Kalousek: Zpytovat svědomí by měla ČSSD

18. 9. 2013

Na adresu miliardáře Zdeňka Bakaly padá kritika levicových politiků kvůli plánu uzavřít Důl Paskov. Místopředseda ČSSD Zaorálek řekl, že Bakala se může stát nežádoucí osobou. Prezident Zeman zpochybnil Bakalovy manažerské schopnosti. Podle exministra Kalouska by ale svědomí měla zpytovat ČSSD.

Bývalý ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se domnívá, že stát by neměl pomáhat Dolu Paskov. Ten skrz firmu OKD ovládá společnost New World Resources. Zhruba třetinu OKD vlastní podnikatel Zdeněk Bakala.

"Já jsem proti tomu, aby jakákoliv veřejná koruna šla do rukou vlastníka, který nezvládl svou úlohu. Byl by to nejenom morální hazard, ale především by to bylo porušení podmínek rovné soutěže," myslí si Kalousek.

Region by podle něj však trpět neměl. "Stát může těžko ignorovat výbušnou sociální situaci v regionu, nejsem proti nějakému  programu sociální pomoci, ale ta musí výlučně směřovat k ohroženým, a  nikoliv k vlastníkovi," dodal Kalousek.

Zaorálek: Bakala se může stát nežádoucí osobou

Nesmlouvavě se na adresu Zdeňka Bakaly ve středu vyjádřil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. "Rád bych požádal pana Bakalu, aby orgány společnosti příště nezasedaly v Amsterodamu, ale v Ostravě či v Karviné. Společnost si v minulých letech rozdělila 50 až 60 miliard korun na dividendách a pan Bakala teď zase natahuje ruku," řekl Zaorálek.

"Pokud se hodlá takhle chovat, neměl by se do ČR ani vracet. Může se stát, že tady bude nežádoucí osoba, nenáviděná nejen horníky. Takhle se odpovědný podnikatel nechová," dodal. Zaorálek se dále vyjádřil, že by stát mohl ztrátový důl odkoupit.

Zaorálek by měl zpytovat svědomí, říká Kalousek

Zaorálkova silná slova však zkritizoval exministr Kalousek. "Místopředseda Zaorálek by měl zpytovat svědomí a s ním i předseda ČSSD Sobotka. Oni byli tou hybnou silou prodeje OKD právě těmto vlastníkům," vyjádřil se Kalousek.

Podnikatelské schopnosti Zdeňka Bakaly na návštěvě v Bruselu zpochybnil prezident republiky Miloš Zeman. "Podnikatel Zdeněk Bakala by měl v brzké době říci, zda si v době, kdy mu Důl Paskov a další podniky vynášely, tvořil rezervy na horší časy, míní prezident Miloš Zeman. V Bruselu řekl, že pokud to Bakala nedělal, lze s úspěchem pochybovat o jeho podnikatelských schopnostech," řekl novinářům.

pst, ČTK

iHNed.cz, 18. 9. 2013, rubrika: Česko

Štítky