Ženíšek: Prezident rozehrává reality show s tajnými informacemi

11. 2. 2016

(editovaný přepis hlavních bodů debaty s 1. místopředsedou TOP 09 Markem Ženíškem)           

Daniel TAKÁČ, moderátor

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Plzeňského kraje komentoval případ unesených Češek a spekulace o možné platbě výkupného za jejich návrat. Podle vládních i některých opozičních politiků bylo prezidentovo vyjádření nešťastné. Zástupci TOP 09 dokonce řekli, že podobná vyjádření ohrožují bezpečnost státu. Miloš Zeman ale argumentuje, že neřekl nic tajného a použil už dřív zveřejněné informace. Pane Ženíšku, čím prezident ohrožuje bezpečnost lidí, že na něj chcete podávat žalobu k Ústavnímu soudu pro velezradu?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany, místopředseda poslaneckého klubu /TOP 09/

To by záleželo na Ústavním soudu, jak by rozhodl. My ale nechceme sedět s rukama v klíně a nic nedělat. Pan prezident se podobně vyjádřil v minulosti. Jsem přesvědčen, že ohrožuje české občany a nedělá dobré jméno České republice. Jsem přesvědčen, že tento výrok je za hranou. Přestože teď říká, že pouze citoval zdroje z Respektu, nejsem přesvědčen, že je pan prezident pravidelným čtenářem časopisu Respekt. Nepřímo potvrdil těch 150 milionů a navíc dodává větu, o tom, co by se stalo, kdybychom nezaplatili. To je informace, která jenom rozšiřuje reality show, které jsme svědky, ve které hrají hlavní roli úniky informací, které mají být zůstat tajné.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Když už se to stejně ví, co tím může ohrozit?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany, místopředseda poslaneckého klubu /TOP 09/

To my přece nevíme. Napsal to někdo z časopisu Respekt a některá média to přebrala. Pan prezident tuto informaci má, pak jí potvrdil. Měl k tomu mlčet. My to nevíme. Tady se pracuje s tajnými informaciemi, jako by to byl fakt. Uniká to každý den a každý den jsme svědky toho, že se rozšiřuje reality show, kde hrají hlavní roli utajované informace.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Pane Ženíšku, vy chcete mimořádnou schůzi k Libanonu. Není to totéž? Bude se mluvit o věcech, o kterých se mluvit nemá, byť na uzavřeném jednání sněmovny. Vím ale, jak to funguje ve sněmovně. Tam se neutají nic.

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany, místopředseda poslaneckého klubu /TOP 09/

Vláda způsobila skandál, který nemá obdoby, který poškozuje renomé České republiky v zahraničí. Každý občan, když teď vyjíždí do zahraničí, má mít strach, protože na něj dala cenovku, za kolik je možné ho vykoupit zpět. Teď chce po opozici, abychom byli zdrženliví. My jsme po vládě chtěli, aby byl zařazen mimořádný bod, kde bychom o tom pohovořili v utajeném režimu, kde by pan premiér odpověděl alespoň ty základní věci. Neříkám ale, že ty supertajné věci mají být probírány na jednání sněmovny před všemi poslanci.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A nechováte se stejně jako prezident?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany, místopředseda poslaneckého klubu /TOP 09/

Nebudeme. To by bylo na uzavřeném jednání. Nebudu to říkat v Rokycanech.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Ano, ale uslyší to 200 lidí. Myslíte, že se to nevynese ven?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany, místopředseda poslaneckého klubu /TOP 09/

Ale to jsou lidé, kteří byli zvoleni a mají právo od pana premiéra slyšet, jak to celé bylo, případně aby znali věci, které myslím, mohou být veřejné. To znamená, jak to bylo s vyjednáváním se Spojenými státy americkými. Kontaktoval je někdo? Mluvil pan premiér se svým protějškem viceprezidentem Bidenem? Vysvětlil mu, jak bude koordinovat práci tajných služeb, aby minimalizoval skandál, který způsobila vláda? To jsou přece věci, které může vláda říct naprosto veřejně, nějak se k tomu postavit a stejně tak i informovat o tom, jaké z toho vyvodí důsledky.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Vláda dnes ve sněmovně prosadila jeden ze svých prioritních zákonů - povinnou elektronickou evidenci tržeb. Víc než dva měsíce trvající opoziční obstrukce ukončila tím, že ukončila i poslaneckou diskusi a zákon odhlasovala. Pravicová opozice to považuje za porušení pravidel a už teď chystá žalobu k Ústavnímu soudu.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Bylo dnes ve sněmovně všechno v pořádku?

Radek VONDRÁČEK, místopředseda ústavně-právního výboru, PS, místopředseda poslaneckého klubu /ANO/

My jsme, neporušili jsme žádné ustanovení jednacího řádu, kde by, kde by se explicitně říkalo, že to udělat nemůžeme. Jednací řád nepamatuje, žádný právní předpis nemůže pamatovat na celou právní praxi, vyskytnou se věci, které nemůže zákonodárce předpokládat. Jedna z těch věcí se vyskytla právě nyní. Jednací řád na to není připraven, nemá na to sebeobranu. My jsme reagovali na destrukci, nikoli obstrukci. Využili jsme elasticity jednacího řádu a neporušili jsme jej. Pouze jsme ho vyložili rozšířeným způsobem. Domnívám se, že jsme ho neporušili. Navíc toto není základní. Základní je, že jsme umožnili demokratickou diskusi. Nejde o to, že bychom někam spěchali, že bychom vyhlašovali stav legislativní nouze a něco tlačili silou. K tomu nás dohnala opozice. My jsme normálně předložili zákon a normálně o něm chtěli jednat. Jestliže vám menšina řekne - my vám ho nikdy, nikdy nedovolíme, tak jsme tam měli sedět a čekat, co bude. To určitě ne.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Pane poslanče Ženíšku, měla vláda sedět a čekat, co bude?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany, místopředseda poslaneckého klubu /TOP 09/

Vláda se především rozhodla, že prosadí zákon o elektronické evidenci tržeb tím, že poruší zákon. To je jednoznačné. Předpokládám, že to potvrdí i koaliční poslanci. To je fakt.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Takže měla sedět tak, jak říkal pan Vondráček, a čekat, až do konce volebního období.

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany, místopředseda poslaneckého klubu /TOP 09/

Minimálně je slušnost, když už koalice schválila, že každý poslanec, který je přihlášen, bude mít dvakrát 10 minut na to, aby sdělil to, co si o návrhu zákona myslí, aby to dodržela. To, že to nevydrželi aspoň další dva projednávací dny, je jejich problém. Pokud to chtěli to řešit jinak, měli změnit jednací řád a jednat zákonnou cestou. Koalice ani nevyužila všech zákonných možností, které jim jednací řád dává, aby nás zastavila. Radit jim ale nebudu.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Takže s tím přijdete ještě někdy, když jim nechcete do příště poradit?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany, místopředseda poslaneckého klubu /TOP 09/

Nevím, kam tak strašně pospíchali, když pan ministr Babiš hovořil o tom, že aktualizovaná analýza o bezpečnosti systému bude až někdy v květnu. Měli alespoň počkat. Já jsem ve stejné situaci, jako je kolega Benda. Neměl jsem možnost vystoupit ani jednou. Měli chvíli počkat. Nevyužili ani všech zákonných možností, které jim jednací řád dává. Kdyby to byla taková priorita, tak ten zákon měli spojit s hlasováním o důvěře vládě. Pak je podle jednacího řádu naprosto zřejmé, že vláda může to projednávání zastavit, aby se dodržela lhůta tří měsíců, do kdy o tom musí sněmovna jednat. Vláda zvolila cestu, kterou porušila zákon.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Pane Ženíšku, co jste chtěl říct nového? Protože vláda říká, že všechno už bylo stejně řečeno. Teď můžete říct, co jste chtěl říct dnes ve sněmovně, ale něco nového, prosím, co ještě nezaznělo.

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany, místopředseda poslaneckého klubu /TOP 09/

Nemyslím si, že bych měl jako poslanec nutně říkat něco nového. Mám svoji ústavní povinnost a právo svým voličům sdělit, co si o tom myslím, to za prvé. To právo mi bylo odepřeno. Za druhé ten mýtus s naším panem předsedou, že hovořil a že nám bránil vystoupit v rozpravě, je lichý. Pan předseda Kalousek hovořil o Vrběticích tři hodiny, když se ten bod zařazoval, že se bude jednat. Nebylo to v rámci rozpravy. Tam jsem stejně bez přednostního práva vystoupit nemohl. Ten argument je zkrátka lichý. Pokud se podíváte do stenozáznamu, jak probíhala debata v rozpravě, a spočítáte si, kolikrát vystoupili vaši poslanci s pomocí faktických poznámek, kde reagovali na naše vystoupení, tak si myslím, že je to minimálně fifty, fifty. Nevidím tam žádný problém. Debata probíhala standardním způsobem, byla věcná a vládní koalice se rozhodla ji zastavit a porušit zákon.

zdroj: Události, komentáře, ČT24, 10. 2. 2016

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Marek Ženíšek
Témata:
Daňový systém, Zahraničí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube G+ Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Michnův palác, budova č. 2
Újezd 450/40
118 00 Praha 1 - Malá Strana

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999
fax: 255 790 899

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jakub Hnát, tiskový mluvčí TOP 09

jakub.hnat@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 777 967 348

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET TOP 09

  

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2017  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Přidejte se k nám!
Odesláním prohlašuji, že souhlasím se zpracováním a uchováváním těchto osobních údajů pouze pro potřeby politické strany TOP 09 podle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.
Nebo ještě lépe, napište nám, proč volíte TOP 09
Děkujeme