Husák: Operátor Bleskmobil není ani první, ani levný, ani virtuální

Každý podnikatel provozující mobilní služby, tedy i virtuální operátor, musí být ohlášen u Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Žádnou novou firmu s názvem Bleskmobil úřad nezaregistroval. Telefonica chce zákazníkům namluvit, že je tu nová kunkurence, ale ta stále neexistuje. je to jen marketingový trik, říká poslanec Jan Husák (TOP 09), předseda sněmovního podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl.

7. 11. 2012

Bleskmobil není nový mobilní operátor, protože se v podstatě jedná jen o „dealera firmy Telefonica“ a vydavatelství Ringier Axel Springer CZ slouží jen jako reklamní nástroj na její službu, kterou provozuje s názvem „Bleskmobil“. A dokonce to není ani poprvé. Už od roku 2010 na stejném principu spolupracoval Vodafone se společností Makro poskytující mobilní služby pod názvem Mphone.

Podle průzkumu, který si poslanec Husák nechal zpracovat loni v září, platí Češi za volání z mobilních telefonů v průměru dvakrát víc než Poláci a téměř šestkrát víc Rakušané. Snížení cen volání o polovinu, které avizuje BLESKmobil, proto není ani žádnou cenovou revolucí, ale jen celoevropský standard. „Od roku 2010 žádám operátory, aby ceny za mobilní volání a internet snížily minimálně na polovinu, protože ceny za volání v Česku patří mezi nejdražší v Evropě“, zdůraznil Husák.

Opravdové snížení cen českým zákazníkům přinesou až noví plnohodnotní virtuální operátoři. Poslanec Jan Husák předložil novelu zákona, která zabrání nekalým praktikám mobilních operátorů a ulehčí vstup virtuálních operátorů do stávajících sítí. „Mobilní operátoři zneužívají svého dominantního postavení, mnohdy jednání s těmi virtuálními uměle prodlužují o celé měsíce i roky nebo si kladou nesmyslné podmínky, které v jiných zemích neexistují a výslednou dohodu s virtuálním operátorem nakonec bezdůvodně odmítnou,“ popsal současnou praxi poslanec.

Pokud Husákova novela projde, operátoři nebudou moci nesmyslně prodlužovat jednání a budou muset oznámit důvody, které vedly k odmítnutí dohody. Odmítnutým podnikatelům to ulehčí vést eventuální spory. Evropská legislativa totiž neumožňuje, aby ČTÚ mohl mobilním operátorům automaticky nařídit vpustit virtuální operátory do svých sítí.

Jan Husák
poslanec, předseda Podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl

V Praze 7. 11. 2012

Štítky
Osobnosti: Jan Husák
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme