TOP 09 a STAN: V součtu si polepší všechny kraje

27. 5. 2012

Odstranit neférovost ve financování měst a obcí – to je cíl zlomové novely rozpočtového určení daní. „Od příštího roku si obce a města v České republice podle návrhu polepší celkově o dvanáct miliard korun. Změna se dotkne téměř šesti tisíc našich sídel,“ říká předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík a dodává: „Připravili jsme proto kalkulačku, kde si každý může vyhledat, jak se za několik měsíců změní rozpočet města, ve kterém žije.“ Kalkulačka je k dispozici na portálu obcelidem.cz, který dlouhodobě funguje jako nástroj pro podporu změny v RUD.

Po schválení novely si při součtu příjmů všech obcí v kraji, vyjma Prahy, polepší každý kraj. Nejpozitivněji změna dopadne na všechny Středočechy. Jejich obce a města totiž celkově podle propočtů Ministerstva financí získají přes dvě miliardy korun více,“ dodává Gazdík.

Více než miliardu korun by měly ze sdílených daní v příštím roce dostat ještě obce v kraji Jihomoravském a Moravskoslezském. Zásadní změna nastane také pro kraj Vysočina. Nárůst v rozpočtech všech krajských měst a obcí zde představuje 23 % toho, co dostávají dnes.

„Dvacetiprocentní a vyšší nárůst příjmů ze sdílených daní pak čeká také obce a města v kraji Zlínském, Pardubickém a Královéhradeckém,“ doplňuje Petr Gazdík.

Novela rozpočtového určení daní tak má konečně nastavit dlouhodobé a férové řešení způsobu financování. „Doposud má například Praha příjem třicet tisíc na obyvatele, ale městečko s pár tisíci obyvateli dostává čtyřiapůlkrát méně,“ vysvětluje Gazdík, podle kterého budou nové příjmy pro obce zásadním impulzem k jejich dalšímu rozvoji.

Pozitivně se změna dotkne také většiny krajských měst, například Karlovy Vary by měly získat o 17 241 000 korun více. „Především bylo ale naším cílem podpořit obce s pěti sty až padesáti tisíci obyvateli, které doposud trpěly neférovým přerozdělován peněz ze sdílených daní nejvíce,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.

Novele RUD vyjadřují lidé podporu i přes samotný portál obcelidem.cz. S apelem na pomoc při schvalování návrhu totiž oslovili už více než tisícovku starostů, tedy zhruba pětinu našich měst a obcí, přičemž počet oslovených stále roste.

Alžběta Plívová
tisková mluvčí TOP 09

V Praze 27. 5. 2012

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Petr Gazdík
Témata:
Rozpočtové určení daní
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Stát nelze řídit jako firmu, protože občané nejsou zaměstnanci.
Děkujeme