TOP 09 a STAN: V součtu si polepší všechny kraje

Odstranit neférovost ve financování měst a obcí – to je cíl zlomové novely rozpočtového určení daní. „Od příštího roku si obce a města v České republice podle návrhu polepší celkově o dvanáct miliard korun. Změna se dotkne téměř šesti tisíc našich sídel,“ říká předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík a dodává: „Připravili jsme proto kalkulačku, kde si každý může vyhledat, jak se za několik měsíců změní rozpočet města, ve kterém žije.“ Kalkulačka je k dispozici na portálu obcelidem.cz, který dlouhodobě funguje jako nástroj pro podporu změny v RUD.

27. 5. 2012

Po schválení novely si při součtu příjmů všech obcí v kraji, vyjma Prahy, polepší každý kraj. Nejpozitivněji změna dopadne na všechny Středočechy. Jejich obce a města totiž celkově podle propočtů Ministerstva financí získají přes dvě miliardy korun více,“ dodává Gazdík.

Více než miliardu korun by měly ze sdílených daní v příštím roce dostat ještě obce v kraji Jihomoravském a Moravskoslezském. Zásadní změna nastane také pro kraj Vysočina. Nárůst v rozpočtech všech krajských měst a obcí zde představuje 23 % toho, co dostávají dnes.

„Dvacetiprocentní a vyšší nárůst příjmů ze sdílených daní pak čeká také obce a města v kraji Zlínském, Pardubickém a Královéhradeckém,“ doplňuje Petr Gazdík.

Novela rozpočtového určení daní tak má konečně nastavit dlouhodobé a férové řešení způsobu financování. „Doposud má například Praha příjem třicet tisíc na obyvatele, ale městečko s pár tisíci obyvateli dostává čtyřiapůlkrát méně,“ vysvětluje Gazdík, podle kterého budou nové příjmy pro obce zásadním impulzem k jejich dalšímu rozvoji.

Pozitivně se změna dotkne také většiny krajských měst, například Karlovy Vary by měly získat o 17 241 000 korun více. „Především bylo ale naším cílem podpořit obce s pěti sty až padesáti tisíci obyvateli, které doposud trpěly neférovým přerozdělován peněz ze sdílených daní nejvíce,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.

Novele RUD vyjadřují lidé podporu i přes samotný portál obcelidem.cz. S apelem na pomoc při schvalování návrhu totiž oslovili už více než tisícovku starostů, tedy zhruba pětinu našich měst a obcí, přičemž počet oslovených stále roste.

Alžběta Plívová
tisková mluvčí TOP 09

V Praze 27. 5. 2012

Přílohy
PDF Jak ovlivní novela RUD rozpočty obcí podle jednotlivých krajů.pdf (408.1 kB)
Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme