28. 11. 2009

Moje projevy, jak řada z vás už ví, nebývají ani vzletné ani dlouhé a já to dodržím i tentokrát. Na začátku bych chtěl poděkovat, skutečně upřímně poděkovat Karlu Schwarzenbergovi a Miroslavu Kalouskovi, že jsem mohl být u toho. Já jsem se v roce 2009 stal poprvé ve svém životě členem politické strany. Jsem na to hrdý, nelituji a jen doufám, že spolu s vámi toho nebudeme litovat ani za deset let a uděláme všechno.

Měl bych říct pár dat, která stejně naleznete na webu, ale pro pořádek se to musí. Takže pro ty, kteří mě ještě nestihli potkat: je mi 44 let, jsem 21 let ženatý, mám dvě dospělé dětí. Původní profesí jsem kybernetik, což - jak se kdysi říkalo - buržoazní pověda - je věda o řízení a komunikaci. To mi také pomáhá v práci, o kterou se snažím. Vlastně už od roku 1990 se pohybuji v soukromé sféře, v soukromém podnikání, takže jsem si na vlastní zkušenost ověřil, jakým způsobem se vyžadují naše tržní hospodářství, také jsem měl tu čest 6 let vést Hospodářskou komoru. Myslím si, že i to je ta zkušenost a znalost, kterou chci přinést do TOP 09. To je také oblast, která mi byla svěřena přípravným výběrem - oblast hospodářské politiky a podnikání. Za těch 20 let vývoje hospodářství v České republice se ukázalo, že stát má dávat jasná pravidla, ale má je také důsledně kontrolovat. A to si myslím, že se dosud nepodařilo. Je potřeba přestat jenom mluvit o takových věcech jako je vymahatelnost práva, jako jsou srozumitelné a jednoznačné právní předpisy, jako je transparentnost veřejných financí a je potřeba začít mnohem více konat. Tedy dovolte mi, abych to vyjádřil tím standardním heslem: ne slova, ale činy!

Co je před námi jako velký úkol? Ukázat, že i v České republice konzervativismus může být svébytným a jedním z těch tří hlavních politických proudů, tak jak je to na celém světě. Vedle liberalismu a socialismu musí být i v České republice konzervativismus rovnoprávný a stejně důležitým proudem a my se o to jako TOP 09 musíme ve své činnosti pokusit. Doufejme, že se nám to povede. Pokud budeme tak jako dnes všichni ochotní pro to udělat, co bude v našich silách, tak si myslím, že nejen že se nám může podařit předehnat komunisty, ale může se nám podařit přesvědčit naše spoluobčany, že skutečně už dost bylo experimentů, že je potřeba se vrátit ke standardním způsobům řízení společnosti tak, jak je to běžné v těch zemích, které si v jednotlivých oblastech života můžeme brát za vzor. Ukažme, že hlavní zbraní TOP 09 je rozum místo propagandy, kterou používají některé jiné strany.

Budu potěšen, když se spolu s vámi na tom budu moci podílet. Děkuji za pozornost.

Profil Jaromíra Drábka

Jaromír Drábek
V Praze dne 28. 11. 2009
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme