Volby 2014 do zastupitelstev obcí

Komunální volby v pátek 10. a sobotu 11. října 2014

Jak hlasovat ve volbách do zastupitelstva

Podzimní komunální volby rozhodnou o tom, kdo bude spravovat Vaši obec v následujících čtyřech letech. Volič muže vybírat své zastupitele mezi všemi kandidátkami. Jak je to možné? Každý volič obdrží jen jediný volební lístek, na kterém však budou uvedeny všechny kandidující volební strany. Muže pak volit buď jednotlivou stranu, a nebo si vybrat jednotlivé kandidáty z libovolných kandidujících stran. Pro každou obec je maximální počet hlasů/křížků jiný, odpovídá počtu zastupitelů obce. Bližší informace o hlasování v komunálních volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Křížkujete? Tak ještě počítejte

Také si myslíte, že je nejlepší zvolit na vaši radnici jednotlivé osobnosti napříč různými politickými stranami nebo hnutí? Možná se budete divit, ale je to omyl. Rozšířený a v dobré víře také hojně využívaný. Jenže nefunguje tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak je to možné?

Komunální volby totiž neznají preferenční hlasy! Nejdříve se sčítají hlasy pro politickou stranu a teprve pak dojde na hlasy, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení. Na skok na kandidátce potřebuje každý kandidát v komunálních volbách mnohem více hlasů než kandidát do poslanecké sněmovny. Minimálně 10 procent. Volič, který by chtěl volit jen jednu konkrétní stranu a zároveň jakoby uplatnit "preferenční" hlasy na kandidátce a zakřížkoval by např. jen 5 kandidátů z 35, ale nikoli celou kandidátku, by dal pouze těchto 5 hlasů a 30 zbývajících by propadlo.

Kvůli dobrému úmyslu voliče a systému voleb pak mohou nastat naprosto paradoxní situace. Lídr a několik kandidátů na předních pozicích tak mohou být zvoleni do zastupitelstva i přesto, že získali méně hlasů než osobnosti, které voliči favorizují a jsou na nevolitelných místech. Ty pak nejenže zůstanou bez mandátu, ale hlasy určené jim přispějí ke zvolení kandidátů v čele.

Nevěříte? Máme příklad:

Obec má 15členné zastupitelstvo. Stranu XY vede neoblíbený lídr, který dostal od voličů pouze 10 hlasů. Dalších 12 kandidátů získalo po 120 hlasech, 2 kandidáti pak každý 110 hlasů. Strana dostala tedy celkem 1670 hlasů a získala 1 mandát.

Kdo bude nakonec zastupitelem?

Mandáty se rozdělují podle pořadí na kandidátní listině. Lídra může přeskočit jen kandidát, který by získal alespoň o 10 % hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta. Průměr je 111,33 hlasů a nutný počet hlasů pro přeskočení je tedy o 10 procent více - 122,46 hlasů. Takový výsledek nemá nikdo, i když většina kandidátů získala dokonce 120 hlasů. Zastupitelem za stranu XY se přesto stává její lídr, který získal jen 10 hlasů.

Možná proto ve volbách do obcí a měst skočí na kandidátkách výš pouhá desetina kandidátů…

Dá se dělat jediné, sdělit toto všem, kteří chtějí jít k volbám a netuší, že by mohli promarnit své hlasy. A také volit odpovědně - celou kandidátku strany TOP 09 či koalic a sdružení, kde jsou její osobnosti.

Vyhledávání kandidátek

Abyste mohli zjistit, zda u Vás TOP 09 kandiduje, připravili jsme vyhledávání kandidátek. Můžete hledat rovnou dle názvu konkrétního území (funguje napříč všemi kategoriemi od obcí, přes města, statutární města a Prahu až po městské části a obvody) nebo nechat si vypsat kandidátky v určitém kraji či okrese.


Články k volbám do zastupitelstev obcí v roce 2014

Ondřej Bašus
1. 9. 2014

Ondřej Bašus

medailonek

Představení Ondřeje Bašuse. 

Celý článek
Martin Doubravský
1. 9. 2014

Martin Doubravský

Martin Doubravský / narozen 1968 / pochází z rodiny s bohatou hudební tradicí. Je vnukem věhlasného českého houslisty Váši Příhody a synem dirigenta, skladatele a dlouholetého šéfa liberecké opery Petra Doubravského. 

Celý článek
1. 9. 2014

José Ricardo Barreto

José Ricardo Barreto (nar. 1989) absolvoval Střední průmyslovou školu strojí a elektrotechnickou v Liberci, obor Technické lyceum. Poté vystudoval Technickou Univerzitu v Liberci obor Specializace v pedagogice (geografie-španělština).

Celý článek
TOP 09 kandiduje v 72 městech a obcích. Do Senátu nominuje známého vědce a vysokoškolského pedagoga
1. 9. 2014

TOP 09 kandiduje v 72 městech a obcích. Do Senátu nominuje známého vědce a vysokoškolského pedagoga

TOP 09 v podzimních komunálních volbách kandiduje v 72 obcích a městech v Jihomoravském kraji. Do Senátu pak nabídne TOP 09 společně s hnutím Starostové a nezávislí dva kandidáty.

Celý článek
TOP 09: Chceme efektivní hospodaření
31. 8. 2014

TOP 09: Chceme efektivní hospodaření

Strana TOP 09 působí v lahačovickém zastupitelstvu již čtyři roky. Za tuto dobu se podařilo přinést mezi ostatní zastupitele nový pohled na spoustu věcí.

Celý článek
Jak na netransparentnost?
29. 8. 2014

Jak na netransparentnost?

Dosažení otevřenosti prostřednictvím zákon č. 106 není žádná velká věda.

Celý článek
Bc. Petra Hájková
29. 8. 2014

Bc. Petra Hájková

Do komunálních voleb letos vstupuje poprvé, jako nestraník za TOP 09. Chce vnést do politiky nový pohled na téma Reálné praxe pro studenty a podporu začínajících podnikatelů.

Celý článek
Ve školkách pořád chybí místa. V Drnovicích mají nový pavilon
28. 8. 2014

Ve školkách pořád chybí místa. V Drnovicích mají nový pavilon

Obce a města na Blanensku nedostatek míst v mateřských školách řeší různě. Stavebními úpravami, někde otevřením nových tříd. 

Celý článek
Ani letos TOP 09 nechyběla na Bartoloměji u Běšin
27. 8. 2014

Ani letos TOP 09 nechyběla na Bartoloměji u Běšin

Jedenáctý ročník česko-německého setkání na Bartoloměji u Běšin.  

Celý článek
Karlovy Vary se staly zakládajícím členem CIVINET
27. 8. 2014

Karlovy Vary se staly zakládajícím členem CIVINET

K čemu městu je takové členství a kolik to bude stát Organizace CIVINET Česká a Slovenská republika sdružuje města, která mají zájem o výměnu informací v oblasti udržitelné...

Celý článek
1 2 ... 40 41 42 43 44 ... 50 ... 53 54
Články 411 - 420 z 532
TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu
22. 12. 2014

TOP 09 vyčíslila náklady na kampaň. Vešla se do rozpočtu

Tisková zpráva TOP 09 k rozpočtu na volební kampaně

TOP 09 spočetla průběžné náklady na kampaň před letošními senátními a komunálními volbami. Ani v jednom případě přitom nepřekročila plánovaný rozpočet.

Celý článek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme