Volby 2010 do zastupitelstev obcí

pátek 15. a sobota 16. října

Jak hlasovat ve volbách do zastupitelstva

Podzimní komunální volby rozhodnou o tom, kdo bude spravovat Vaši obec v následujících čtyřech letech. Volič muže vybírat své zastupitele mezi všemi kandidátkami. Jak je to možné? Každý volič obdrží jen jediný volební lístek, na kterém však budou uvedeny všechny kandidující volební strany. Muže pak volit buď jednotlivou stranu, a nebo si vybrat jednotlivé kandidáty z libovolných kandidujících stran. Pro každou obec je maximální počet hlasů/křížků jiný, odpovídá počtu zastupitelů obce.

Chci hlasovat pro volební stranu

Rozhodnete-li se hlasovat pro určitou stranu, označíte u jejího názvu křížek. Chcete-li tedy do zastupitelstva např. poslat kandidátku TOP 09, postačuje označit u této strany křížek do předtištěného rámečku. Ta pak získá automaticky všechny hlasy, které můžete v komunálních volbách ve Vaší obci využít. Volič nemůže hlasovat pro více než jednu volební stranu, tzn. nemůžete zakřížkovat více volebních stran. Takový lístek by pak byl neplatný.

Co však zákon umožňuje, je možnost hlasovat jak pro stranu, tak pro kandidáty z jiných volebních stran. Můžete tedy označit křížkem TOP 09 a dále si vybrat i kandidáty z jiných volebních stran a u jejich jména provést křížek. Pak vámi zvolená strana nezíská všechny Vaše hlasy, ale z těchto hlasu se jí odečte tolik hlasů, kolik kandidátů z jiných stran jste zakřížkovali.

Nechci hlasovat pro strany, ale pro jednotlivé kandidáty

V takovém případě můžete zakřížkovat kandidáty z libovolných stran, kterým se rozhodnete dát svůj hlas, nesmíte však překročit počet hlasů, které máte ve Vaší obci k dispozici. V této variante si vlastně zvolíte vlastní „ideální“ zastupitelstvo. Nevolíte tak stranu, ale jednotlivé kandidáty. Neplatný je lístek, který by obsahoval víc než maximální povolené množství křížků/hlasů. Proto dejte pozor na dodržení maximálního počtu křížků.

Bližší informace o hlasování v komunálních volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Vyhledávání kandidátek

Abyste mohli zjistit, zda u Vás TOP 09 kandiduje, připravili jsme vyhledávání kandidátek. Můžete hledat rovnou dle názvu konkrétního území (funguje na příč všemi kategoriemi od obcí, přes města, statutární města a Prahu až po městské části a obvody) nebo nechat si vypsat kandidátky v určitém kraji či okrese.


TOP 09 a hnutí Starostové a Nezávislí mají kandidátky ve více než tisícovce obcí

TOP 09 uzavřela strategické partnerství s hnutím Starostové a Nezávislí, které spočívá ve vzájemné podpoře při volbách do obecních zastupitelstev. Dohromady bude kandidátka TOP 09 nebo hnutí Starostové a Nezávislí ve více než 1150 obcích, což představuje tisíce kandidátů. Hnutí Starostové a Nezávislí bude mít téměř 500 kandidátek a TOP 09 více než 700. Ve spoustě obcí je kandidátka TOP 09 a hnutí Starostové a Nezávislí společná. V několika desítkách obcí bude jak kandidátka TOP 09, tak kandidátka hnutí Starostové a Nezávislí. Všude, kde jsou obě kandidátky, k tomu došlo po vzájemné dohodě. „Ve více než padesáti místech jsme se rozhodli přivést do komunální politiky co nejvíce místních občanů a umožnili kandidaturu jak za hnutí Starostové a Nezávislí, tak za TOP 09. Ostatně volič stejně obdrží jen jeden volební lístek a může si zastupitelstvo složit skutečně napříč politickým spektrem. Bude jen dobře, že se zájem o volby a dění v naší zemi mezi občany zase o trochu zvýší,“ říká předseda hnutí Starostové a Nezávislí Petr Gazdík.

Seznam obcí, kde bude kandidovat TOP 09 nebo hnutí Starostové a Nezávislí naleznete v tomto souboru. Je možné, že ještě dojde k úpravě či aktualizaci tohoto rozsáhlého seznamu.

Články týkající se voleb do zastupitelstev obcí v roce 2010

TOPtým na Vítězném náměstí 12.10.2010
12. 10. 2010

TOPtým na Vítězném náměstí 12.10.2010

TOPtým se dnes na Vítězném náměstí činil. Kampaň graduje a s tím i zájem voličů o osoby kandidátů, jejich názory na aktuální témata a také samozřejmě o předvolební materiály.

Celý článek
Podporovatelé Zdeňka Tůmy
12. 10. 2010

Podporovatelé Zdeňka Tůmy

Vyjádření podporovatelů kandidáta TOP 09 na pražského primátora Zdeňka Tůmy

Jsme velice vděčni za Vaši podporu, které se těší náš kandidát na pražského primátora Zdeněk Tůma. Mezi jeho příznivci nalezneme spoustu osob, které známe, jak z oblasti vědy, ekonomie, tak i kulturního života. Někteří z nich se chtěli s Vámi podělit o své názory.

Celý článek
Fotoreportáž - Cyklotour s TOP 09 v Prostějově
11. 10. 2010 | 10:00

Fotoreportáž - Cyklotour s TOP 09 v Prostějově

Komunální volby 2010

V sobotu 9. 10. 2010 se v Prostějově konala cyklotour TOP 09 po prostějovských cyklostezkách.

Celý článek
Tůma: Pražská ODS se nezměnila
11. 10. 2010

Tůma: Pražská ODS se nezměnila

Kandidát TOP 09 na primátora hl. města Prahy Zdeněk Tůma představil stínovou Radu hl. města Prahy. „Mám férový tým, kterému věřím,“ řekl Zdeněk Tůma.

Celý článek
Matonohová: 10 bodů, které chci prosadit
11. 10. 2010

Matonohová: 10 bodů, které chci prosadit

Vyjádření lídryně TOP 09 v Brně Ireny Matonohové

Považuji za velmi důležité rozvíjet Brno jako centrum vzdělání, vědy a výzkumu. Musíme proto ve městě vytvořit odpovídající zázemí pro naše absolventy i vědce a manažery z ciziny.

Celý článek
Tůma: Politici pro mě nejsou neznámý druh
11. 10. 2010

Tůma: Politici pro mě nejsou neznámý druh

Rozhovor s kandidátem na pražského primátora Zdeňkem Tůmou

Dřív jsem se díval očima běžného Pražana, tedy na to, co mně Praha může nabídnout. Teď se dívám na to, co by Praha mohla nabídnout.

Celý článek
Kontaktní kampaň Kadaň
11. 10. 2010

Kontaktní kampaň Kadaň

Kadaňští kandidáti TOP 09 vyrazili do ulic za voliči

Celý článek
TOPtým na Vítězném náměstí 11.10.2010
11. 10. 2010

TOPtým na Vítězném náměstí 11.10.2010

TOPtým na Vítězném náměstí rozdal skoro všechny materiály, které měl s sebou. Takový zájem nás těší. Stejně tak podpora voličů. Děkujeme

Celý článek
Debata s občany - Budvarka 11.10.2010
11. 10. 2010

Debata s občany - Budvarka 11.10.2010

Večerní debata s občany v restauraci Budvarka byla velmi příjemná. Naše kandidáty přišel osobně podpořit předseda TOP09 pan Karel Schwarzenberg a společně s kandidátem na primátora Zdeňkem Tůmou, kandidátkou na starostku Evou Smutnou a kandidátem na senátora Bedřichem Moldanem podiskutovali s přítomnými hosty nejen o politice.

Celý článek
Velkomeziříčská TOPka a Tomáš Matonoha
10. 10. 2010

Velkomeziříčská TOPka a Tomáš Matonoha

nedělní odpoledne s TOP 09

V neděli 10. října uspořádala  TOP 09 ve Velkém Meziříčí v rámci předvolební kampaně akci, na které vystoupil známý herec Tomáš Matonoha. Součástí této akce byly také závody na“inlinech“

Celý článek
1 2 ... 10 11 12 13 14 15 ... 20 ... 46 47
Články 121 - 130 z 466
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme