Volby 2014 do zastupitelstev obcí

Komunální volby v pátek 10. a sobotu 11. října 2014

Jak hlasovat ve volbách do zastupitelstva

Podzimní komunální volby rozhodnou o tom, kdo bude spravovat Vaši obec v následujících čtyřech letech. Volič muže vybírat své zastupitele mezi všemi kandidátkami. Jak je to možné? Každý volič obdrží jen jediný volební lístek, na kterém však budou uvedeny všechny kandidující volební strany. Muže pak volit buď jednotlivou stranu, a nebo si vybrat jednotlivé kandidáty z libovolných kandidujících stran. Pro každou obec je maximální počet hlasů/křížků jiný, odpovídá počtu zastupitelů obce. Bližší informace o hlasování v komunálních volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Křížkujete? Tak ještě počítejte

Také si myslíte, že je nejlepší zvolit na vaši radnici jednotlivé osobnosti napříč různými politickými stranami nebo hnutí? Možná se budete divit, ale je to omyl. Rozšířený a v dobré víře také hojně využívaný. Jenže nefunguje tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak je to možné?

Komunální volby totiž neznají preferenční hlasy! Nejdříve se sčítají hlasy pro politickou stranu a teprve pak dojde na hlasy, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení. Na skok na kandidátce potřebuje každý kandidát v komunálních volbách mnohem více hlasů než kandidát do poslanecké sněmovny. Minimálně 10 procent. Volič, který by chtěl volit jen jednu konkrétní stranu a zároveň jakoby uplatnit "preferenční" hlasy na kandidátce a zakřížkoval by např. jen 5 kandidátů z 35, ale nikoli celou kandidátku, by dal pouze těchto 5 hlasů a 30 zbývajících by propadlo.

Kvůli dobrému úmyslu voliče a systému voleb pak mohou nastat naprosto paradoxní situace. Lídr a několik kandidátů na předních pozicích tak mohou být zvoleni do zastupitelstva i přesto, že získali méně hlasů než osobnosti, které voliči favorizují a jsou na nevolitelných místech. Ty pak nejenže zůstanou bez mandátu, ale hlasy určené jim přispějí ke zvolení kandidátů v čele.

Nevěříte? Máme příklad:

Obec má 15členné zastupitelstvo. Stranu XY vede neoblíbený lídr, který dostal od voličů pouze 10 hlasů. Dalších 12 kandidátů získalo po 120 hlasech, 2 kandidáti pak každý 110 hlasů. Strana dostala tedy celkem 1670 hlasů a získala 1 mandát.

Kdo bude nakonec zastupitelem?

Mandáty se rozdělují podle pořadí na kandidátní listině. Lídra může přeskočit jen kandidát, který by získal alespoň o 10 % hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta. Průměr je 111,33 hlasů a nutný počet hlasů pro přeskočení je tedy o 10 procent více - 122,46 hlasů. Takový výsledek nemá nikdo, i když většina kandidátů získala dokonce 120 hlasů. Zastupitelem za stranu XY se přesto stává její lídr, který získal jen 10 hlasů.

Možná proto ve volbách do obcí a měst skočí na kandidátkách výš pouhá desetina kandidátů…

Dá se dělat jediné, sdělit toto všem, kteří chtějí jít k volbám a netuší, že by mohli promarnit své hlasy. A také volit odpovědně - celou kandidátku strany TOP 09 či koalic a sdružení, kde jsou její osobnosti.

Vyhledávání kandidátek

Abyste mohli zjistit, zda u Vás TOP 09 kandiduje, připravili jsme vyhledávání kandidátek. Můžete hledat rovnou dle názvu konkrétního území (funguje napříč všemi kategoriemi od obcí, přes města, statutární města a Prahu až po městské části a obvody) nebo nechat si vypsat kandidátky v určitém kraji či okrese.


Články k volbám do zastupitelstev obcí v roce 2014

Ministerstvo: Radnice porušuje zákon
26. 5. 2015

Ministerstvo: Radnice porušuje zákon

Největší brněnská městská část Brno­střed porušuje zákon, když nezveřejňuje odpovědi na dotazy občanů a výroční zprávu, upozornil opoziční zastupitel za TOP 09 a předseda kontrolního výboru Bohumil Straka.

Celý článek
Půl kilometru ulice osvítí nové lampy
26. 5. 2015

Půl kilometru ulice osvítí nové lampy

Novými lampami veřejného osvětlení opatří Hybešovu ulici nedaleko vlakového nádraží v Ivančicích.

Celý článek
Přístup k informacím v MČ Brno-střed? Došlo k porušení povinnosti, říká ministerstvo vnitra
25. 5. 2015

Přístup k informacím v MČ Brno-střed? Došlo k porušení povinnosti, říká ministerstvo vnitra

Na konci dubna TOP 09 upozornila na porušování zákona o svobodném přístupu k informacím. Největší brněnská městská část čtyři měsíce nezveřejňovala odpovědi na dotazy občanů, výroční zprávu o poskytování informací vyvěsila až po našem upozornění na nezákonný stav.

Celý článek
Žideničtí nosí oděvy do nových boxů
23. 5. 2015

Žideničtí nosí oděvy do nových boxů

Do nového kontejneru na oděvy odevzdávají lidé v brněnské městské části Židenice své použité a už nepotřebné oblečení.

Celý článek
Blackout v Drnovicích zažívají nyní každý týden
19. 5. 2015

Blackout v Drnovicích zažívají nyní každý týden

Udeří sedmá hodina ranní a všechno zhasne. Až do pěti odpoledne se musí obejít bez elektřiny. Tuto situaci Drnovičtí za poslední tři týdny zažili už čtyřikrát. Další dny bez proudu je ještě čekají. Společnost E. ON, která distribuční síť v Drnovicích provozuje, se totiž pustila do její opravy. 

Celý článek
Brno lituje
19. 5. 2015

Brno lituje "pochodu smrti" Němců po druhé světové válce

Město Brno lituje odsunu německy mluvícího obyvatelstva po druhé světové válce, kdy při pochodu z Brna do Rakouska zemřelo téměř 1700 lidí. Uvádí se to v návrhu Deklarace smíření a společné budoucnosti, kterou schválilo brněnské zastupitelstvo. Dokument má uctít všechny oběti.

Celý článek
V židenických budkách žijí sýkory
15. 5. 2015

V židenických budkách žijí sýkory

Většina ptačích budek, které radní brněnských Židenic v městské části rozmístili, už je obsazená.

Celý článek
Družinu využije od září víc školáků
14. 5. 2015

Družinu využije od září víc školáků

Problém, kam s dítětem na základní škole po skončení vyučování, bude od nového školního roku v Židlochovicích řešit méně rodičů.

Celý článek
Brněnským předsedou TOP 09 zůstává Jaroslav Kacer
14. 5. 2015

Brněnským předsedou TOP 09 zůstává Jaroslav Kacer

Předsedou brněnské TOP 09 zůstává Jaroslav Kacer, rozhodli ve čtvrtek členové strany na regionálním sněmu v Brně. Kacer neměl protikandidáta. Volilo ho 55 z 61 přítomných. Místopředsedkyní zůstala Věra Soukalová, novým místopředsedou je židenický místostarosta Petr Kunc.

Celý článek
Ondřej Ženíšek: Chceme zintenzivnit snahu o získávání nových členů
13. 5. 2015

Ondřej Ženíšek: Chceme zintenzivnit snahu o získávání nových členů

Potřetí Ondřej Ženíšek (TOP 09) obhájil post šéfa plzeňské TOP 09, když  na květnovém sněmu ve volbě porazil Michala Vozobule, který je stejně jako on plzeňským zastupitelem. ,,Chceme zintenzivnit snahu o získávání nových členů a podporovatelů a rozšířit tak počet místních organizací.   Začínáme rozvíjet spolupráci s mladými lidmi, na základě které vzniká TOP tým," uvedl Ondřej Ženíšek.

Celý článek
1 2 ... 6 7 8 9 10 ... 55 56
Články 71 - 80 z 556
TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu
22. 12. 2014

TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu

Tisková zpráva TOP 09 k rozpočtu na volební kampaně

TOP 09 spočetla průběžné náklady na kampaň před letošními senátními a komunálními volbami. Ani v jednom případě přitom nepřekročila plánovaný rozpočet.

Celý článek