Kolář: Využijte volnou ruskou školu pro pražské děti

18. 4. 2024

Pražský poslanec Ondřej Kolář ve čtvrtek vyzval zastupitele hlavního města, aby se pokusili získat budovu bývalé ruské školy v Bubenči. Město by tak mělo stovky dalších míst pro žáky a studenty, aniž by muselo draze rozšiřovat stávající kapacity nebo dokonce kupovat nové budovy.

„Míst v pražských středních školách je málo a město se to snaží řešit, za což děkuji. Jedno z řešení nám všem přitom leží přímo pod nosem: nyní prázdná budova školy v Bubenči. Pokud by Praha budovu získala, dá se v ní prakticky okamžitě začít učit, město ušetří stovky milionů za nákupy jiných nemovitostí, a ještě tím vyšle jasný signál agresivnímu Rusku. Jediné, co je třeba, je odvaha,“ řekl na čtvrtečním jednání zastupitelstva hlavního města Prahy bývalý starosta šesté městské části a poslanec Ondřej Kolář. 

Jen na Praze 6 vlastní Rusko celou řadu nemovitostí, právě včetně budovy na Sibiřském náměstí, která sloužila jako škola. Po teroristickém útoku Ruska ve Vrběticích, ale zeje prázdnotou.

„Kapacita té budovy je velká, sloužila jako střední škola. Aby se z ní škola opět stala, není třeba žádných velkých stavebních úprav, hlavní je v tomto případě politické rozhodnutí. Proto jsem dnes přišel za pražskými zastupiteli, abych jim tuto možnosti připomněl a vyzval je k získání školy pro Prahu,“ vysvětluje dál Kolář. 

Kapacity středních škol jsou diskutovaným tématem, kdy celá řada z nich není schopna uspokojit poptávku studentů. Hlavní město proto řeší, jak kapacity navýšit. Ve hře nějakou dobu údajně byly i nákupy nových objektů za velké sumy peněz. I proto Kolář upozornil, že získání ruské školy v Bubenči by bylo výrazně levnější. 

Cesta k získání školy není jednoduchá, ale existuje. Magistrát hlavního města je jeden z vyvlastňovacích úřadů, to znamená, že se může domáhat toho (a v některých případech rozhodnout), aby na něj přešlo vlastnické právo k pozemku nebo nemovitosti nebo k nim bylo zřízeno věcné břemeno.

„To by úplně stačilo k tomu, aby Praha mohla školu používat a řešila tak nedostatek míst ve školách. Samozřejmě je k tomu nutná velmi úzká spolupráce a součinnost s ministerstvem zahraničí, protože se v případě ruské školy jedná o majetek cizího státu. Jde to, ale chce to odvahu,” říká Ondřej Kolář. 

Poslanec Kolář je navíc autorem zákona, který by Česku umožnil odebrat majetek, který Ruská federace na našem území má, a posílit tak národní bezpečnost, jelikož Rusko tyto nemovitosti často zneužívá k nepřátelským aktivitám. Pokud zákon ve sněmovně projde, usnadnil by i získání ruské školy a její využití pro pražské studenty.

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme