Cogan: Leoš Heger je nejlepší ministr zdravotnictví od roku '89

Rozhovor se starostou Nové Paky Rudolfem Coganem

Starosta Nové Paky Rudolf Cogan a lídr krajské kandidátky TOP 09 v Královehradeckém kraji považuje současnou koalici v kraji za špatné rozhodnutí voličů. Nemyslí si ale, že by vítězství levice ve volbách roku 2014 znamenalo velkou změnu, ta podle něj přijde teprve ve volebním období od roku 2018, které tak bude brutální. ParlamentníListy.cz se jej ale jako sportovce a bývalého pedagoga zeptali i na jeho názor na nové Hnutí pro sport či na současnou situaci ve školství.

22. 2. 2013

Pane starosto, prezident Klaus brzy skončí ve svém úřadě. Jak hodnotíte jeho deset let na Hradě? A jak nyní vnímáte jeho výroky na adresu jeho předchůdce?

Nevím. Je mi to jedno.

Vy osobně jste byl v krajských volbách Královehradeckém kraji lídrem kandidátky TOP 09 a Starostů. Volby však vyhrála ČSSD, která tak vládne spolu s KSČM těsnou většinou jednoho hlasu. Co je podle Vás příčinou výhry a celkového vzestupu levice včetně komunistů? A co očekáváte od tak křehké koalice?

Špatné rozhodnutí voličů, byť legitimní. Co se týče krajské koalice ČSSD a KSČM, tak oni taky vědí, že musí šetřit, a trochu se i snaží, nedělají úplně populistickou politiku. Co se týče opozice, tak my jsme nesmírně silní - početně, mentálně i kvalitou osobností. Koalice a opozice spolu zatím komunikuje, je pravděpodobné, že za 4 roky se kyvadlo vychýlí zase na druhou stranu a nechceme kraj přebírat zadlužený po uši.

Levice vyhrála všechny poslední volby, včetně parlamentních, i když v tomto případě ji to neumožnilo vládnout. Příští rok je supervolební a čekají nás v něm čtvery volby. Co od nich očekáváte? Myslíte si, že se podaří levice ovládnout politickou scénu od komunální politiky až po prezidenta? A jaký dopad by takováto převaha levice napříč politickým spektrem podle Vás mohla mít?

Nemyslím, že vítězství levice bude znamenat velké změny. Robert Fico se taky do ničeho nemíchá a nechá hospodaření nastavené od pravice. Levici čekají velké problémy, co se týče fiskální rovnováhy, i když je fakt, že státní dluh se za ty jejich 4 roky na kritickou hranici možná nedostane. Teprve volební období od roku 2018 bude brutální. Pokud ovšem zvednou tempo zadlužování třeba na 8 % HDP, což nám B. Sobotka už za V. Špidly předvedl, tak to bude hned.

Jak jste uvedl pro naše stránky, s politikou ministra Hegera jste spokojen. Za které kroky si jej nevíce ceníte? Domníváte se, že se mu daří úspěšně řídit resort zdravotnictví?

Je to nejlepší ministr zdravotnictví od roku 1989. Dělá radikální změny a opravdu tomu rozumí, zahrnuje do svých záměrů ekonomické stimuly. Konečně to není ministr lékařů a zdravotního personálu, nýbrž ministr lidí. Velice oceňuji kroky směrem od proplácení banalit k placení závažných, relativně málo častých diagnóz. Zjednodušeně řečeno, aby kvůli 10 000 chřipkám nebyly peníze na jednu závažnou rakovinu. Normální “ministr“ si radši “koupí“ ty hlasy.

O Vaší náklonnosti ke sportu jsme již hovořili, jak ale nyní vnímáte Hnutí pro sport, které se rozhodl založit bývalý ministr školství?

Pro mne je jediným celkovým, důvěryhodným reprezentantem sportu u nás Český olympijský výbor. A pak ještě sportovní svazy. Názory jiných “platforem“ mne nezajímají.

Máte zkušenosti i jako pedagog. Jaký je Váš názor na současný stav našeho školství? Mám na mysli především nedořešenou koncepci regionálního školství, neexistenci vysokoškolského zákona a soustavný propad znalostí žáků a studentů.

Vzdělání je především úkolem rodičů a také dětí; zatím u nás převládá představa, že ho zajišťuje stát. Určitě jsem pro jakékoli prvky zainteresovanosti na kvalitě výstupu ze školské soustavy. Aby tam byla konkurence, aby záleželo, odkud máš diplom a zda máš znalosti, aby v tom student, rodiče měli své peníze. A nestudovaly se nesmysly bez dalšího využití v životě (I když jednoznačně jsem pro obory, které “jen“ učí myslet jako je matematika a filosofie).

Z hlediska celosvětového je školství v ČR zatím nadprůměrné. Jdou do něj obrovské peníze, ale stejně upadá.

V krajích se bojí konat. Je jasné, že když je v našem kraji 5 000 žáků a 10 000 míst ve školách, tak není něco v pořádku, prostě není konkurence. Školy se žákům podbízejí, místo aby žák musel bojovat.

Jaké problémy nejvíce sužují obyvatel Nové Paky a jak se snažíte tyto problémy řešit?

Tak jako v celé ČR, 80 % lidí se chce především slušně uživit, mít práci, rodinu. Není v mé pravomoci toto zajistit. Město se snaží jen nabídkou “komunálních“ služeb přispět ke kvalitě jejich života. V individuálních případech jsem samozřejmě jako právník, ekonom a starosta připraven packému občanovi pomoci.

Můžete čtenářům přiblížit projekt kompostárny? A jaké další projekty byste chtěli v letošním roce ve městě realizovat?

Kompostárna je relativně okrajová záležitost závislá na dotaci. Ovšem dvě velké akce letos dokončujeme. Zaprvé rekonstrukci čistírny odpadních vod, za 100 mil. Kč, kde byl velký tlak na vícepráce. A dále je to průmyslová zóna za 40 mil. Kč, kde se dokončují sítě. Letos rozestavíme plavecký bazén za 90 mil. Kč. Finančně je to nastaveno tak, že to zaplatíme bez dotace a postupně z vlastních peněz. Minulý pátek jsme na účtu města měli 55 mil. Kč!

Katka Synková

parlamentnilisty.cz, 22. 2. 2013

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme