× Pohněme s tím. Společně!

Otys: Půjčka COVID může živnostníka zlikvidovat

30. 3. 2020

Jedno ze záchranných lan pro živnostníky mají být bezúročné půjčky s krásným názvem COVID a COVID II. Už dříve jsem ale poukazoval na fakt, že se jedná o lano s oprátkou na konci. Pokud si živnostník dobře nenastuduje podmínky, může ho nakonec půjčka stát nejen podnik, ale i celý jeho soukromý majetek.

Jak je u nás zvykem, na vyřízení žádosti je dobré pořídit si armádu administrativních pracovníků, kteří se utkají s formuláři. Žádost o půjčku v nouzi je dokonce byrokraticky náročnější než žádost o dotaci. Navíc samotné poskytnutí úvěru probíhá klasickým způsobem ověření bonity a schopnosti splácet. To je v době této krize poněkud úsměvné.

Další absurdností je, že krize sice ještě neskončila a ani vláda nám není schopná dát jasnou odpověď, jestli boj s virem počítá na měsíce nebo roky, ale zasažený živnostník musí sednout k věštecké kouli a své celkové ztráty vyčíslit a doložit již nyní. Navyšovat nebo upravovat nelze. Celou půjčku pak musí splatit do dvou let, jinak přijdou sankce.

A to nejlepší na konec. Za tuto půjčku v nouzi ručí živnostník celým svým majetkem. Tedy pokud se krize a její následky protáhnou do více jak dvou let, živnostníkovi hrozí, že kromě svého podniku přijde i o střechu nad hlavou.

Když se podíváme na celkovou formulaci všech podmínek a podobu půjčky COVID, dostáváme ten stejný závěr jako v případě různých státních dotací. Na tuto půjčku v nouzi, určenou pro drobné a střední podnikatele, dosáhnou jen velkopodniky. Zřejmě ty samé, které pak spolykají i ty zkrachovalé živnosti.

15 miliard Kč směřovaných na půjčky COVID je už vyčerpáno, teď přijde na řadu COVID II a já apeluji na vládu – odstraňte ony velmi tvrdé podmínky, které jsou pro živnostníka v důsledku likvidační. Nedávejte mu hlavu do oprátky.

Pomoci se navíc dá i jinak než finančními injekcemi. Například příspěvkem pro OSVČ bez zaměstnanců ve výši 45 tisíc korun, odložení odvodu DPH z prokazatelně nezaplacených faktur, odklad platby daně z příjmu za rok 2019 a její následné rozložení do celého následujícího roku nebo zrušení odvodu záloh na daň z příjmu. To všechno jsou možné kroky, které znatelně odlehčí živnostníkům.

Lukáš Otys, místopředseda TOP 09

Zdroj: Ekonomický deník, 29.3.2020

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Lukáš Otys
Témata:
Hospodářství, Zdravotnictví
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme