Schwarzenberg: Policie se už nebojí velkých papalášů. Doufám, že dojde i na koalici

Rozhovor s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem

2. 6. 2012

Pane ministře, o kolik měsíců života navíc dostala vaše vláda díky kauze Davida Ratha?

Myslím, že jí nic neubrala, ani nepřidala. Tato vláda padne kvůli vnitřním rozporům, a ne kvůli vnějším okolnostem.

To určitě, ale ta kauza vládě jistě pomohla: všichni se přestali zajímat o její problémy a vrhli se na Ratha. Neříkejte mi, že jste to nepřivítali.

To je pravda. Ale moc životnosti to vládě nepřidá. Nevěřím, že to bude mít ještě vliv na podzimní volby do krajů a Senátu.

Myslíte, že vám to ty volby nezachránilo?

Určitě to sociální demokracie ucítí. Lidé kvůli Rathovi totiž zjistili, že člověk nemusí být ve vládní straně, aby kradl.

Jak jste hodnotil výkon policie?

Konečně se odvážila jít na velkého papaláše. Zaplať pánbůh za to. Doufám, že budou další následovat. V okamžiku, kdy se zjistí, že ti nahoře jsou dosažitelní, tak se něco láme. Když jsem byl mladý, tak byl v Rakousku časopis Profil. On je tam i dnes, ale už není tak investigativní. Založil ho kamarád a já jsem nad ním držel ochrannou ruku. V té době byla korupční aféra ve velké vídeňské nemocnici, kde se kradlo ostošest. Dlouho jsme nedokázali nic prokázat, hodně na časopis útočili, byl i u soudu. Když se ale podařilo jednu věc prokázat, tak se to zlomilo. Do redakce přišly anonymně obálky a v nich byly kopie smluv. Brzo na to odstoupil primátor Vídně i odpovědný radní.

Nenastane skutečný zlom, až spravedlnost dopadne i na někoho z vlády či z koalice?

Já doufám, že to postihne i koalici. Pro začátek stačí, že se to stalo na úrovni hejtmana. Už tady ostatně jeden z ODS je, ten mazánek nebo kolibřík (lobbista Roman Janoušek, pozn. red.), co přejel tu nešťastnou Vietnamku.

Opozice tvrdí, že tu existuje dvojí policie: jedna profesionální a nebojácná, která sleduje opozici, a druhá, která laxně nechává na pokoji hříšníky z koaličních řad.

Nemám ten dojem. Mám totiž důvěru v ministra Kubiceho. Myslím, že existuje jeho rozkaz: padni komu padni. Vezměte si, že před časem například padl exministr Kocourek. Ledy se lámou a musí to pokračovat.

Nevadí vám, že Rath, jako stíhaný člověk, bude mluvit ve Sněmovně?

Nevadí. Já poslanecký mandát považuji za vysokou demokracii. Má právo tam vystoupit.

Budete mít chuť s ČSSD -poté, co se ukázalo, jaké také má lidi - spolupracovat po příštích volbách v koalici?

Do voleb do Sněmovny je ještě dost času, a jaké budou někdy koalice, se ví až večer po volbách. Všechny spekulace jsou do té doby marné.

Vzhledem k tomu, že proti vládě stále někdo demonstruje a její obliba v průzkumech klesá k nule, dovolím si slovní hříčku: jak se vám vládne s LIDEM proti lidem?

Máte pravdu, preference nám klesly strašně. A jak se nám vládne s Karolínou Peake? Je to mnohem rozumnější. Ve srovnání s výstředním vystupováním Vítka Bárty nebo exministra školství Dobeše je ona normální a rozumná ženská.

Nejsou spíš zastrašení?

Určitě ne, ale to záleží na nátuře.

Vláda má de facto jen sto hlasů, zatím jste na žádný prubířský kámen nenarazili. Budou jím církevní restituce?

Určitě. A přijdou další.

Vzhledem k tomu, že Česko patří k nejateističtějším státům světa, není vláda k církvím příliš velkorysá?

Vašnosti, když vám ukradnu hodinky a vy byste byl třeba komunista, což je taky menšinový názor, tak bych vám ty hodinky musel vrátit, nehledě na vaše přesvědčení. To s tím nemá co dělat. To je otázka práva a nikoli náboženského přesvědčení.

Chápu, že jako šlechtic restituce hájíte, jenže k církevnímu majetku se v Evropě státy postavily různě. Francie církvi nechala pouze kostely a fary, velké polnosti a lesy jí vzala a udělala z nich fond. V Německu a v Rakousku je církevní daň…

…ale majetek jim nechaly.

Jenže ne všechen. A hlavně - o velký majetek církve v Německu přišly už v 19. století.

Ale co jim vzal Hitler, tak jim veškerý majetek, kromě finančního fondu, vrátili.

Nejde jen o vracený majetek, ale i o tu velkorysou finanční náhradu.

Ta přece odpovídá nevydanému majetku. Musíme si uvědomit, že tu jde o otázku práva. To si musíme uvědomit, protože stále žijeme v domnění, že co si nakrademe, to si ponecháme. Pak se nemůžeme divit, že politici mají takové špatné návyky.

Církevní majetek ale nebyl v minulosti čistě soukromý. Měl veřejný statut. A také byste určitě neřekl, že Masaryk při pozemkové reformě církvi majetek ukradl.

To byla pozemková reforma na všechny. Například my jako šlechta jsme na to doplatili více než ostatní.

Po válce byla druhá pozemková reforma, ta církvím brala další majetek. Je možné, že by církve přišly o velké pozemky i v demokratickém státě. Není paradoxní, že komunisté ten majetek pro církev vlastně zachránili?

To je trošku iluze o letech 1945 až 1948. Miloš Zeman říkal, že totalita u nás už začala v roce 1945. To je právní fikce, že u nás v té době existovalo právo. Neexistovalo! Spousta lidí byla zabita. Nemluvím ani o Sudeťácích. Spousta majetku se zabrala. Byla právní libovůle, záleželo na tom, kdo v daném okrese měl zrovna moc.

Vláda dělá škrty, proti kterým se nestaví jen obyčejní lidé, ale i řada ekonomů. Podle nich škrty pouze podvazují ekonomiku. Nebylo by lepší je zmírnit?

Je podle mého iluzí, že když začneme vydávat peníze, které nemáme a které si musíme půjčit, tak pomůžeme naší ekonomice. Dokud bude ekonomická krize v Evropě, tak nám nic nepomůže. Jsme příliš závislí na ostatních. Musíme čekat a musíme si uvědomit, že Evropa za posledních dvacet let ztrácela konkurenceschopnost, protože všechny evropské státy zanedbávaly vzdělání. Evropa má jako celek patentový deficit, nejlepší školy jsou teď v USA, v Číně a v Indii.

Co pak ovšem brání této vládě dát více peněz právě na výzkum a na školství?

S tím vámi souhlasím. Ale problém byl, že se to na ministerstvu školství nešťastnými okolnostmi nějak zvrtlo. Teď tam ale máme správného člověka a myslím, že to nastartujeme.

Já jsem se ovšem ptal na škrtání. Ekonomové říkají, že náš dluh není ani tak velký, abychom v době, kdy by se mělo více investovat, museli tak tvrdě šetřit.

Dluh musíme zastavit. Nerad bych se dostal přes Maďarsko do Řecka. Bylo načase zabrzdit. Kdybychom nechali dluh narůstat, tak bychom byli v daleko blbější situaci. Teď můžeme začít uvažovat o změně kursu. Ale jako malá ekonomika bych s tím nezačínal, protože nemáme rozhodující vliv. Ale pokud bychom viděli, že se situace mění a že se vyplatí do hospodářství strčit nějaké peníze, tak bychom o tom měli začít diskutovat.

Nevadí této vládě, že v ní nesedí žádní ekonomové, že ministr financí je inženýr chemie, premiér je doktor fyziky? To přece nejsou žádní národohospodáři.

Nejsem přesvědčený, že politik, který rozhoduje, musí být i odborníkem. Otázkou je, zda si zvolí správné lidi kolem. Je podstatnější, zda to umí politicky prosadit. Profesor ekonomie, který nemá politickou průraznost, je tam pro kočičky. Zažil jsem výjimky například Ludwiga Erharda v 50. letech v Německu. Ale často dotíme táhne ekonomické reformy někdo, kdo sice nemá správné školy, ale má selský rozum a vezme si na pomoc odborníky.

A myslíte, že vaše vratká vláda má morální právo prosadit důchodovou reformu, která nezvratně změní spoustu věcí?

Každý rok, co se důchodová reforma zpozdí, je to všechno mnohem dražší. Ve skutečnosti se to mělo dělat již v 90. letech. Všechno ale běželo a nikomu se do nepopulárních věcí nechtělo. My jsme ale slíbili, že je uděláme. Pamatuji si na tu noc, když jsme se s Nečasem dohodli, že dostaneme na starost reformní ministerstva – sociálních věcí, zdravotnictví a finance – tehdy jsem Kalouskovi říkal, musíme ty reformy udělat, i když ztratíme veškerou popularitu a zaplan za to vysokou politickou daň.

Tu dohodu jste udělali před dvěma roky. To měla vláda 118 hlasů. Jenže dnes jim máte sto. Má taková vláda vůbec legitimitu prosazovat nezvratné věci?

Dokud je vláda vládou, má odpovědnost do posledního okamžiku.

Už jste začali ve vládě řešit, co budete dělat, jestli Řecko odejde z eurozóny?

Na vládě jsme to ještě neřešili. Bezpochyby se o tom pan premiér s panem Kalouskem budou bavit. Nejsem ale přesvědčen, že se to vůbec stane. Je tady spousta lidí, kteří by to považovali za rozumný krok. I kdyby k tomu došlo, tak to pro nás nebude hrát příliš velkou roli, protože nejsme v eurozóně. My na to také můžeme reagovat opatřeními, které nemohou dělat ti, co v eurozóně jsou.

Co to podle vás bude znamenat pro Evropskou unii - nebude to začátek jejího konce?

Ne. Ale bude to zatěžkávací zkouška. Teď se uvidí, jak dopadnou volby v Řecku, když vyhraje nějaká odpovědná vláda, tak se nic nestane. Ale horší bude, když tam začnou vládnout nějací magoři. Ale ani to Unii nepoloží, pouze jí to otřese.

Už víte, jak a kdo bude financovat vaši prezidentskou kampaň?

Ještě nevím, tomu se začnu věnovat až v létě. Zatím proběhly takové lehčí rozhovory. Ale pořádně se tím mohu zabývat až v listopadu, až budou za námi krajské a senátní volby.

Už se vám někdo nabídl, že vám na to dá peníze?

Spousta přátel se ohlásila, že by rádi pomohli. Ale řekl jsem jim, že se ozvu, až bude načase.

Často se mluví o miliardáři Bakalovi. Několikrát o vašem vztahu mluvil i premiér Nečas.

Nepopírám, že Bakalu znám dlouhá léta a mám ho docela rád. Pan premiér toho využil, aby odvedl pozornost od kmotrů ODS.

Nečas říkal v souvislosti s odposlechy Béma a Janouška, že kdyby unikly odposlechy vás a Bakaly, tak bychom se asi divili. Takže: divili bychom se?

Ano, divili. Třeba byste slyšeli, jak jsem komentoval soutěž Miss České republiky. O tom jsme se dlouze bavili. Bavíme se často o víně a o dobré kuchyni, což nás vzájemně spojuje. Bavíme se o restauracích, ale hodně málo o politice. Není to žádný můj politický poradce. Bakala je seriózní člověk, občas s ním jdu chlastat a jsem mu vděčný, že podporuje bohulibé věci. Jediné, co měl s politikou do činění, bylo, když jsem s ním vyjednal, že převezme odpovědnost za časopis Respekt. To si redakce přála, protože věděla, že nemám prachy na to, abych investoval, jak by časopis potřeboval. Druhá věc se týkala vydavatelství Economia (vydává např. Hospodářské noviny - pozn. red.). Když ho Němci prodávali, tak jsem docela otevřeně řekl, že bych radši, kdyby to prodali tuzemskému subjektu, což byl v té době pouze Bakala, než aby to prodali někomu, kdo měl vazby úplně někam jinam.

Bude vás podporovat v kampani?

Doufám. Ale ještě nevím jak.

Ještě jste se s ním nebavil?

Zatím jen letmo. Ale určitě víte, že jeho žena (pořádá soutěž Miss ČR, pozn. red.) při té poslední Miss prohlásila, že bude podporovat Miroslavu Němcovou.

A co strana TOP 09, podpoří vás?

Asi jo, ale spíše organizačně.

Čím budete chtít voliče přesvědčit?

Velké plány nemám, znám možnosti, které má český prezident. Doufám, že tam zavedu jiné způsoby. Zní to sice strašně namyšleně, ale definice toho úřadu zní, že kladná role prezidenta je ve dvou věcech. To, že korektně a pečlivě vede svůj úřad a že dává do jisté míry morální příklad. Líbí se mi pravdivá historka o Masarykovi. Když se tehdejší předseda Senátu zapletl do slavné lihové aféry, tak mu Masaryk nepodal ruku. V nejbližší době dotyčný odstoupil. Ne, že bych věřil, že by dnes někdo odstoupil, když mu prezident nepodá ruku, ale takovými gesty bych rád přispěl. Také bych chtěl využít Hrad, aby se stal přirozeným centrem země, aby tam probíhaly diskuse o vědě a umění.

Prezident Václav Klaus má problém najít kandidáty na místa ústavních soudců. Co byste dělal jinak a lépe?

On má své záliby, a pak vytáhne jednoho advokáta. Já bych se asi poradil nejdříve s právními kapacitami, s ostatním soudci z Ústavního nebo Nejvyššího správního soudu. Hledal bych po fakultách. A určitě bych našel pět šest jmen, ze kterých bych vybral toho pravého.

Hodně se mluví o milostech, někdy se dokonce spekuluje, že mohly být koupené. Měl by Hrad být v otázce milostí transparentnější?

Určitě by měl vysvětlit, proč milost udělil. To by nemělo zůstávat tajemstvím. Když jsem sám sloužil na Hradě za Havla, tak vím, jak se to pečlivě připravovalo. Jsem zásadně příznivec této instituce - vždy nastanou situace, kdy je milost zapotřebí. Často je to taková KPZ (krabička poslední záchrany), jak říkaly Rychlé šípy.

Měl by prezident více obhajovat, proč milost udělil?

Asi bych to takto neřekl, ale Kancelář prezidenta republiky by měla určitě lépe vysvětlovat, proč tak jednala.

Poslední smutná otázka: tyto sobotní rozhovory ještě před několika lety vedl kolega Alexandr Kramer, jenž v úterý zemřel. Jak na něj budete vzpomínat vy?

To je mi strašně líto. Pro mě byl jedním z nejlepších novinářů, co jsme měli, poněvadž byl velmi tvrdý ve svých otázkách. Vedl člověka samotného k tomu, aby přemýšlel. Dodnes považuji jeden rozhovor s ním, který otisklo Právo, za svůj nejlepší.

Oldřich Danda

Právo, 2. 6. 2012, Rubrika: Rozhovor, str. 7

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme