„Syndrom zavrženého rodiče“ nikdo neuznává. Ať ho soudy přestanou používat proti dětem

1. 6. 2017

Syndrom tzv. zavrženého rodiče neuznává ani jeden z vládních rezortů, které mají vliv na rozhodování rodinných sporů o dítě. Syndrom není uznán jako diagnóza ani v mezinárodním měřítku a kliničtí psychologové a psychiatři s tímto pojmem vůbec nepracují. Vyplývá to z odpovědí ministerstev práce a sociálních věcí (MPSV), spravedlnosti a zdravotnictví na interpelace poslankyně Jitky Chalánkové.

Navzdory jednoznačnému konstatování všech tří rezortů byl syndrom zavrženého rodiče v minulosti důvodem k drakonickým a sporným zásahům proti dětem, o něž vedou jejich rodiče spor. Tyto zásahy vedly dokonce k umístění dítěte na psychiatrickou kliniku. V posledním roce četnost těchto zásahů začala dokonce narůstat. Ve dvou posledních případech, které se objevily v médiích, figuruje přitom stejná soudní znalkyně Marcela Landová. V jednom z nich bylo na základě diagnózy údajného syndromu zavrženého rodiče přemístěno k otci dítě, které od malička vyrůstalo s matkou. Ta měla nejdříve styk s dítětem zakázán, aby dítě mělo možnost přivyknout si na otce, nyní má matka povoleno vidět dítě pouze 50 hodin ročně.

Podle informací z ministerstva spravedlnosti působí v České republice v současnosti 13 znalců se specializací na tzv. syndrom zavrženého rodiče. Ministerstvo spravedlnosti však v reakci na interpelaci poslankyně Chalánkové uvedlo, že po poradě s odbornými společnostmi psychologů zváží zrušení této nikým neuznané specializace.

Za spory o dítě nesou vždy vinu rodiče. Intervence ze strany státu proto musí dopadnout výhradně na ně. Stát v žádném případě nesmí trestat a traumatizovat nevinné dítě a už vůbec ne na základě pseudovědeckých závěrů. Jsem ráda, že i ze strany českých ministerstev zaznělo jasné odmítnutí takového postupu, komentuje stanoviska odpovědných rezortů Jitka Chalánková. Chce docílit toho, aby soudy přestaly rozhodovat na základě znaleckých posudků o syndromu zavrženého rodiče, podobně jako je tomu i v sousedním Slovensku, odkud pro své dotazy čerpala odborné podklady.

Za pozitivní Chalánková považuje i konstatování v odpovědi MPSV, že žádné opatření nesmí být dítěti vnucováno v rozporu s jeho subjektivním vnímáním. „Jedna věc je vytvořit podmínky pro obnovení zpřetrhaných vazeb s jedním z rodičů, druhá věc je internovat zdravé a šťastné dítě na psychiatrické klinice a násilím ho přestěhovat k člověku, kterého nezná. To nemá s ochranou práv dítěte a jeho zájmů nic společného,“ vysvětluje svůj postoj Chalánková.

Znalecké posudky by podle ní navíc neměly platit za jediný a nejsilnější argument a nahrazovat nedostatek skutkových zjištění, protože mohou být v praxi lehce zneužitelné. Také v tomto jí dalo stanovisko MPSV za pravdu. K nepříznivému stavu přispívá i velmi zastaralý zákon o znalcích, který nutně potřebuje zásadní reformu.

Rozpor mezi jasnými stanovisky jednotlivých ministerstev a rozhodováním v praxi je podle Chalánkové natolik markantní, že by ho měly zainteresované subjekty v co nejkratší době začít řešit. Příkladem může být sousední Slovensko, kde se otázka neodůvodněného využívání syndromu zavrženého rodiče daří debatovat u kulatého stolu za účasti zainteresovaných osob, soudců, psychologů a dalších odborníků.

Jitka Chalánková, poslankyně PČR

Praha, 1. června 2017

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jitka Chalánková
Témata:
Sociální politika
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Spolupráce středopravicových stran musí začít hned.
Děkujeme