Polčák: Zakáz klonování zvířat znamená chránit lidské zdraví

8. 9. 2015

EP dnes bude hlasovat o návrhu směrnice o klonování zvířat z řad skotu, prasat, ovcí, koz a koňovitých chovaných a rozmnožovaných pro hospodářské účely, který zavádí zákaz klonování zvířat a další zákazy související s jejich klonováním.

"Zákaz klonování zvířat je namístě. Když chybějí přesvědčivé studie o nezávadnosti potravin vyráběných z klonovaných zvířat, pak musíme chránit lidské zdraví i dobré životní podmínky zvířat. Proto podporuji zákaz potravin z klonovaných zvířat a jejich potomků" uvádí europoslanec Stanislav Polčák (TOP 09/STAN), který působí ve výboru pro zemědělství (AGRI).

Podle Polčáka nelze ignorovat odborná zjištění Evropského úřadu pro bezpečnost potravin svědčící o negativních důsledcích klonování zvířat na životní podmínky zvířat v podobě těžkých a smrtelných poškození. Europoslanec Polčák je přesvědčen, že rizika vyplývají z problému vysledovatelnosti pohybu klonu a rozsahu genetických modifikací. "Základní otázka zní, co všechno hodláme ze zvířat vytěžit, než otevřeme pomyslnou Pandořinu skříňku nevratných poškození a neřízených genetických modifikací?", podotýká Polčák.

Na druhou stranu podle Polčáka zákaz klonování zachází příliš daleko, když se vztahuje i na dovoz a uvádění na trh zárodečných produktů z potomků zvířecích klonů. "Takto dalece formulovaný zákaz klonování může vést ke ztrátě cenného genetického materiálu, a tak přispět ke snížení konkurenceschopnosti evropských zemědělců. To nepovažuji za žádoucí zejména v době, kdy se evropské zemědělství potýká s vážnými problémy a potřebuje impulsy k zvýšení efektivity a k hledání nových cest rozvoje", uvádí k dnešnímu hlasování Polčák.

Současná evropská legislativa obsahuje obecné minimální standardy pro dobré životní podmínky zvířat používaných v zemědělství, aniž by výslovně zmiňovala klonování. Členské státy mají zajistit, že hospodářským zvířatům nebudou způsobovány zbytečné bolesti, utrpení nebo poškození.

Marek Hannibal

8. září 2015

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Stanislav Polčák
Témata:
EU
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Jsme jediná pravicová proevropská strana.
Děkujeme