Husák: ČTÚ zaspal, analýza trhu měla být už 4 roky

Poslanec Jan Husák kritizuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ) za opožděné vypracování analýzy trhu, která by prokázala oligopolní postavení mobilních operátorů. Podle Husáka mělo vedení úřadu jednat a zakročit už v roce 2008, kdy se objevily první výrazné nedostatky v konkurenci mezi operátory a jejich marže neúměrně rostly. Následný oligopol způsobil vysoké ceny pro zákazníky, zhoršil pokrytí nejmodernějšími službami a zapříčinil nedostatečné investice do infrastruktury.

1. 11. 2012

Český telekomunikační úřad nemůže začít regulovat telekomunikační trh a s ním ceny za mobilní či elektronické služby, dokud nemá hotovou analýzu trhu. Ta ukáže, zda je nebo není trh plně konkurenční a jestli je do něj potřeba zasáhnout. ČTÚ ale přestal trh mobilního volání analyzovat v květnu 2006. Tehdy zrušil jeho regulaci tím, že trh prohlásil za „efektivně konkurenční“.

„Úřad udělal velkou chybu. Marže operátorů v Česku v roce 2008 rostly, zatímco marže jejich mateřských společností začaly klesat. To byl už tehdy jasný důkaz, že je na českém trhu něco špatně. Vedení ČTÚ mělo dát pokyn, aby se trh začal analyzovat,“ říká poslanec Jan Husák (TOP 09), předseda sněmovního podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl.

Marže českých operátorů klesají až od roku 2010. Přesto jsou stále vysoko nad globálním průměrem. Společnosti Telefónica O2 i T-Mobile navíc od roku 2006 velmi málo investují, což se v praxi projevilo také pozdním nasazením mobilních služeb 3. generace (3G) na bázi technologie UMTS. „V praxi to znamená, že v Česku dnes máme horší pokrytí mobilním internetem 3G než například v chudším a hornatějším Rumunsku. ČTÚ svou nečinností nepřímo zavinil, že peníze mobilních operátorů, které vydělaly v Česku, místo do investic bez užitku odtekly do zahraničí,“ říká Husák

Zrušení regulace bylo jednou z prvních aktivit předsedy ČTÚ Pavla Dvořáka po jeho nástupu do funkce předsedy Rady ČTÚ. „Škoda, že pan Dvořák nebyl stejně iniciativní při znovuzavedení regulace a nechal české zákazníky zbytečně čtyři roky odírat. Skoro to vypadá, že kdybychom jako poslanci neupozorňovali na problém konkurence v této oblasti, že by úřad s analýzou vůbec nezačal“, dodal Husák

Jan Husák
poslanec, předseda Podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl

V Praze 1. 11. 2012

Štítky
Osobnosti: Jan Husák
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme