TOP 09 a Starostové: Jsme na konci dlouhého boje

16. 8. 2012
  • TOP 09 a Starostové plní své velké předvolební sliby
  • 12 miliard korun navíc do obecních a městských rozpočtů
  • Férovější rozdělení daní nás přiblíží většině evropských zemí 
  • Konec diskriminace malých obcí na úkor čtyř největších měst
  • Transparentnější čerpání peněz zabrání korupci a klientelismu 

Senátoři dnes udělali definitivní tečku za procesem, který, nastartován komunálními politiky, trval celých šest let. Schválení změn v rozpočtovém určení daní tak prokázalo, že TOP 09 a Starostové jsou schopni plnit i velké předvolební sliby.

Dvanáct miliard korun navíc do obecních a městských rozpočtů, konec diskriminace menších sídel ve prospěch čtyř velkých metropolí a zásadní omezení korupčního potenciálu v dotační politice – to jsou hlavní změny, které reforma rozpočtového určení daní přináší. „Obcím v České republice toto opatření přinese spravedlivější financování, většina z nich si výrazně polepší,“ říká předsedkyně senátního klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová a dodává: „Například statutární město Jablonec získá navíc dvacet jedna milionů korun, které se mohou využít k financování škol a školských zařízení nebo ke zlepšení dopravní infrastruktury.“

Proti nespravedlivému přerozdělování daní bojovali komunální politici už od roku 2006. TOP 09 a Starostové nyní celý proces dovršili. „Osobně jsem za změnu rozpočtového určení daní bojovala od roku 2006, vedle dalších aktivit jsem v tomto roce založila petici Iniciativa za živý venkov, jako starostka Rokytnice jsem spolu s obcemi Suchá Loz a Vysoké Pole podala ústavní stížnost kvůli diskriminaci občanů malých měst a obcí,“ popisuje počátky snah, které vedly k dnešnímu schválení, senátorka Jana Juřenčáková. Ta také stála v čele Smlouvy obcí a měst proti daňové diskriminaci, která od 12. 6. 2007 sdružovala obce napříč politickým spektrem a ze které na začátku roku 2008 vzniklo Sdružení místních samospráv.

obce-lidem-head

Novela přiblíží systém financování samospráv podmínkám, jež platí ve většině evropských zemí. „Změna RUD nejvíce pomůže obcím od pěti set do padesáti tisíc obyvatel. Právě ty na nespravedlivý systém dělení daní dosud nejvíce doplácely,“ říká Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové.

Novela RUD ubírá z rozpočtu velkým metropolím, Praze 653 milionů, Brnu 204 milionů, Ostravě 159 milionů a Plzni 90 milionů ročně. Kromě Prahy si však přilepší v úhrnu všechny kraje, a to především díky tomu, že návrh do rozpočtového určení přidává prostředky původně určené na národní dotační tituly. Toto opatření starostové vítají, nárokové čerpání je podle nich totiž transparentnější a vylučuje korupci či klientelizmus, s nimiž se v praxi při přidělování těchto prostředků někdy setkávali.

Dosažený politický konsenzus jednoznačně vítám a podporuji jej, a to přesto, že padesát sedm obcí, které mají malý počet obyvatel a velký katastr, tímto přichází o statisíce,“ říká senátor a starosta Božího Daru Jan Horník. „Osobně jsem jako zákonodárce ve střetu zájmu, protože reprezentuji právě jednu z těchto obcí jako starosta. V tomto případě je však zapotřebí nadřadit zájem většiny nad zájmem jedné z ‚poškozených‘ obcí,“ dodává.

Zákon nyní ještě posoudí prezident republiky.

Alžběta Plívová
tisková mluvčí TOP 09

V Praze 16. 8. 2012

ŠTÍTKY

Volby:
2012 senát - 35 - Jablonec nad Nisou: Soňa Paukrtová
2012 senát - 80 - Zlín: Jana Juřenčáková
2012 zastupitelstva krajů
Témata:
Rozpočtové určení daní
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme