TOP 09: Spravedlivější dělení daní přinese obcím více peněz

13. 7. 2012

Poslanecká sněmovna dnes po téměř roční diskusi schválila klíčovou změnu v rozdělení sdílených daní. Stěžejní zákon, který ve vládě prosazovala TOP 09 a STAN, znamená spravedlivější a férový přístup pro obce a města v České republice a více peněz především pro menší obce. Stovky obcí podle dnes platné upravy získávaly na své obyvatele ze státního rozpočtu až čtyřiapůlkrát méně než čtyři největší města.

Změna posílí samostatnost samospráv a nastaví v České republice konečně férový a transparentní systém. Zákon v posledních čtení podpořilo 148 poslanců napříč politickým spektrem. „Je to velmi dobrá zpráva pro řadu malých obcí. Pro ně bude nový zákon znamenat výrazné zlepšení rozpočtu. Samospráva bude moci rozhodovat o tom, co v obci vybuduje a nebude muset shánět na projekty dotace různě po ministerstvech. Zabráníme tak možné korupci,“ říká Petr Gazdík, předseda klubu poslanců TOP 09 a předseda STAN.

Menším obcím ze sdílených daní připadne zhruba o 12 miliard korun víc. Čtyřem největším městům - Praze, Brnu, Ostravě a Plzni, se podíl z daní naopak se o něco sníží. Po úpravách, kterými zákon prošel, ale méně. Místo 5 miliard korun získají tato města dohromady méně jen o 1,1 miliardy korun. „Neexistuje žádný kouzelný šém, neexistuje žádný vzorec, který bychom zadali do počítače, a on by nám vyšel ten nejlepší výstup. Existuje pouze dohoda. Tento zákon zásadně přispívá k tomu, aby se neotevíraly nůžky v kvalitě života na venkově a ve velkých městech,“ řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

Pro TOP 09 a STAN byl tento zákon jedním ze stěžejních, které jejich zástupci v koaliční vládě prosazují. Na webu www.obcelidem.cz , který je projektem těchto stran, si lidé mohou zjistit, o kolik získá jakákoliv obec více do svého rozpočtu ode dne, kdy začne zákon platit. Přímo z webu je také možné napsat e-mail starostům jednotlivých měst a obcí a navrhnout, co by za nově získané peníze, mohli pro své občany vybudovat.

Zákon o rozpočtovém určení daní stanovuje, podle jakého klíče si obce, kraje, stát a státní fondy celkovou sumu vybraných daní rozdělí. Mezi kritéria, podle kterých se mezi obce mají daně dělit, nově patří například i rozloha obcí na obyvatele (10 ha) nebo počet dětí v mateřských a základních školách.

TOP 09

V Praze 13.7.2012

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Petr Gazdík, Miroslav Kalousek
Témata:
Hospodářství, Rozpočtové určení daní
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme