Drábek: Penzijní reforma je možná i bez prováděcího zákona

Ministerstvo práce pracuje na přípravách odstartování důchodové reformy, i kdyby Sněmovna nepřehlasovala prezidentovo veto prováděcích předpisů.

8. 10. 2012

Takzvaný druhý důchodový pilíř by se tak možná mohl v lednu spustit i bez doprovodného zákona. V rádiu Impuls to v pondělí řekl odstupující ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09). Reforma má lidem umožnit přesměrovat tři procenta z odvodů na penze do vlastního spoření u fondů, přidat mají pak ještě dvě procenta ze svého.

Podle Drábka právníci nyní posuzují, zda by bylo možné spořící pilíř spustit i bez prováděcích předpisů. "Právní analýzy v řadě případů ukazují, že by to možné bylo, byť s velkým rizikem... To, že není prováděcí zákon, vás jako občana nemusí zajímat. Vy prostě budete po státu chtít, aby to, co je v platném zákonu garantováno, bylo realizováno," uvedl Drábek.

Důchodová reforma je schválená. Prezident Václav Klaus před nedávnem vetoval jeden z doprovodných zákonů, který spoření v praxi upravoval. Hlava státu své rozhodnutí zdůvodnila tím, že nad reformou nepanuje širší politická shoda. Podle Drábka tak lidé mají podle platného a účinného reformního zákona "právo se rozhodnout", že začnou spořit u fondu a chtějí, aby jim tam jejich zaměstnavatel začal tři procenta z odvodů posílat.

Drábek uvedl, že ministerstvo a Česká správa sociálního zabezpečení se tak nyní chystají na obě varianty - na přijetí i nepřijetí prováděcího předpisu. Poslanci by o něm měli hlasovat v říjnu. Pochybnosti o normě po prezidentově vetu vyjádřili i někteří zákonodárci ODS.

Důchodovou reformu se spořením u fondů kritizuje opozice. Proti ní jsou i odbory. Podle nich jen vyvede peníze z veřejného důchodového systému, takže by mohly na penze chybět desítky miliard korun.

ČTK

tyden.cz, 8. 10. 2012, rubrika: Domácí

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme