Co všechno TOP 09 dělá pro naše obce a města

31. 5. 2016

Stabilní právní prostředí, předvídatelné financování a co nejmenší míra byrokratické zátěže. To jsou tři základní požadavky obecních a krajských samospráv, které chtějí efektivně pracovat.

Záleží nám na tom, aby obce, města i kraje fungovaly tak, jak mají. V současnosti má TOP 09 po České republice na komunální úrovni 72 starostů, 82 místostarostů, 144 radních a celkově 1149 komunálních zastupitelů. Na krajské úrovni máme 44 krajských zastupitelů. I proto se poslanecký klub TOP 09 a Starostů v Poslanecké sněmovně zasadil o zlepšení podmínek pro obce, města a kraje v několika následujících odvětvích.

Rozpočtové určení daní je stěžejní pro stabilní a předvídatelné financování života a rozvoje obcí. V průběhu projednávání novely zákona o rozpočtovém určení daní jsme kromě narovnání koeficientů pro kraje navrhovali také navýšení koeficientu výnosů u obcí z DPH z 20,83 % na 21,4 %. Náš návrh na přidání 2 mld. Kč obcím byl však vládní většinou odmítnutý. Naopak byl později schválen zákon v senátním znění, který sice zvyšuje podíl obcí na DPH, ale zároveň jim snižuje daňové příjmy z podnikání fyzických osob. Nové vládní rozdělení daní tak poškodí nejméně čtvrtinu obcí. 

Dále se domníváme, že by občané, ale i starostové obcí a měst, neměli platit nehorázné částky za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Proto naši poslanci navrhli novelu zákonu o ochraně zemědělského půdního fondu, která tyto odvody rušila. Obce měly ušetřit u veřejně prospěšných staveb a občané například u rodinných domů. Toto, ani návrh na spravedlivější rozdělení odvodů Sněmovnou neprošel. Poslancům se však podařilo prosadit, že obce a kraje nebudou nuceny platit poplatek za vynětí půdy v případě staveb pozemních komunikací. O potřebě nárůstu příjmu obcí se snažili přesvědčit ministra financí poslanci i při projednávání zákona o dani z hazardních her. Ten přináší příjem do státního rozpočtu, ale příjmy obcí bohužel stagnují, i když především na obce dopadají negativní dopady spojené s lidmi, kteří jsou na hraní závislí. Více peněz do obecní kasy se naši poslanci snažili neúspěšně prosadit také při projednávání novely hornického zákona. Pozměňovací návrhy stanovující vyšší koeficienty z výnosů za vydobyté uhlí, nerosty či plyn však ani v tomto případě přes vládní koalici neprošly. Poslanecká sněmovna bohužel i přes náš odpor přijala zcela nový, delší a složitější zákon o zadávání veřejných zakázek z dílny ministryně Šlechtové. V současnosti nejsou známé metodiky zadávání veřejných zakázek a ani to, jak budou orgány státní správy takové zakázky hodnotit. Obavy, především starostů menších měst, jsou tedy zcela na místě.

Dále jsme se zasadili o to, aby se v rámci vládní novely zákona o poštovních službách nepřenesla zodpovědnost za pobočky České pošty na starosty obcí. Tento vládní experiment původně předpokládal, že by pošta mohla obci pouze oznámit zrušení pobočky s tím, že pokud je o její služby zájem, může si obec provoz obstarávat sama. Také se nám alespoň částečně podařilo při projednávání novely zákona o provozu na pozemních komunikacích omezit provoz vozítek Segway. Problém spojený právě s těmito vozítky není jen problémem Prahy. Klesající ceny vozítek mohou v budoucnosti znamenat jejich nekontrolovatelný nárůst po celé ČR, a proto považujeme i tuto drobnou změnu za úspěch. Neúspěchem však bohužel skončil návrh poslankyně z poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové, který řešil výpadek evropských peněz na programové období 2014-2020 určených na financování kulturních památek. Ministr financí ani poslanci vládní koalice totiž nepodpořili přesun 342 milionů Kč při projednávání státního rozpočtu na rok 2016. Návrh novely zákona o regulaci reklamy, který jsme navrhovali a který má podporu i Svazu měst a obcí ČR, již více než dva roky leží v Poslanecké sněmovně nedoprojednaný. Navrhovali jsme, aby bylo v kompetenci obcí a měst vydávat obecně závazné vyhlášky týkající se cizojazyčných reklam. Nově by tak nemohly být reklamy pouze v cizím jazyce, kterému místní v mnohých případech nerozumí. Dva roky leží v Poslanecké sněmovně také náš poslanecký návrh novely zákona o obcích, který umožňuje přímou volbu starostů. Ten stanovuje povinnou přímou volbu starostů v obcích do 1500 obyvatel a u obcí větších přímou volbu jako možnost.

Mnoho návrhů zákonů bylo bohužel již schváleno ve vládní podobě. Některé z našich návrhů však stále čekají na projednání Poslaneckou sněmovnou. Právě zákony týkající se obcí a měst považujeme za opravdovou prioritu a proto se budeme i nadále snažit vytvářet efektivní podmínky pro práci komunálních i krajských samospráv.

ŠTÍTKY

Témata:
Rozpočtové určení daní, Venkov, Veřejná správa a regionální rozvoj
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme