Volby 2014 do zastupitelstev obcí

Komunální volby v pátek 10. a sobotu 11. října 2014

Jak hlasovat ve volbách do zastupitelstva

Podzimní komunální volby rozhodnou o tom, kdo bude spravovat Vaši obec v následujících čtyřech letech. Volič muže vybírat své zastupitele mezi všemi kandidátkami. Jak je to možné? Každý volič obdrží jen jediný volební lístek, na kterém však budou uvedeny všechny kandidující volební strany. Muže pak volit buď jednotlivou stranu, a nebo si vybrat jednotlivé kandidáty z libovolných kandidujících stran. Pro každou obec je maximální počet hlasů/křížků jiný, odpovídá počtu zastupitelů obce. Bližší informace o hlasování v komunálních volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Křížkujete? Tak ještě počítejte

Také si myslíte, že je nejlepší zvolit na vaši radnici jednotlivé osobnosti napříč různými politickými stranami nebo hnutí? Možná se budete divit, ale je to omyl. Rozšířený a v dobré víře také hojně využívaný. Jenže nefunguje tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak je to možné?

Komunální volby totiž neznají preferenční hlasy! Nejdříve se sčítají hlasy pro politickou stranu a teprve pak dojde na hlasy, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení. Na skok na kandidátce potřebuje každý kandidát v komunálních volbách mnohem více hlasů než kandidát do poslanecké sněmovny. Minimálně 10 procent. Volič, který by chtěl volit jen jednu konkrétní stranu a zároveň jakoby uplatnit "preferenční" hlasy na kandidátce a zakřížkoval by např. jen 5 kandidátů z 35, ale nikoli celou kandidátku, by dal pouze těchto 5 hlasů a 30 zbývajících by propadlo.

Kvůli dobrému úmyslu voliče a systému voleb pak mohou nastat naprosto paradoxní situace. Lídr a několik kandidátů na předních pozicích tak mohou být zvoleni do zastupitelstva i přesto, že získali méně hlasů než osobnosti, které voliči favorizují a jsou na nevolitelných místech. Ty pak nejenže zůstanou bez mandátu, ale hlasy určené jim přispějí ke zvolení kandidátů v čele.

Nevěříte? Máme příklad:

Obec má 15členné zastupitelstvo. Stranu XY vede neoblíbený lídr, který dostal od voličů pouze 10 hlasů. Dalších 12 kandidátů získalo po 120 hlasech, 2 kandidáti pak každý 110 hlasů. Strana dostala tedy celkem 1670 hlasů a získala 1 mandát.

Kdo bude nakonec zastupitelem?

Mandáty se rozdělují podle pořadí na kandidátní listině. Lídra může přeskočit jen kandidát, který by získal alespoň o 10 % hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta. Průměr je 111,33 hlasů a nutný počet hlasů pro přeskočení je tedy o 10 procent více - 122,46 hlasů. Takový výsledek nemá nikdo, i když většina kandidátů získala dokonce 120 hlasů. Zastupitelem za stranu XY se přesto stává její lídr, který získal jen 10 hlasů.

Možná proto ve volbách do obcí a měst skočí na kandidátkách výš pouhá desetina kandidátů…

Dá se dělat jediné, sdělit toto všem, kteří chtějí jít k volbám a netuší, že by mohli promarnit své hlasy. A také volit odpovědně - celou kandidátku strany TOP 09 či koalic a sdružení, kde jsou její osobnosti.

Vyhledávání kandidátek

Abyste mohli zjistit, zda u Vás TOP 09 kandiduje, připravili jsme vyhledávání kandidátek. Můžete hledat rovnou dle názvu konkrétního území (funguje napříč všemi kategoriemi od obcí, přes města, statutární města a Prahu až po městské části a obvody) nebo nechat si vypsat kandidátky v určitém kraji či okrese.


Články k volbám do zastupitelstev obcí v roce 2014

TOP 09: Čtyřnohý miláček – respekt je třeba na obou stranách
28. 9. 2014

TOP 09: Čtyřnohý miláček – respekt je třeba na obou stranách

Záleží nám na pejscích i pejskařích a jsme rádi a respektujeme fakt, že je jich v Kroměříži tolik. Je ovšem nutné, aby byl respekt oboustranný. Tedy aby i pejskaři a samotní pejsci respektovali jistá pravidla.

Celý článek
Disk hodila do Karlových Varů TOP 09
28. 9. 2014

Disk hodila do Karlových Varů TOP 09

Nyní už je jasné, kdo že od června propagoval diskgolf na Meandru. Ano, byli jsme to my z TOP 09. Jen co se symbol kola štěstí pro propagaci diskgolfu objevil začátkem září na...

Celý článek
Popov: Černé výlepy a přelepy
28. 9. 2014

Popov: Černé výlepy a přelepy

Setkal jsem se s tvrzením, konkrétně Strany zelených, že černý výlep nebo přelepování plakátů konkurence je v podstatě v pořádku. Stačí totiž najít vhodnou argumentaci nebo výmluvu a hned je vše v souladu se společenským pořádkem. 

Celý článek
Volební program pro volby do městského zastupitelstva 2014 TOP 09 Vysoké Mýto
28. 9. 2014

Volební program pro volby do městského zastupitelstva 2014 TOP 09 Vysoké Mýto

Víme, kam jdeme. Pojďte s námi.

Máme rádi své město. Chceme, aby se v něm dobře žilo nám všem. Chceme navázat na vše dobré, co v našem městě bylo a je.

Celý článek
Karel Schwarzenberg debatoval v Českých Budějovicích u kávy
27. 9. 2014

Karel Schwarzenberg debatoval v Českých Budějovicích u kávy

Nepřivezl s sebou žádné sliby či vizionářská prohlášení. S typickým motýlkem a dýmkou se s místními bavil o problémech Českých Budějovic, o krásách jižních Čech i o historii. „Pro mě jste jediná morální autorita v politice,“ řekla mu jedna z voliček a potřásla si s ním rukou. „Jé, to já určitě nejsem,“ odpověděl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg s širokým úsměvem. 

Celý článek
Počarovský: Počet protidrogových center je nedostatečný
27. 9. 2014

Počarovský: Počet protidrogových center je nedostatečný

„Jsou tu tři malá nízkoprahová centra a čtyři terénní programy, to je na takový počet uživatelů naprosto nedostatečné. Politici nám navíc nepomohou, naopak v objektech ruší nájemní smlouvy...,“ říká předseda magistrátní protidrogové komise a kandidát TOP 09 v komunálních volbách na Praze 10 Ondřej Počarovský. 

Celý článek
Na pivě s Karlem v Třeboni
26. 9. 2014

Na pivě s Karlem v Třeboni

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg zavítal v průběhu své jihočeské předvolební mise také do Třeboně. Ve čtvrtek 25. září večer jej v zaplněném sále restaurace Beseda přivítali kandidáti TOP 09 v čele s lídrem Zbyňkem Šromem a více než stovkou dychtivých posluchačů. Karel Schwarzenberg nejprve odpovídal na mnohdy vtíravé dotazy přítomných od mikrofonu a poté si přisedl k několika návštěvníkům ke stolům.

Celý článek
Písecké hory budou pro turisty ještě zajímavější
26. 9. 2014

Písecké hory budou pro turisty ještě zajímavější

V příštím týdnu město Písek slavnostně otevře novou trasu do lomu Živec a související turistické zázemí.

Celý článek
Memorandum o prosazování principů
26. 9. 2014

Memorandum o prosazování principů "Smart cities"

Projekt "Smart cities": Klademe důraz na komunální politiku, chceme být moderní a mít moderní města. 

Celý článek
Česká komora architektů obhajuje stavební předpisy
26. 9. 2014

Česká komora architektů obhajuje stavební předpisy

Architekti vyjádřili znepokojení nad zpochybňováním Pražských stavebních předpisů ze strany reklamní lobby. 

Celý článek
1 2 ... 20 ... 28 29 30 31 32 ... 40 ... 53 54
Články 291 - 300 z 532
TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu
22. 12. 2014

TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu

Tisková zpráva TOP 09 k rozpočtu na volební kampaně

TOP 09 spočetla průběžné náklady na kampaň před letošními senátními a komunálními volbami. Ani v jednom případě přitom nepřekročila plánovaný rozpočet.

Celý článek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme