Schwarzenberg: Bátoru drží „nejvyšší místa“

9. 8. 2011

Kvůli kritice chystaného pochodu sexuálních menšin Prahou může mít vysoce postavený úředník ministerstva školství Ladislav Bátora problémy. Podle Kodexu etiky zaměstnanců ve veřejné správě se sice úředníci mohou politicky i veřejně angažovat, ale nesmí to ohrozit jejich důvěryhodnost.

„Zaměstnanec nebude vykonávat takovou politickou nebo veřejnou činnost, která by mohla narušit důvěru občanů v jeho schopnost nestranně vykonávat své služební povinnosti,“ stojí v kodexu, který v roce 2001 odsouhlasila vláda a který platí pro všechny tuzemské úřady. „Neumím si představit, že bude jako personalista vybírat lidi, kteří mají třeba bojovat proti diskriminaci ve školství. Nemám v to důvěru,“ říká předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová.

Podle ministra zahraničí a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga by měl další setrvání Bátory na pozici šéfa personálního odboru ministerstva školství řešit předseda vlády. „Je ale otázka, jestli se k tomu premiér rozhoupe,“ řekl HN Schwarzenberg. Petr Nečas včera na dotazy týkající se dalšího působení Bátory na ministerstvu školství nereagoval.

„Pan Bátora má velmi vysokou ochranu. To je hlavní problém i pro ministra školství. Nevím, jestli si na jeho odvolání někdo troufne,“ dodal Schwarzenberg.

Na otázku, zda zmiňovanou „vysokou ochranou“ míní Hrad, ministr odpověděl: „To jste řekla vy.“ Na působení Bátory na školství má sám Schwarzenberg jasný názor: „Hodí se tam s odpuštěním jako pazdeří k jisté části těla.“

I přesto ale za Bátorou jeho nadřízený, ministr školství Josef Dobeš (VV), dál stojí. „Své aktivity dělá pan Bátora ve svém volnu. Vzal si dovolenou,“ vzkázal Dobeš. Místo do práce zamířil včera Bátora na magistrát a na americkou ambasádu. Tam jako předseda iniciativy D. O. S. T. protestoval proti jejich podpoře pochodu homosexuálů, bisexuálů a transsexuálů, naplánovaného na sobotu. Bátora tvrdí, že „nároky skupiny homosexuálů a leseb značně přesahují rámec pouhé tolerance“.

Podle mluvčí resortu školství Kateřiny Savičové vykonává Bátora své pracovní povinnosti nestranně. Český helsinský výbor ale upozorňuje, že principy hájené Bátorou jsou protichůdné i s některými částmi školského zákona, které hovoří o zákazu diskriminace na školách.

Hana Škodová

Hospodářské noviny, 9. 8. 2011, Rubrika: Česko, str. 6

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Karel Schwarzenberg
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Stát nelze řídit jako firmu, protože občané nejsou zaměstnanci.
Děkujeme