Horník: Když slyším lži, musím se ozvat

Rozhovor s kandidátem na hejtmana Janem Horníkem

Má pověst razantního, ale také věčného kritika. Úspěchy a oblíbenost mu nikdo neupře, dvacet dva let spravuje jako starosta Boží Dar, předloni obhájil post senátora za Karlovarsko. Jan Horník - kandidát uskupení TOP 09 a Starostů a nezávislých na hejtmana Karlovarského kraje.

29. 9. 2012

Jste asi jediní, kteří se nezaklínáte novými pracovními místy. Na co byste se v krajské vládě zaměřili, pokud jde o rozvoj?

Jednoznačně na střední školy. Od nich se vše odvíjí. Na mnoha místech chybí odborníci, třeba v keramickém průmyslu. Jen prodáváme surovninu, místo abychom zkusili přijít na trh s výrobky, které hrají velkou roli třeba v počítačových technologiích. To ale přece nemůže dělat kraj. Samozřejmě to musí dělat podniky. Ale jestli si kraj myslí, že postaví za 250 milionů korun vědecko-technický park v Karlových Varech a pohrnou se sem firmy s inovačními nápady, tak takhle to nefunguje. Nemáme pro park náplň. Odborníci tu nejsou, musíme spolupracovat s firmami, jako je třeba Sedlecký kaolin. Chybí tady provázanost podnikatelského sektoru s krajem.

Jenže zdejší firmy postrádají zámečníky, strojaře. Žáci se do některých oborů vůbec nehlásí.

Kraj, který řídí střední školy, by měl spolupracovat i se základními školami. Vybírat manuálně šikovné děti, mluvit s jejich rodiči. Tohle vůbec nefunguje. Už od začátku bychom vtáhli do přípravy odborníků podnikatele.

Vy byste stavbu vědecko-technického parku zastavil?

Zastavil. K evropské dotaci na tuto stavbu chce kraj přihodit svých 30 milionů. My bychom tyto peníze dali do podpory provozu středního školství. Aby i v gigantických školách, které nejsou naplněny, mohlo sedět ve třídách méně žáků. Učitelé by se jim věnovali a vychovávali dobré řemeslníky. Není dobře, že se mění složení oborů na školách podle různých módních vln. Mám dojem, že kraj dělá ve školství přehmat za přehmatem.

Teď ke zdravotnictví. Jak si představujete, že by měly fungovat nemocnice?

Vadí mi, že neproběhla v krajském zastupitelstvu debata na téma pronájem sokolovské nemocnice. Kraj ani nevypsal záměr pronájmu. Jsem přesvědčen, že porušil zákon a že smlouva je neplatná. Zajímavé je, že ji nepodepsal nikdo z krajských politiků, ale zdravotní rada Lokajíček. Ten pak odešel pracovat do oné nemocnice.

Pronájem byste tedy zrušili?

Dnes je to fázi, která se nedá vrátit. Snažili bychom se narovnat pokřivený smluvní vztah mezi krajem a firmou Nemos. Manažery Nemosu jsem předem upozorňoval, že neví, do čeho jdou. Že lidé z vedení kraje neumí držet slovo. Řadového občana by mělo hlavně zajímat, že nemocnice dobře funguje. Nemos udělal se Sokolovskou uhelnou kus práce a nechápu přestřelky mezi generálním ředitelem Štěpánkem a hejtmanem.

Co dál s chebskou a karlovarskou nemocnicí?

Nechali bychom je fungovat jako dosud. Karlovarská se stává více tou krajskou, specializovanou. Chebská by měla zůstat pro běžné případy a zákroky.

V programu píšete, že vyvinete tlak na dostavbu silnice R6 do Prahy. A že by se za ni mělo platit, až se dokončí nejméně polovina trasy do metropole. Opravdu si myslíte, že je reálné, aby ministerstvo dopravy zrušilo poplatek na R6?

Proto jsme to do programu zahrnuli, nejde o laciný slib voličům. Kraj bohužel v této věci zaspal, neposlal na ministerstvo žádné připomínky, když se o zpoplatnění R6 jednalo. Proto mi billboardy ČSSD slibující zrušení poplatku připadají falešné, sociální demokraté současný stav zavinili. Být jimi, zalezl bych raději do kanálu. Neumím si představit, že zákonodárná iniciativa kraje o zlevnění dálničních známek v některých regionech může v poslanecké sněmovně uspět. Naboural by se celý systém dálničních poplatků v Česku. Nové krajské zastupitelstvo by se ale mělo pokoušet nesmyslné zpoplatnění R6 zrušit. Takových krátkých úseků je po republice více. Ohledně dostavby R6 by se měli zdejší politici semknout. Semkli jsme se zatím jen my tři senátoři, chodíme na Ředitelství silnic a dálnic, na ministerstvo.

A výsledek?

Bohužel, zatím nulový. Snažíme se posunovat kupředu aspoň maličkosti. Musíme nejdříve prosadit pokračování pozastavené stavby R6 u Lubence.

Kandidujete za stranu, která sedí ve vládě a která může stavbu dálnic ovlivnit. Přesto jste neuspěl.

Jenže ani našich pět poslanců není schopno se domluvit na společném postupu. Tah na bránu by měl být větší - kraj s poslanci, senátory a obcemi.

Jste známý jako tvrdý kritik dění okolo pozastavených dotací z ROP Severozápad. Máte ale recept, jak příliv dotací do kraje zase rozhýbat?

Je i mou chybou, že jsem nepřesvědčil zbytek politiků, že se řítíme do záhuby.

Co se tam dělo špatně?

Špatný byl systém zadávání veřejných zakázek a systém vypisování hodnotících kritérií. Jde o velké peníze. Když politici připravovali ROP, peníze rozdělili rovnoměrně do Ústeckého a Karlovarského kraje - a to v poměru 65:35. Narušili tím soutěž projektů. Pokud se to prokáže, hrozí vracení všech dotací. Takzvaně nezávislé hodnotitele vybírali politici a ovlivňovali, který projekt uspěje.

Myslíte, že tohle někdo řídil a něco z toho měl?

Byla to skupina lidí a něco z toho měli, což ukazuje i policejní vyšetřování. Obvinění bývalí ředitelé dotačního úřadu konali na politickou objednávku. Nakonec o dotacích rozhodoval vždy výbor složený z politiků. Kompletně všichni selhali.

Ale co s tím?

Politické strany musí mít ve výboru ROP Severozápad zastoupení podle výsledku ve volbách. Kdyby ve výboru seděla i opozice a všechno kontrolovala, nemohli by se loajální politici takto rozjet. V žádném případě tam už nesmí po volbách sedět lidé, kteří za dnešní stav nesou odpovědnost. Je třeba najít ředitele úřadu - odborníka, který se vynasnaží zachránit, co jen půjde. Myslím třeba zrovna Lea Steinera (bývalý zaměstnanec dotačního úřadu, který o praktikách uvnitř informoval policii -pozn. red.).

Není chybou, že jste se dostal v opozici v krajském zastupitelstvu do role věčného kverulanta, nad kterým leckdo mávne rukou?

V zastupitelstvu teď málokdo z opozice promluví. ODS nechce jít do velkých sporů. Zůstal jsem skoro sám jako debil. Úředníci, když vidí, že se hlásím o slovo, jsou z toho vyřízení. Tuší, že mohli jít dřív domů, ale kvůli mně tam budou sedět třeba do půl čtvrté, jako se to už stalo. Byl bych rád, kdyby se ke mně přidal někdo další.

Méně by možná bylo více.

To máte pravdu. Ale když slyším lži, musím se ozvat. Já navíc neumím mluvit ve zkratkách. Všechno popisuju složitě, že to lidé někdy ani nepochopí.

Tak ještě že TOP 09 letos nemá žádné billboardy.

Než vyvěšovat nesrozumitelné billboardy a vyumělkované obličeje, to raději nic. Navíc v době naštvanosti lidí. Krajská vláda promrhala 30 milionů korun vracením zdravotnických poplatků pacientům. My bychom tyto peníze dali do středního školství, podpory podnikání.

Jak se mohlo stát, že kandidujete do krajského zastupitelstva počtvrté a pokaždé za jinou stranu? Nejdříve za Čtyřkoalici, pak za Evropské demokraty, Alternativu a teď za TOP 09 a Starosty a nezávislé.

Ve Čtyřkoalici jsem působil jako člen ODA. A pak už jsem nebyl členem žádné strany, za níž jsem kandidoval. Většinou šlo o lidi podobného smýšlení kolem bývalé ODA. Uznávám, že kandidovat za čtyři různé strany nevypadá dobře. Nehledám si ale nové kamarády typu pana hejtmana, který mě velmi zklamal.

A co váš kamarád - podnikatel Aleš Málek, kterému stále dlužíte a nesplácíte 2,5 milionu korun, které jste si od něj soukromě půjčil? Město Boží Dar, kde starostujete, přitom od Málka koupilo hotel Praha.

Vím, že tohle je vaše téma. Přiznávám, že za mnou je 22 let úspěchů i pochybení. Záměr provozovat hotel Praha Božímu Daru nevyšel. Měl jsem tehdy soukromě rozestavěné nové pokoje, abych získal 45 lůžek. Banky mi nechtěly navýšit hypotéku. Před panem Málkem jsem se zmínil, že jsem v háji a že manželka nabrala hosty na Silvestra i do nových pokojů. Slovo dalo slovo, na podzim 2007 jsme sepsali smlouvu, domluvili se na sedmiprocentním úroku. V roce 2008 nastala krize a výpadek klientů. Byl jsem schopen Málkovi splácet jen úroky z jistiny, což dělám dodnes. Věřím, že i jemu začnu splácet jistinu.

Nenapadlo vás, že spojení s Málkem budete vysvětlovat jen velmi obtížně?

Dostal jsem se do takové tísně, že jsem na půjčku od něho přistoupil skoro bezhlavě. Panu Málkovi ručím svým domem. Mám samozřejmě připravené řešení. Když bude úplně nejhůř, svůj hotel prodám a tím pokryju všechny závazky. Ale když vidím, jak se tam manželka nadřela a syn vede restauraci, podřízl bych rodinu, která si zvykla. Proto raději snáším mediální tlak.

Jste starostou, senátorem. Není kandidatura na hejtmana už příliš velkým soustem?

Nedá se všechno zkombinovat. Musel bych některou funkci opustit. Zřejmě post starosty Božího Daru, zaměstnává mě nejvíc.

Jaký koaliční potenciál má TOP 09 v krajském zastupitelstvu?

Blízká je nám ODS, spolupráci si umím představit. Totéž platí o Koalici pro Karlovarský kraj, Alternativě, Hnutí nezávislých. Velmi těžko by se mi spolupracovalo s ČSSD v jejím současném složení. Příkopy jsou mezi námi příliš hluboké. Oni mají morálku nastavenou jinak. My máme laťku nastavenou výš, blíž k civilizovanému Západu.

Máte čas na své koníčky?

Letos jsem byl poprvé po třech letech s rodinou někde i v létě. Snažím se vést malého syna ke sportu. Absolvuji s ním veškeré jeho fotbalové tréninky a zápasy. V zimě lyže, snowboard. Ale je to těžké.

PROFIL

Jan Horník

 • kandidát TOP 09 a Starostů a nezávislých na hejtmana
 • narozen 19. 3. 1954 v Mariánských Lázních
 • od roku 1990 starostou Božího Daru
 • od roku 2000 krajským zastupitelem
 • od roku 2004 senátorem za Karlovarsko
 • absolvent VŠ zemědělské v Praze, obor meliorací
 • před listopadem 1989 vedl pobočku JZD Chýně
 • v letech 1992-2004 členem Občanské demokratické aliance
 • od roku 2009 členem politického hnutí Starostové a nezávislí
 • je podruhé ženatý. Z prvního manželství má dceru Michaelu. S manželkou Martinou vychovává syny Daniela a Sebastiana
 • s manželkou podniká, spravují na Božím Daru hotel

Bohumil Zeman

Mladá fronta DNES, 29. 9. 2012, rubrika: Kraj Karlovarský, str. 1

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme