Dominik Hašek jistí prvoligovou soupisku TOP 09 do Senátu

21. 3. 2024

TOP 09 představila první tři kandidáty letošních senátních voleb. Silné trio tvoří zkušený politik a dvě výrazné osobnosti svého oboru, které k veřejnému dění mají dlouhodobě blízko. Vedle současného senátora Herberta Pavery budou o hlasy voličů bojovat dokumentarista Břetislav Rychlík a sportovní legenda Dominik Hašek. 

Hokejové úspěchy Dominika Haška jsou jistě úctyhodné. Mnohem důležitější je však Haškova hodnotová orientace, a hlavně odvaha prosadit ji ve veřejné diskusi. Třeba dnes, kdy bojuje proti účasti ruských a běloruských sportovců na mezinárodních turnajích, včetně letošní olympiády. 

„Když jsem v NHL chytal za tým Ottawy, který si říká Senators, nemohl jsem samozřejmě ani tušit, že se jednou rozhodnu pro skutečný Senát. Dnes už je můj zájem o společenské dění a politiku tak silný, že tu kandidaturu vnímám jako nevyhnutelný životní krok,” říká Dominik Hašek, který se bude ucházet o důvěru lidí ve volebním obvodu Benešov.

„Dominik Hašek hájí jasné postoje, které jsou v souladu s hodnotami TOP 09. Dlouhodobě se také angažuje v charitě, což je mi blízké a o jeho osobnosti vypovídá mnohé,” říká k Haškově kandidatuře předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Zapsat se do historie sportu tak výrazně jako on navíc chce obrovskou pracovitost a houževnatost. I proto věřím, že v Senátu bude stejně užitečným hráčem jako během své hokejové kariéry.” 

Herbert Pavera obhajuje obvod Opava 

Jak to v horní komoře Parlamentu chodí, by rád Dominiku Haškovi ukázal náš současný senátor za obvod Opava, Herbert Pavera. Jinak též předseda Moravskoslezské krajské organizace TOP 09, 18 let předseda Sdružení obcí Hlučínska a už 26 let starosta Bolatic, kterým se za jeho vedení nejen podařilo zastavit úbytek obyvatel, ale opakovaně uspěly v soutěži Vesnice roku a staly se vzorem úspěšně se rozvíjející moderní obce.

Důvěry výkonného výboru TOP 09, kterou dostávám pro další volební období, si velmi vážím. Ještě více si však vážím důvěry voličů. Před šesti lety jsem získal 15 900 hlasů, což mi ukázalo, že tuto důvěru mám,” říká Herbert Pavera. „I nadále bych chtěl lidem nabízet bezplatnou právní pomoc při řešení jejich problémů, posouvat kupředu nejen stavbu obchvatu Hlučínska a stále ukazovat, že se dá politika dělat slušně a poctivě. Pro naše občany."

Břetislav Rychlík si troufne na „své“ Brno 

Do Senátu za TOP 09 míří také skaut a hledač témat, lidí a nepravostí. Úspěšný filmový a divadelní režisér, kterého ale na ulici nejvíce lidí poznává pro jeho herecké role. Břetislav Rychlík jako člen brněnského HaDivadla byl jedním z iniciátorů divadelní stávky a zakladatelů Občanského fóra.
20. listopadu 1989 s kolegy vyzval jako první na náměstí Svobody k svržení totality a stal se moderátorem mítinků. Hlasitým kritikem extremismu zůstal dodnes.

„Jako dokumentarista jsem se snažil přiblížit úděl minulým režimem stíhaných lidí, lidí na okraji společnosti nebo dávat do popředí opomíjená sociální témata. Trápí mne rozeštvávání české společnosti a bezohledný populismus. Politiku vnímám jako službu občanům, střet hodnot opřených o tradice demokracie a humanismu.  V tomto smyslu věřím, že by moje působení v politice bylo pokračováním toho, co dělám celý život. V listopadu ‘89 jsme své zemi vraceli demokratické hodnoty a principy a teď je zjevně na čase v tom pomoci znovu,” uvádí Břetislav Rychlík.

Markéta Volfová, tisková mluvčí TOP 09

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme