Vláda hledá inspiraci u Orwella. Ohrazujeme se proti vzniku „superúřadu“ Státní hygienické služby

1. 12. 2020
  • Peníze z rozpočtu hradní kanceláře by TOP 09 přesunula na podporu živého umění
  • Odmítáme zákon o „všemocné hygieně“. Je protiústavní a omezuje základní lidská práva a svobody
  • Poslankyně Langšádlová bude prosazovat zařazení mimořádného bodu k dostavbě Dukovan

TOP 09 se zcela zásadně vymezuje proti nově představenému zákonu o centralizaci hygienických stanic, který vytváří bezprecedentně nejmocnější úřad v zemi. „Vláda premiéra Babiše se rozhodla napsat volné pokračování románu George Orwella. Úlohy Velkého bratra se v něm má zhostit úřad Státní hygienické služby, který by dostal možnost zasahovat do základních lidských práv, plošně zavírat školy, obchody, omezovat i podnikání a k tomu ještě „šmírovat“ občany. Celá situace je o to závažnější, že vláda přípravu tohoto návrhu tajila. S opozicí jej nikdo neprojednával, jsme teď postaveni před hotovou věc, kterou chce navíc ministr Blatný protlačit Sněmovnou ve zrychleném jednání,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová také předloží pozměňovací návrh k zákonu o státním rozpočtu, který by snížil rozpočet Kanceláře prezidenta republiky. Navržené jsou úspory ve třech oblastech, které dohromady činí 17 820 856 Kč. Tyto finance navrhuje předsedkyně TOP 09 přesunout na podporu živého umění.

„Prezident Zeman se nechal slyšet, že umělci vytvořili svá nejkrásnější díla, když byli hladoví. S takovým zlehčováním velmi vážné situace, ve které se celá kulturní scéna nyní nachází, naprosto nemohu souhlasit. Navíc jsem přesvědčena, že v době, kdy je celá země zasažena krizí v důsledku letošní pandemie, by měl prezident jít příkladem. Proto jsem připravila návrh, kterým škrtáme z rozpočtu Kanceláře prezidenta necelých 18 milionů korun a navrhujeme, aby byly použity na pomoc české kultuře,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Návrh zeštíhlí rozpočet kanceláře v oblastech zaměstnanců, nákladech na zahraniční cesty a také kontroverzní sanace svahů v Lánské oboře, kvůli kterým byly už obžalovány dvě fyzické a jedna právnická osoba. „Prioritou hradní kanceláře zejména v posledních dnech byla ovšem spíše diskreditace práce BIS a navazování ještě přátelštějších vztahů s Ruskou federací prostřednictvím svého poradce Nejedlého,“ dodává Pekarová Adamová.   

Poslanec Vlastimil Válek navrhuje, aby byl navýšen rozpočet Ministerstva zdravotnictví o 100 milionů korun určených Agentuře pro zdravotnický výzkum. „Epidemie důsledně upozornila celou českou společnost na nezbytnost a důležitost výzkumu ve zdravotnictví,“ vysvětluje autor pozměňovacího návrhu Válek. Zmiňovaná Agentura pro zdravotnický výzkum není do dneška pevně ukotvena v legislativě a je závislá pouze na položce „věda a výzkum“ z kapitoly státního rozpočtu ČR určené Ministerstvu zdravotnictví. „Roční rozpočet agentury činí zhruba jednu miliardu korun. Nicméně není přesně specifikováno, kolik z těchto finančních prostředků připadne novým projektům mladých lékařů a výzkumníků. Přitom právě experimentální vývoj, výzkum a inovace jsou předpokladem nejenom pro vznik nových léčebných metod, ale také pro samotnou motivaci mladých lékařů a výzkumníků zůstávat v Česku,“ dodává Válek.

TOP 09 bude také požadovat, aby státní rozpočet zohlednil bezprecedentní situaci, do které se vinou epidemie dostali pracující na dohody o provedení práce a dohody o provedení činnosti. Návrh poslance Dominika Feriho počítá s 800 miliony korun, které by mělo nově vyhrazeno Ministerstvo financí na přípravu programu podpory pro tzv. „dohodáře“, tedy z velké části pro pracující studenty či matky.

Tendr na Dukovany nezohledňuje otázky rentability ani bezpečnosti. Navíc je nevýhodný pro spotřebitele

Poslankyně Helena Langšádlová opět navrhne na dnešní schůzi zařazení bodu, který by se týkal dostavby jaderné elektrárny Dukovany, pokud tak přímo neučiní vládní koalice. „Vláda musí Poslanecké sněmovně nezbytně vysvětlit všechny okolnosti výběrového řízení. Musí bezpodmínečně vysvětlit všechny ekonomické a bezpečnostní kritéria eventuální dostavby Dukovan. Pokud nebudou vyloučeni možní dodavatelé z Ruska a Číny či nebude projekt pozastaven, vláda ohrozí bezpečnostní zájmy České republiky a naši suverenitu,“ vysvětluje Langšádlová.

TOP 09 nepovažuje za vhodné v současné fiskální situaci půjčovat firmě ČEZ výhodně stovky miliard na dostavbu elektrárny v Dukovan. Stejně tak vyjadřuje poslanecký klub TOP 09 obavu z toho, že by stát neměl mít stavbu pod kontrolou kvůli nevyvážené smlouvě mezi ČEZ a Českou republikou. V případě, že by měl ČEZ dostavbu plně ve své režii, hrozilo by, že se všem spotřebitelům mohla zvýšit cena energie až o třicet procent. V neposlední řadě považují poslanci TOP 09 dlouhodobě za naprosto zásadní, aby se na projektu nepodílely firmy z Číny a Ruska, tedy ze zemí představující bezpečnostní riziko.

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme