Volby 2014 do zastupitelstev obcí

Komunální volby v pátek 10. a sobotu 11. října 2014

Jak hlasovat ve volbách do zastupitelstva

Podzimní komunální volby rozhodnou o tom, kdo bude spravovat Vaši obec v následujících čtyřech letech. Volič muže vybírat své zastupitele mezi všemi kandidátkami. Jak je to možné? Každý volič obdrží jen jediný volební lístek, na kterém však budou uvedeny všechny kandidující volební strany. Muže pak volit buď jednotlivou stranu, a nebo si vybrat jednotlivé kandidáty z libovolných kandidujících stran. Pro každou obec je maximální počet hlasů/křížků jiný, odpovídá počtu zastupitelů obce. Bližší informace o hlasování v komunálních volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Křížkujete? Tak ještě počítejte

Také si myslíte, že je nejlepší zvolit na vaši radnici jednotlivé osobnosti napříč různými politickými stranami nebo hnutí? Možná se budete divit, ale je to omyl. Rozšířený a v dobré víře také hojně využívaný. Jenže nefunguje tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak je to možné?

Komunální volby totiž neznají preferenční hlasy! Nejdříve se sčítají hlasy pro politickou stranu a teprve pak dojde na hlasy, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení. Na skok na kandidátce potřebuje každý kandidát v komunálních volbách mnohem více hlasů než kandidát do poslanecké sněmovny. Minimálně 10 procent. Volič, který by chtěl volit jen jednu konkrétní stranu a zároveň jakoby uplatnit "preferenční" hlasy na kandidátce a zakřížkoval by např. jen 5 kandidátů z 35, ale nikoli celou kandidátku, by dal pouze těchto 5 hlasů a 30 zbývajících by propadlo.

Kvůli dobrému úmyslu voliče a systému voleb pak mohou nastat naprosto paradoxní situace. Lídr a několik kandidátů na předních pozicích tak mohou být zvoleni do zastupitelstva i přesto, že získali méně hlasů než osobnosti, které voliči favorizují a jsou na nevolitelných místech. Ty pak nejenže zůstanou bez mandátu, ale hlasy určené jim přispějí ke zvolení kandidátů v čele.

Nevěříte? Máme příklad:

Obec má 15členné zastupitelstvo. Stranu XY vede neoblíbený lídr, který dostal od voličů pouze 10 hlasů. Dalších 12 kandidátů získalo po 120 hlasech, 2 kandidáti pak každý 110 hlasů. Strana dostala tedy celkem 1670 hlasů a získala 1 mandát.

Kdo bude nakonec zastupitelem?

Mandáty se rozdělují podle pořadí na kandidátní listině. Lídra může přeskočit jen kandidát, který by získal alespoň o 10 % hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta. Průměr je 111,33 hlasů a nutný počet hlasů pro přeskočení je tedy o 10 procent více - 122,46 hlasů. Takový výsledek nemá nikdo, i když většina kandidátů získala dokonce 120 hlasů. Zastupitelem za stranu XY se přesto stává její lídr, který získal jen 10 hlasů.

Možná proto ve volbách do obcí a měst skočí na kandidátkách výš pouhá desetina kandidátů…

Dá se dělat jediné, sdělit toto všem, kteří chtějí jít k volbám a netuší, že by mohli promarnit své hlasy. A také volit odpovědně - celou kandidátku strany TOP 09 či koalic a sdružení, kde jsou její osobnosti.

Vyhledávání kandidátek

Abyste mohli zjistit, zda u Vás TOP 09 kandiduje, připravili jsme vyhledávání kandidátek. Můžete hledat rovnou dle názvu konkrétního území (funguje napříč všemi kategoriemi od obcí, přes města, statutární města a Prahu až po městské části a obvody) nebo nechat si vypsat kandidátky v určitém kraji či okrese.


Články k volbám do zastupitelstev obcí v roce 2014

Aleš Jakubec: Jsem připravený stát se primátorem
17. 9. 2014

Aleš Jakubec: Jsem připravený stát se primátorem

Rozhovor s lídrem olomoucké kandidátky Alešem Jakubcem

Pracoval jako uklízeč pokojů, číšník, kuchař či barman, pekl koláče, skládal krabice v supermarketu a byl také instruktorem lyžování. Nyní je osmatřicetiletý Aleš Jakubec učitelem a vědeckým pracovníkem na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. 

Celý článek
Představujeme Vám lídra chrudimské kandidátky.
17. 9. 2014

Představujeme Vám lídra chrudimské kandidátky.

Vladislava Michalová. Současná chrudimská zastupitelka Vladislava Michalová (37) kandiduje v komunálních volbách již podruhé.

Celý článek
Co se spalovnou nebezpečných odpadů ?
17. 9. 2014

Co se spalovnou nebezpečných odpadů ?

Mediální klid kolem spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví vyčkávající jen pár set metrů od obytné zástavby v Pardubicích, Srnojedech a Rybitví by mohl budit zdání, že problém je zažehnán. Není.

Celý článek
Radoslav Škarda: Vyloučená lokalita nebo luxusní rezidenční čtvrť?
16. 9. 2014

Radoslav Škarda: Vyloučená lokalita nebo luxusní rezidenční čtvrť?

 Jednou z nejcennějších rezidenčních lokalit v širším centru města je oblast vymezena Klatovskou třídou, Jižním nádražím, Korandovou a Přemyslovou ulicí. Je ceněna pro svou dostupnost v centru města a relativní dopravní klid a dobrou občanskou vybaveností.

Celý článek
O svatební noci šel Patrik Brodan jednat radnici
16. 9. 2014

O svatební noci šel Patrik Brodan jednat radnici

Byl spoluhráčem třeba Lukáše a Tomáše Doška a při svém fotbalovém angažmá v Plzni mohl Patrik Brodan potkat i o pár let mladšího brankáře Petra Čecha. Život berounského místostarosty je pestrý. Plný zajímavých zážitků a v lecčem se vymyká tradičnímu pojetí.

Celý článek
Představujeme TOPkandidátku Chrudim
16. 9. 2014

Představujeme TOPkandidátku Chrudim

Kandidátkou TOP 09 na starostku Chrudimi je Vladislava Michalová, zdravotní sestra, členka zdravotní komise zastupitelstva města a kraje, místopředsedkyně české sekce Evropské unie žen, místopředsedkyně TOP09 Pardubického kraje....

Celý článek
Co s hernami? Velké téma plzeňských voleb
15. 9. 2014

Co s hernami? Velké téma plzeňských voleb

Plzeň – Příležitost zcela zakázat v Plzni všechny herny s automaty radnice zatím nevyužila. Dosluhující zastupitelstvo herny ve městě jen omezilo. Ze seznamu míst, kde je město toleruje, jich vyškrtalo asi 60% a nechalo žít zhruba 120 z nich.

Celý článek
Jak to vidí zastupitelé
15. 9. 2014

Jak to vidí zastupitelé

Je možné naslibovat cokoliv, ale pouze odpovědný politik to bude dělat...

Celý článek
Předvolební anketa MF DNES
15. 9. 2014

Předvolební anketa MF DNES

Předvolební anketa redaktorky Jitky Dolanské z Mladé fronty DNES. Otázky Jaký problém podle Vás nejvíc pálí Cheb a jeho obyvatele? Jaký je Váš názor na stavbu spalovny komunálních odpadů? Co se v Chebu povedlo za minulé volební období a co byl naopak největší propadák? Odpovědi Největším problémem je otázka bezpečí občanů, čistoty města a fungování městské policie a s tím související vylidňování centra města. Do budoucna jednoznačně ano, spalovna je potřeba, už s ohledem na zvyšující se náklady na svoz ukládání a likvidaci odpadu.  Ale  zda jsou tento typ a její technologie ty správné, je to otázka odbornosti, kterou nemám. Chybí mi nezávislý odborný posudek, zatím vidím obhajobu realizace tohoto projektu příliš jednostranně. Povedlo se mnohé – Pěší zóna, Krajinná výstava, rekonstrukce dvorních traktů, Kulturní centrum, cyklotrasy. Jen si myslím, že ne vše bylo uděláno efektivně. Nejsem zastáncem „investic za každou cenu“. Za významný úspěch považuji pokračování rozvoje Průmyslového parku. Nepovedl se autobusový terminál i když vím, že se jedná o akci Karlovarského kraje, přeci jen Město Cheb jako partner, by mělo vznést připomínky k projektům, které jsou realizovány na jeho území. Nedostatečná údržba a opravy komunikací. Za nešťastné považuji rozhodování o plánovaných prodejích majetku předem vybraným zájemcům (např. Májová ulice – pozemek pro stavbu polyfunkční ho domu, park v Evropská ul. – McDrive). Hrazení ztráty společnosti  Chetes  s.r.o., město jako vlastník  společnosti  nekontroluje dostatečně  její fungování,  dále účast zaměstnanců MěÚ nebo zástupců organizací a společností  řízených Městem Cheb  v  Zastupitelstvu města , stejně tak bylo špatné navýšení počtu místostarostů.

Celý článek
Za čtyři roky v opozici jsme dospěli, říká brněnská TOP 09
15. 9. 2014

Za čtyři roky v opozici jsme dospěli, říká brněnská TOP 09

Rozhovor s lídrem kandidátky TOP 09 pro komunální volby v Brně Jaroslavem Kacerem

Vznikli jsme v roce 2009. V uplynulém volebním období jsme si prošli různými porodními bolestmi i obrodou. Ukázalo se, kdo s jakými ambicemi do politiky vstupoval. Nechci předbíhat, ale myslím, že se to stane i jiným uskupením. A věřím, že už nyní máme sestavený kvalitní tým.

Celý článek
1 2 ... 30 ... 34 35 36 37 38 ... 40 ... 53 54
Články 351 - 360 z 532
TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu
22. 12. 2014

TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu

Tisková zpráva TOP 09 k rozpočtu na volební kampaně

TOP 09 spočetla průběžné náklady na kampaň před letošními senátními a komunálními volbami. Ani v jednom případě přitom nepřekročila plánovaný rozpočet.

Celý článek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme