Ministr kultury Besser rezignoval.

8. 12. 2011

Jiří Besser podle očekávání rezignoval na funkci ministra kultury. Uvedl, že necítí podporu svých stranických kolegů ze sdružení Starostové a nezávislí a nedostal prý prostor se před nimi obhájit. Zároveň údajně nechce zatěžovat vládu svou kauzou.

Ministr porušil zákon, když zamlčel ve svém majetkovém přiznání spoluvlastnictví luxusního bytu na Floridě, ke kterému přišel jako podílník americké společnosti Comoros Group.

Besser odeslal rezignační dopis premiérovi Petru Nečasovi, který demisi přijal. Předseda vlády s končícím ministrem ráno hovořil po telefonu, chce se s ním ale ještě sejít osobně a vyslechnout jeho pohled na kauzu. Podle mluvčího vlády Jana Osúcha to však na faktu demise už nic nezmění.

Nečas by měl Besserovu rezignaci odnést na Hrad k podpisu prezidentu Václavu Klausovi. Zda to stihne ještě dnes před svým odletem na bruselský summit EU, není jisté.

Besserovou nástupkyní by se podle informací serveru IHNED.cz měla stát jeho kolegyně ze sdružení STAN a poslankyně Alena Hanáková. V kuloárech přitom zazněla ještě další jména: například náměstek ministra Radek Zdráhal nebo jeho žena, muzikantka Zuzana Lapčíková.

Ve firmě s korupčníkem

Na Besserovu kauzu upozornil minulý čtvrtek internetový deník Insider. Ministr poté své angažmá ve firmě Comoros Group a podpisy pod smlouvami k jejímu bytu na Floridě vysvětloval tak, že chtěl pomoci příteli, podnikateli Pavlu Hráchovi.

Právě tohle přátelství ale Besserovi přitížilo. Vyšlo najevo, že Hrách byl v minulosti dvakrát pravomocně odsouzen - napřed za krádež ve firmě svého zaměstnavatele a později za uplácení ve státní konsolidační agentuře.

Dostal podmínku a soud mu v listopadu vyměřil také pokutu 600 tisíc korun. Podnikatel u soudu tvrdil, že nemá na její zaplacení. Letos přitom prý splatil hypotéku za 4,4 milionu korun na floridský byt. Hrách tvrdí, že hypotéku platil z peněz, které utržil za prodej své firmy.

Besser v pondělí řekl, že je připraven odejít, pokud mu bude prokázáno korupční jednání. Chtěl však před tím předložit kabinetu připravený zákon o církevních restitucích. Koaliční politici mu ale dali najevo, že jim jeho kauza vadí.

dom, ČTK

iHNed.cz, 8. 12. 2011, Rubrika: Politika

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Besser
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Politika bez silných politických stran vede k oligarchům a totalitě.
Děkujeme