Kalousek: Registrační pokladny šikanují lidi a státu nic nepřinesou

Rozhovor s 1. místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem

10. 9. 2013

Sociální demokraté chtějí bojovat proti daňovým únikům registračními pokladnami. Proč je TOP 09 zavést nechce?

Pokladny měly být už jednou platnou součástí právního řádu (od roku 2008) a já jsem docela hrdý na to, že vláda a Sněmovna tento zákon na můj návrh zrušila. Na straně živnostníků to totiž přináší obrovské náklady, protože každý podnikatel by si musel koupit aspoň dvě, aby neriskoval výpadek příjmů v okamžiku poruchy pokladny. Při současné nelehké situaci je to pro živnostníky neúměrné zatížení, které by v některých případech mohlo být až likvidační.

Kolik by to živnostníky stálo?

Celkové náklady na pořízení registračních pokladen s fiskální pamětí přesahují 10 miliard korun. Cena jedné pokladny se pohybuje mezi 20 až 30 tisíci korunami, pokud vycházím z nákladových údajů z roku 2008. Je možné, že se trh zatím někam posunul a bylo by to levnější. I tak je však velká finanční investice, ke které se musí přičíst instalace, opravy a problémy, které musí řešit živnostníci s celým provozem a umístěním pokladen.

(Cenový srovnávač Heureka nabízí nejlevnější registrační pokladny za 3 380 Kč bez DPH, ty jsou však bez fiskální paměti, která by právě měla být zárukou eliminace daňových úniků. Firma Nowum, která nabízí pokladny od zhruba 7 000 Kč, však říká, že náklady na zavedení komplexního systému, který by zamezil únikům, by se mohly navýšit až na 20 000 Kč, pozn. redakce).

Nepomohly by však státní pokladně? Zastánci tvrdí, že při střízlivém odhadu mohou pokladny omezit úniky daní až o 40 miliard Kč ročně?

Zatím neexistuje žádný věrohodný důkaz o tom, že zavedení registračních pokladen přispělo ke zvýšení DPH. Ze zemí bývalé patnáctky (EU) je mají jen dva státy. Kdyby pokladny byly tak jednoznačným instrumentem na zvýšení výběru daní, tak by už byly zavedeny ve všech zemích.

I když přesná čísla nejsou, pokladny zprůhlední transakce a pomohou pročistit podnikatelské prostředí, tak proč to nezkusit?

Protože to zbytečně zatíží státní aparát. Náklady na správu této daně se zvýší minimálně o 250 milionů Kč ročně, protože personální náročnost správy a kontroly registračních pokladen se pohybuje kolem 500 kvalifikovaných úředníků na celou republiku.

Finanční úředníci by navíc museli být vybaveni pravomocí vás kdykoliv zkontrolovat na chodníku před prodejnou a zkontrolovat vám nákup v tašce a porovnat ho s registrační účtenkou. A já nechci žít v zemi, kde budou berní úředníci vybaveni touto šikanózní pravomocí.

A co se týče transparentnějšího podnikatelského prostředí, tak o tom si myslím opak. Z pokladen by totiž nejvíc získali jejich prodejci a dovozci. Pro ně je to obrovsky výhodný kšeft, za který budou lobbovat. A firmy, které by získaly licenci na dovoz a servis těchto pokladen, by vybíralo ministerstvo financí, takže registrační pokladny by naopak daly vzniknout jednomu moc hezkému korupčnímu prostředí.

Pro snižování daní není prostor

Profilujete se jako strana, které záleží na živnostnících. Co pro ně uděláte?

Z hlediska daní jsou živnostníci konkurenceschopní, takže rozhodně nebudeme populisticky navrhovat jejich snižování. Nejenom u nich, ale i u zaměstnanců. Naší prioritou je stále snižovat deficit státního rozpočtu, a proto není pro populistické snižování daní prostor.

Jediné, o čem by bylo v současné situaci na místě uvažovat, jsou vedlejší náklady práce, které strašně prodražují pracovní místo. Chceme proto vést vážnou diskusi o tom, zda by se sociální a zdravotní odvody, které musí platit zaměstnavatelé, nemohly snížit. Výpadek příjmů by se musel nahradit jiným způsobem a právě o něm chceme jednat. Zátěž pro státní rozpočet způsobená nižšími příjmy z této oblasti by se musela převést na jiné, pro zaměstnanost méně škodlivé daně.

O hlasy živnostníků se opírá i ODS. Jak se od ní odlišujete?

ODS je na straně daní stejně kreativní jako ČSSD na straně dávek. Takže zatímco sociální demokraté vymýšlejí různé selektivní dávky na výdajové straně, občanští demokraté jsou aktivní ve vymýšlení různých daňových výjimek a úlev na straně příjmové.

TOP 09 není přítelem ani jednoho, ani druhého. Jsme přesvědčeni, že je třeba uplatňovat rovné podmínky pro všechny, protože daňová výjimka pro jednoho je daňová diskriminace pro druhého. Považujeme to za zvýhodnění určitého segmentu konzumentů zboží a služeb a také segmentu dodavatelů na úkor ostatních, což považujeme za špatné. Právě v tom se od ODS velmi lišíme a ujišťujeme, že nehodláme prosazovat ani šrotovné jako sociální demokracie, ani "cihlovné" jako ODS.

(ODS navrhovala, aby si lidé mohli snížit daně o investice do oprav bytů a domů. Minimálně počítala s odečtem investice ve výši 30 tisíc ročně, maximálně pak 300 tisíc ročně.Své investice do oprav bytů a domů by si mohli lidé dle plánů odečíst z daní i v případě, že je budou platit z hypoték nebo ze stavebního. Museli by však povinně podat daňové přiznání,pozn. redakce)

Iva Špačková

idnes.cz, 10. 9. 2013, rubrika: Ekonomika

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme