prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.

Kandidát do Senátu za obvod č. 22 - Praha 10

Jan Pirk je přední český kardiochirurg a světově uznávaný lékař s padesátiletou praxí. Narodil se 20. dubna 1948 v Praze do staré lékařské rodiny, jeho otec byl kardiolog. Jan Pirk chtěl pokračovat v jeho šlépějích a vystudoval proto 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Během studia ale nebyl politicky organizovaný a po škole se mu proto nepodařilo pracovat v Praze. Nastoupil na chirurgii v Nymburku u primáře Weisse. Ten ho varoval, že pokud jednou začne s chirurgií, zůstane u ní. A měl pravdu, další profesní kariéra Jana Pirka se skutečně spojila s chirurgií.

Po několika letech získávání praxe v Nymburce se stal Jan Pirk vědeckým aspirantem v IKEM, kde pracuje od roku 1974. V 80. letech absolvoval roční stáž v Ochsner Medical Foundation v New Orleans, později působil také jako konzultant v dánském Odense.

Krátce po revoluci se stal Jan Pirk přednostou Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM (tím byl do roku 2017), později také přednostou celého Kardiocentra IKEM (do roku 2021).

Rok 2022 pro něj znamená padesátileté výročí působení v lékařské praxi. Za tu dobu provedl stovky úspěšných transplantací srdce, a tisíce dalších operací srdce. Každý rok zachrání nebo významně zlepší kvalitu života stovkám lidí. Patří tak k nejuznávanějším operatérům v Evropě.

Je aktivním sportovcem a propaguje sport jako součást zdravého životního stylu. Plave, jezdí na kole, běhá, v zimě i na běžkách. Je ženatý, s manželkou už oslavili zlatou svatbu, mají sedm vnoučat. O politiku se zajímá celý život, nabídky už dříve dostal, letos ale kandiduje poprvé.

Pirk: Mojí prioritou v Senátu bude péče o zdraví
27. 9. 2022

Pirk: Mojí prioritou v Senátu bude péče o zdraví

Je důležité, aby děti získaly lásku k pohybu, například díky zkvalitnění tělesné výchovy, říká náš kandidát do Senátu Jan Pirk. V rozhovoru pro ČT24 mluví o významu horní komory Parlamentu a vysvětluje, čemu by se při práci v Senátu rád věnoval.

Celý článek
Pirk: Zdraví je jenom jedno a je to to nejcennější, co máme
7. 9. 2022

Pirk: Zdraví je jenom jedno a je to to nejcennější, co máme

Celý článek
TOP 09 schválila první pětici kandidátů do Senátu, kandidovat budou Pirk, Czernin nebo Růžička
7. 4. 2022

TOP 09 schválila první pětici kandidátů do Senátu, kandidovat budou Pirk, Czernin nebo Růžička

Výkonný výbor TOP 09 schválil první pětici kandidátů pro letošní volby do Senátu. Kandidovat za TOP 09 bude v obvodu č. 22 – Praha 10, Dubeč, Štěrboholy kardiochirurg a emeritní přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk, v obvodu č. 37 – Jičín senátor a první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin, v obvodu č. 25 – Praha 6 první místopředseda Senátu Jiří Růžička, v obvodu č. 7 – Plzeň-město starosta Přeštic Karel Naxera a v obvodu č. 31 – Ústí nad Labem ředitel gymnázia Alfréd Dytrt.

Celý článek
Za TOP 09 budou v Praze do Senátu kandidovat Jan Pirk a Jiří Růžička
7. 4. 2022

Za TOP 09 budou v Praze do Senátu kandidovat Jan Pirk a Jiří Růžička

Výkonný výbor TOP 09 schválil první kandidáty pro letošní volby do Senátu. Kandidovat za TOP 09 bude v obvodu č. 22 – Praha 10, Dubeč, Štěrboholy kardiochirurg a emeritní přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk a v obvodu č. 25 – Praha 6 první místopředseda Senátu Jiří Růžička.

Celý článek
Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme