Volby 2014 do zastupitelstev obcí

Komunální volby v pátek 10. a sobotu 11. října 2014

Jak hlasovat ve volbách do zastupitelstva

Podzimní komunální volby rozhodnou o tom, kdo bude spravovat Vaši obec v následujících čtyřech letech. Volič muže vybírat své zastupitele mezi všemi kandidátkami. Jak je to možné? Každý volič obdrží jen jediný volební lístek, na kterém však budou uvedeny všechny kandidující volební strany. Muže pak volit buď jednotlivou stranu, a nebo si vybrat jednotlivé kandidáty z libovolných kandidujících stran. Pro každou obec je maximální počet hlasů/křížků jiný, odpovídá počtu zastupitelů obce. Bližší informace o hlasování v komunálních volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Křížkujete? Tak ještě počítejte

Také si myslíte, že je nejlepší zvolit na vaši radnici jednotlivé osobnosti napříč různými politickými stranami nebo hnutí? Možná se budete divit, ale je to omyl. Rozšířený a v dobré víře také hojně využívaný. Jenže nefunguje tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak je to možné?

Komunální volby totiž neznají preferenční hlasy! Nejdříve se sčítají hlasy pro politickou stranu a teprve pak dojde na hlasy, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení. Na skok na kandidátce potřebuje každý kandidát v komunálních volbách mnohem více hlasů než kandidát do poslanecké sněmovny. Minimálně 10 procent. Volič, který by chtěl volit jen jednu konkrétní stranu a zároveň jakoby uplatnit "preferenční" hlasy na kandidátce a zakřížkoval by např. jen 5 kandidátů z 35, ale nikoli celou kandidátku, by dal pouze těchto 5 hlasů a 30 zbývajících by propadlo.

Kvůli dobrému úmyslu voliče a systému voleb pak mohou nastat naprosto paradoxní situace. Lídr a několik kandidátů na předních pozicích tak mohou být zvoleni do zastupitelstva i přesto, že získali méně hlasů než osobnosti, které voliči favorizují a jsou na nevolitelných místech. Ty pak nejenže zůstanou bez mandátu, ale hlasy určené jim přispějí ke zvolení kandidátů v čele.

Nevěříte? Máme příklad:

Obec má 15členné zastupitelstvo. Stranu XY vede neoblíbený lídr, který dostal od voličů pouze 10 hlasů. Dalších 12 kandidátů získalo po 120 hlasech, 2 kandidáti pak každý 110 hlasů. Strana dostala tedy celkem 1670 hlasů a získala 1 mandát.

Kdo bude nakonec zastupitelem?

Mandáty se rozdělují podle pořadí na kandidátní listině. Lídra může přeskočit jen kandidát, který by získal alespoň o 10 % hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta. Průměr je 111,33 hlasů a nutný počet hlasů pro přeskočení je tedy o 10 procent více - 122,46 hlasů. Takový výsledek nemá nikdo, i když většina kandidátů získala dokonce 120 hlasů. Zastupitelem za stranu XY se přesto stává její lídr, který získal jen 10 hlasů.

Možná proto ve volbách do obcí a měst skočí na kandidátkách výš pouhá desetina kandidátů…

Dá se dělat jediné, sdělit toto všem, kteří chtějí jít k volbám a netuší, že by mohli promarnit své hlasy. A také volit odpovědně - celou kandidátku strany TOP 09 či koalic a sdružení, kde jsou její osobnosti.

Vyhledávání kandidátek

Abyste mohli zjistit, zda u Vás TOP 09 kandiduje, připravili jsme vyhledávání kandidátek. Můžete hledat rovnou dle názvu konkrétního území (funguje napříč všemi kategoriemi od obcí, přes města, statutární města a Prahu až po městské části a obvody) nebo nechat si vypsat kandidátky v určitém kraji či okrese.


Články k volbám do zastupitelstev obcí v roce 2014

Poděkování voličům v Lounech
14. 10. 2014

Poděkování voličům v Lounech

Vážení voliči,    chtěl bych za celou kandidátku lounské TOP 09 poděkovat za vaše hlasy. V zastupitelstvu města Loun jsme obhájili tři mandáty. Vaší důvěry si velice vážíme a slibujeme, že budeme usilovně a konstruktivně pracovat ve prospěch občanů města. Práci v zastupitelstvu chápeme jako službu občanům a budeme se snažit co nejlépe plnit body našeho volebního programu.

Celý článek
Ondřej Ženíšek a Ladislav Cabada: Děkujeme Vám za důvěru
13. 10. 2014

Ondřej Ženíšek a Ladislav Cabada: Děkujeme Vám za důvěru

Ondřej Ženíšek: "Chtěl bych touto cestou poděkovat všem, kteří nám pomáhali během kampaně a vyjádřit dík všem, kteří přišli k volbám a dali svůj hlas TOP 09. Vaše podpora nás zavazuje. Víc, než si myslíte."

Celý článek
Voliči vyměnili odpovědné hospodaření za odpadky
13. 10. 2014

Voliči vyměnili odpovědné hospodaření za odpadky

Volby jsou za námi a TOP 09 nemá moc důvodů k jásotu, přesto se sluší poděkovat všem, kteří nás podpořili svým hlasem nebo svou pomocí v předvolebním klání. Analýzy proč se TOP09...

Celý článek
TOP 09: Čekáme na výsledky voleb
11. 10. 2014

TOP 09: Čekáme na výsledky voleb

V pražském hotelu Dorint Don Giovanni na Vinohradské třídě se po 13. hodině sešel volební štáb, aby čekal na výsledky voleb do zastupitelstev obcí a do Senátu. Na místě je i první místopředseda strany Miroslav Kalousek. „Doufám, že si udržíme pozice, které jsme získali v komunálních volbách před čtyřmi lety,“ uvedl. Dorazili už také například předseda Karel Schwarzenberg a europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina. 

Celý článek
TOP 09: Děkujeme všem voličům i kandidátům
11. 10. 2014

TOP 09: Děkujeme všem voličům i kandidátům

„Jsem potěšen, že tentokrát přišlo k volbám více lidí... Nevíme ještě konečné výsledky, ale je na čase, abych poděkoval všem voličům, že šli k volbám. Samozřejmě mě nejvíce těší ti, kteří hodili hlasy TOP 09...Teď musíme počkat, jaký bude konečný výsledek,“ uvedl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Celý článek
Poděkování
11. 10. 2014

Poděkování

chtěli bychom Vám poděkovat za Vaše hlasy ve volbách do obecních zastupitelstev. Z našich 18 kandidátek uspělo 15. Povedlo se získat i nové mandáty, a to např. v Janově nad Nisou, Zásadě, Kořenově a dalších. 

Celý článek
Poděkování
11. 10. 2014

Poděkování

Chtěli bychom vám tímto poděkovat za vaše hlasy. V zastupitelstvu statutárního města Liberce jsme získali historicky první dva mandáty. 

Celý článek
Hudeček: Odmítáme podlézání Kremlu a neloajalitu vůči spojencům
10. 10. 2014

Hudeček: Odmítáme podlézání Kremlu a neloajalitu vůči spojencům

„Sešli jsme se tu proto, abychom dali najevo nesouhlas se zrazováním polistopadové zahraniční politické orientace ČR vrcholnými představiteli naší země. Odmítáme podlézání Kremlu a neloajalitu, kterou projevují vůči spojencům v EU a NATO,“ prohlásil pražský primátor Tomáš Hudeček, který funkci obhajuje.

Celý článek
Tutter: Výzva
10. 10. 2014

Tutter: Výzva

Rozhodnutí je teď na Vás. Velmi prosím, přijďte v pátek a sobotu ke komunálním volbám a podpořte nás svým hlasem. 

Celý článek
Boj o Hudečka je bojem o hodně velké peníze
9. 10. 2014

Boj o Hudečka je bojem o hodně velké peníze

Firmě BigBoard jde o hodně a její antikampaň je tak razantní, až ve voličích vyvolává pochyby. Navíc lidé se rozhodují emotivně a Tomáše Hudečka mají spojeného s různými přívlastky, ale „zloděj“ mezi ně rozhodně nepatří. Proto má největší šanci stát se pražským primátorem. 

Celý článek
1 2 ... 10 ... 18 19 20 21 22 ... 30 ... 53 54
Články 191 - 200 z 532
TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu
22. 12. 2014

TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu

Tisková zpráva TOP 09 k rozpočtu na volební kampaně

TOP 09 spočetla průběžné náklady na kampaň před letošními senátními a komunálními volbami. Ani v jednom případě přitom nepřekročila plánovaný rozpočet.

Celý článek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme