Vláda v případě lithia ukázala jen vlastní neschopnost

16. 10. 2017

(přepis projevu předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska na schůzi Poslanecké sněmovny o lithiu)

Dobrý den, dámy a pánové, abych připoutal vaši pozornost, řeknu větu, která vás zcela jistě překvapí. Zcela souhlasím s tím, co řekl pan předseda Babiš. Také souhlasím s tím, že pan ministr Havlíček opravdu neměl podepisovat to memorandum 14 dní před volbami. Ale to je asi úplně stejná výtka, jako když řekneme, že nevíme, zda měl, či neměl pan ministr Brabec prodlužovat průzkumnou licenci. Je to jako když řekneme, že ministr Brabec neměl posílat panu ministrovi Havlíčkovi dopis o tom, že souhlasí s memorandem. Jestli ten dopis odešel proto, že má pan ministr Brabec na ministerstvu nepořádek nebo odešel s jeho vědomím a dnes ten úředník za nějakou tučnou odměnu kryje svého ministra tím, že neříká pravdu. To je úplně jedno. Je to procesní detail. Důležité je, že z ministerstva životního prostředí odešel oficiální dopis, na základě kterého se ministerstvo průmyslu mohlo domnívat, že ministr životního prostředí souhlasí.

Ale to říkám jako entrée k tomu, abych vám, promiňte kolegové z vlády, jako předseda opoziční strany řekl, že tohle my vám přece nebudeme pískat. My si dovolujeme říct, že vláda selhala v obraně ekonomických zájmů České republiky v rámci surovinové politiky. To, že selhala, jsme si nevymysleli. To říkáte sami, protože jedno ministerstvo obviňuje druhé, které selhalo víc a které za to může. Jeden předseda vládní strany obviňuje druhého předsedu vládní strany a zpátky, kdo za to může, že vláda selhala. Ale pro nás jako pro Poslaneckou sněmovnu a pro nás jako opoziční stranu selhala vláda jako celek. Abych nezapomněl na třetí stranu - KDU-ČSL, která žádné takové ministerstvo nespravuje, tak bych jim rád připomněl, že v té vládě seděla taky a že surovinová politika je politikou vlády. Když se dneska tváří, že tam ty čtyři roky nebyli, tak je to úsměvné, alibistické, možná i lidovecké, ale v každém případě je to nezbavuje stejné odpovědnosti, kterou nesou vládní strany ČSSD a ANO 2011. Prostě vláda selhala v obraně ekonomických zájmů v rámci surovinové politiky a nám jako opoziční straně, ale především občanům České republiky, je úplně jedno, které ministerstvo za to může víc. Vláda prokázala svou neschopnost a vystavila budoucnost velkým ekonomickým rizikům, a to jedna věc, na kterou můžeme udělat jednoznačný závěr. Nejsme v tom ani ve sporu s vládními stranami, protože ty také říkají, že je to selhání. Akorát říkají, že za to může ta druhá strana. Musíme říct, že selhala vláda, což je objektivní fakt.

Dovolte mi jenom drobné poznámky k jednotlivým vystoupením. Myslím, že je o mně známo, že mám docela smysl pro humor. Některá vystoupení mě opravdu překvapila a opravdu rozesmála.

Například když pan místopředseda KDU-ČSL Bartošek říkal, že všechno zkazila ta Poslanecká sněmovna, protože oni jediní protestovali proti moratoriu na pětileté poplatky. Každý z nás, kdo si něco přečetl o problému těžby lithia, tak dobře ví, že kdyby zítra padlo povolení k těžbě a začala by se dělat EIA, dřív než v roce 2025 se těžit nebude. Máme rok 2017, takže nějaké pětileté moratorium je naprosto irelevantní argument. Ale celý sál ztichl a říkal: Saframent, neměli my jsme tenkrát to těm lidovcům podpořit? Neměli. Na cenu lithia a na to, co z lithia mít budeme či nebudeme, to naprosto žádný vliv nemá.

Zrovna tak, promiňte, když pan místopředseda Bartošek avizoval, že Poslanecká sněmovna má něco uložit vládě. To usnesení je strašně dlouhé, ono je dokonce na dvou papírech, protože na jeden se nevešlo.  Já bych se ho prostřednictvím předsedajícího rád zeptal, jakou vládu máte na mysli, pane místopředsedo Poslanecké sněmovny, místopředsedo KDU-ČSL? Tu vládu, kde čtyři roky vaše strana sedí? Tu vládu, která po čtyři roky zanedbávala surovinovou politiku a selhala v obhajobě ekonomických zájmů České republiky? Tak tu vládu dnes v pondělí chcete úkolovat, když v pátek budou volby, a myslíte si, že do čtvrtka se to na základě návrhu vašeho usnesení vyřeší? Z koho si, proboha, děláte srandu? To je přece vaše odpovědnost. Vy jste tam čtyři roky seděli.

A úplně stejně bych doplnil, když vyčítal panu exministru Babišovi to, co všichni víme. Pes by od pana předsedy Babiše kůrku nevzal, já tedy taky ne, ale já s ním neseděl čtyři roky ve vládě. A já dokonce neříkám, že jsem připraven s jeho hnutím vládnout dál, ba dokonce zcela jasně to vylučuji -  na rozdíl od KDU-ČSL. Takže zase, pane místopředsedo Bartošku, z koho si tady děláte legraci? Je to odpovědnost všech tří vládních stran.

A úplně stejně dovolte, abych stručně okomentoval vystoupení pana předsedy Babiše, když už jsem mu dal za pravdu, že pan ministr Havlíček memorandum neměl podepisovat. Následovala naprosto neuvěřitelná tiráda  na pana předsedu vlády Sobotku. Opakovalo se to asi 16krát, promiňte, že to nejsem schopen citovat, ale když to shrnu: pan předseda Babiš nám v podstatě vylíčil pana premiéra jako pologramotného škůdce České republiky. Vyčítal mu ale všechny věci, které věděl, když s ním šel do vlády. Já jsem si dával pozor, tam nebylo nic nového. To všechno pan předseda Babiš věděl, když řekl: Ano, pan předseda Sobotka je můj premiér. Dokonce několikrát říkal: Já jsem mohl rozhodnout, jestli to bude Sobotka nebo Hašek, já jsem byl loajální. Tak, proboha, s takovýmhle člověkem, jak nám pana premiéra Sobotku vylíčil, mohl do té vlády jít? A z koho si dělá srandu pět dní před volbami, když tohle předvádí?

Zcela stranou ponechávám, občas se to stává na poslaneckých schůzích, že si každý z nás něco vyčítá.  Nějaký škraloup nebo nějakou pomluvu, která od nás zazněla. Znám stranu, která dokonce zaplatila poměrně velké peníze za to, že o mně byla sepsána kniha sebraných pomluv a občas s ní tady mávají, ale to jsou, prosím pěkně, pomluvy. Žádnou z nich nikdy nepotvrdila žádná oficiální instituce. Ale ta tiráda na pana premiéra… Na konci by měl pan premiér pravděpodobně odejít kanálem a oběsit se. To tady ale říkal člověk, který je demokratickou institucí, Policií České republiky, obviněn z kriminálního činu podvodu a hrozí mu deset let vězení. To tady říkal člověk, který je demokratickou institucí, Ústavem pro paměti národa, oprávněně evidován jako udavač komunistické tajné bezpečnosti. Já jsem tady zažil mnoho osobních přestřelek, ale aby nás tady moralizoval komunistický fízl a kriminálník, kterému hrozí deset let, tak to jsem, prosím pěkně, ještě nezažil. Proti tomu bych se docela ohradil.

Jenom zopakuji to, co jsme říkali dnes ráno na tiskové konferenci. Nevěříme tomu, že diskuse pět dní před volbami může být věcná a racionální a že může dojít k nějakému rozumnému výsledku. Jestliže vláda za čtyři roky nic rozumného nezvládla, tak to od pondělka do čtvrtka nezvládne taky, to vás ujišťuji. A že ten úkol je tedy na nové vládě a že bychom měli (tím znovu ještě jednou avizuji to usnesení, které přednesl pan předseda poslanců TOP 09 Michal Kučera) konstatovat fakt, který sami tvrdí ministři vlády i její premiér. Tedy, že vláda selhala. Oni se mezi sebou sice nemohou dohodnout, kdo za to může, ale to je nám jedno a občanům taky. Selhala vláda. Měli bychom říct a racionální věcná diskuse by měla být taková, aby vláda přehodnotila surovinovou politiku a příslušnou legislativu tak, aby pro Českou republiky byly zajištěny odpovídající výnosy z těžby. Aby velká část těch výnosů zůstala v tom regionu, který bude zatížen těžbou, a aby byla důsledně zajištěna co nejlepší ochrana přírody a krajiny tam, kde se těžit bude. Prosím o jeho podporu. Nemusíte toto usnesení podpořit, ale ujišťuji vás, že víc toho dneska nevymyslíme. Děkuji vám. 

zdroj: psp.cz, 16. 10. 2017

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Miroslav Kalousek
Témata:
Životní prostředí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube G+ Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Michnův palác, budova č. 2
Újezd 450/40
118 00 Praha 1 - Malá Strana

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999
fax: 255 790 899

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí TOP 09

lenka.brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Jiří Pospíšil:Jsme jediná pravicová proevropská strana.
Děkujeme