Drábek: Důchod se zvýší příští rok o něco méně

Rozhovor s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem

23. 9. 2011

Těm, kdo pobírají důchod, se od příštího roku zvýší o něco méně, než Ministerstvo práce a sociálních věcí dosud plánovalo. Dnes zveřejnilo na svých stránkách upravený výpočet, podle něhož se mimo jiné takzvaná procentní výměra zvedne jen o zhruba procento a půl, tedy asi o jedno procento méně, oproti původnímu předpoklady. Podle Rady seniorů ale i zpřesněná čísla berou důchodce poněkud zkrátka, řekněme. Na telefonu je ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Dobrý den.

Pěkný podvečer.

Čím je dána ta změna, kterou jste dnes publikovali?

Tak, já bych nejprve chtěl jednoznačně říci, že to není žádná změna. Změna jediná je v tom, že dnes už valorizace důchodů je stanovena zákonem, to znamená, není v pravomoci ani vlády ani ministra, jakkoliv měnit tu valorizaci, ta je prostě stanovena výpočtovým vzorcem a zákonem. Důchody se každý rok zvyšují podle toho zákonného ustanovení o 100% inflace a o jednu třetinu růstu hrubé mzdy, v tom porovnání meziročním. To znamená, že udržuje se reálná hodnota důchodu plus se přidává určitá bonifikace tak jak rostou mzdy. To, že byly určité spekulace o tom, že snad dříve bylo předpokládáno vyšší zvýšení důchodu, vyšší valorizace, to bylo dáno tím, že ta čísla se postupně upřesňují, postupně se vyvíjejí, ale my musíme podle zákona vycházet z čísel statistického úřadu, která jsou daná naprosto jednoznačně a my s nimi nemůžeme jakkoliv manipulovat.

Jak se ten nový výpočet odrazí přímo v těch částkách, které senioři napřesrok dostanou, o jaké sumy jde?

Tak vyhláška říká, že takzvaná základní výměra důchodů, která je v tuto chvíli 2270 korun, to je bez ohledu na typ důchodu, bez ohledu na jakékoliv další parametry, tak ta se zvýší o čtyřicet korun a ta další část, takzvaná procentní výměra se zvýší o 1,6 %. To, tak jak sem říkal, odpovídá inflaci a nárůstu mezd za poslední období.

Ale víme, že, Rada seniorů se ohradila proti těmto novým údajům, podle nich by měli důchodci dostat, co se takzvané procentní výměry týče, o několik deseti víc, že prý to v některých případech může být kolem stokoruny měsíčně. Čím to, že se ty výpočty tak rozcházejí?

Tak já nevím, z jakých výpočtů vycházela Rada seniorů, nicméně ten výpočet je prostě stanoven zákonem. Odpovídá tomu, co jsem říkal, to znamená 100% nárůst cenové inflace a třetina zvýšení mezd. A ta data my přebíráme ze Statistického úřadu. Tak, jak Český statistický úřad každý měsíc vydává oficiální statistiku, tak my ty, ta čísla, která jdou do vyhlášky ta jednoznačně vychází z té oficiální statistiky Českého statistického úřadu.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, děkuji za rozhovor, na shledanou.

Děkuji za pozvání, pěkný večer.

Jan Bumba

Český rozhlas 1 - Radiožurnál, 23. 9. 2011

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jaromír Drábek
Témata:
Důchodový systém
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí TOP 09

lenka.brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Jiří Pospíšil:Stát nelze řídit jako firmu, protože občané nejsou zaměstnanci.
Děkujeme