× Pohněme s tím. Společně!

Husák: Nerušme regulaci připojení k internetu

15. 8. 2012

Současná snaha Českého telekomunikačního úřadu částečně zrušit regulaci připojení na vysokorychlostní internet se může obrátit proti zákazníkům. Podle poslance Jan Husáka (TOP 09) hrozí zvýšení cen, které již nyní patří v Česku mezi nejvyší v Evropské unii.

„Konkurence není dostatečná, zrušení regulace by mohlo zlikvidovat menší firmy a upevnit monopol firmy Telefónica," řekl ve středu agentuře Mediafax Husák, který je předsedou sněmovního Podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl a problematikou se dlouhodobě zabývá.

Zrušení regulace připojení k internetu by podle Husáka vedlo jen ke zvýšení cen. :Zrušení regulace proto považuji za krok, který není v zájmu českých zákazníků," zdůraznil poslanec.

Regulace na telekomunikačním trhu podle Husáka ze zákona nahrazuje chybějící nebo nefunkční hospodářskou soutěž. ČTÚ má právě touto regulací zajistit vysokou úroveň ochrany spotřebitele. "Hospodářská soutěž je na telekomunikačním trhu nefunkční, vidíme to na službách mobilních operátorů, které jsou ve srovnání s cenami v zahraničí předražené. Pokud ČTÚ i částečně zruší regulaci, přestane plnit jeden ze základních úkolů, který mu navíc ukládá zákon," tvrdí Husák. To nepřímo potvrzuje i Evropská komise, která plány ČTÚ na částečné zrušení regulace odmítla. "ČTÚ by měl začít chránit české zákazníky a ne nadnárodní operátory," zdůraznil poslanec.

Ve všech zemích EU existují podle Husáka plnohodnotní virtuální operátoři, kteří nabízejí svým zákazníkům zajímavé a cenově výhodné služby. Jedinou zemí, kde dosud nepůsobí, je Česká republika. "Zdejší operátoři dosud nevpustili do svých sítí jediného plnohodnotného virtuálního operátora. Jsem si jist, že stejná situace by nastala, kdyby byla zrušena regulace pro připojení na vysokorychlostní internet – postupem času by monopolní Telefónica mohla všechny menší poskytovatele internetu zlikvidovat," obává se Husák.

Internet přes telefonní linku firmy Telefónica totiž využívá 790 tisíc zákazníků, zatímco ostatní operátoři mají celkem jen 93 tisíc. "Telefónica má především díky dědictví Českého Telecomu téměř 90 procent všech zákazníků. Na rozdíl od ČTÚ si nemyslím, že by to byla vyrovnaná hospodářská soutěž, a proto chci zachovat regulaci," uzavřel Husák.

Jiří Nováček

mediafax.cz, 16. 8. 2012

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jan Husák
Témata:
E-government a IT
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme