiduje, připravili jsme vyhledávání kandidátek. Můžete hledat rovnou dle názvu konkrétního území (funguje napříč všemi kategoriemi od obcí, přes města, statutární města a Prahu až po městské části a obvody) nebo nechat si vypsat kandidátky v určitém kraji či okrese.


Články k volbám do zastupitelstev obcí v roce 2014

Vitula: Židlochovice jsou pohodovým místem pro život
30. 4. 2015

Vitula: Židlochovice jsou pohodovým místem pro život

O životě v Židlochovicích a nejen o něm se starostou města Janem Vitulou.

Celý článek
Naxera: Obyvatelé Přeštic zaplatí méně za vodné a stočné
28. 4. 2015

Naxera: Obyvatelé Přeštic zaplatí méně za vodné a stočné

"Před komunálními volbami jsme občanům slíbili levnější vodné a stočné. Slib se nám podařilo splnit a od letošního roku tak obyvatelé města budou za kubík platit o šest korun méně než dosud, říká starosta Přeštic Karel Naxera (TOP 09)

Celý článek
V Židenicích zřídí úly. Med dají dětem
28. 4. 2015

V Židenicích zřídí úly. Med dají dětem

Opuštěné zahrady v brněnských Židenicích už letos ožijí včelím bzukotem.

Celý článek
Kritika nové koalice Brna-střed
28. 4. 2015

Kritika nové koalice Brna-střed

Slibovali otevřenost a veřejně přístupné informace o všem, co se na úřadě děje, fakta jsou však zcela jiná.

Celý článek
Straka: Koalice Brna-střed opakovaně porušuje zákon
27. 4. 2015

Straka: Koalice Brna-střed opakovaně porušuje zákon

Hlavním slibem koalice Žít Brno, ANO 2011, KDU-ČSL a Strany zelených bylo, že radnice Brno-střed bude transparentní a otevřená občanům. Ve skutečnosti vedení radnice denně porušuje zákon o svobodném přístupu k informacím. 

Celý článek
Židenická radnice přispívá k ochraně životního prostředí
27. 4. 2015

Židenická radnice přispívá k ochraně životního prostředí

V rámci revitalizace zeleně na Bílé hoře byly vykáceny staré suché stromy, které uvolnily místo novým sazenicím. Ve starých stromech však často hnízdí ptáci. Aby nepřišli o možnost hnízdění ve „své“ lokalitě, rozhodla se zde obec umístit ptačí budky. Uvažuje se také o zřízení obecního včelstva.

Celý článek
Moravský Krumlov zvýšil tlak na tržnici. Územní plán zatím nezmění
26. 4. 2015

Moravský Krumlov zvýšil tlak na tržnici. Územní plán zatím nezmění

Rozlehlý areál bývalého podniku Vertex v Moravském Krumlově zůstane prozatím stále určený pouze pro průmyslovou výrobu. Rozhodli o tom městští zastupitelé, když nezvedli ruce pro navrženou změnu územního plánu.

Celý článek
Nová čtvrť? Lidé z okolí protestují
24. 4. 2015

Nová čtvrť? Lidé z okolí protestují

V Černovicích vyrostou nové domy. Lidem z okolí se to ale nelíbí. Bojí se dopravních komplikací i nedostatku míst ve školkách. 

Celý článek
Ivančické děti po prázdninách zamíří do opravené družiny
23. 4. 2015

Ivančické děti po prázdninách zamíří do opravené družiny

Nový školní rok zahájí děti z Ivančic v moderně opravené družině a výtvarných dílnách. Prostory bývalé školky na Komenského náměstí, které nyní z části slouží základní škole Vladimíra Menšíka pro kroužky, projdou nákladnou rekonstrukc

Celý článek
Na radnici v Lounech bude možné přijít i v sobotu
21. 4. 2015

Na radnici v Lounech bude možné přijít i v sobotu

Nezvládáte vyřídit své záležitosti na lounském městském úřadě v běžné pracovní dny? Končí úřední hodiny dřív, než se vrátíte třeba ze zaměstnání? Tuto starost budete moci už brzy vyškrtnout. Městský úřad v Lounech zavede pracovní soboty.

Celý článek
1 2 ... 8 9 10 11 12 ... 20 ... 53 54
Články 91 - 100 z 532
TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu
22. 12. 2014

TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu

Tisková zpráva TOP 09 k rozpočtu na volební kampaně

TOP 09 spočetla průběžné náklady na kampaň před letošními senátními a komunálními volbami. Ani v jednom případě přitom nepřekročila plánovaný rozpočet.

Celý článek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme