Pecková: Genetický výzkum nesmí být zneužíván jako zdroj diskriminace

15. 12. 2015

Poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková se jako vyslankyně zdravotního a sociálního výboru Rady Evropy zúčastnila klíčového summitu ve Washingtonu o využití kmenových buněk, klonování a genovém inženýrství. Přečtěte si její projev.

Vážený pane předsedo, dámy a pánové,

je pro mne velkou ctí a potěšením zde s vámi dnes být a mít tu příležitost vyslechnout tolik moudrých slov. Jistě by bylo na tomto místě vhodné začít částí slavné básně autora, kterého není nutné představovat, protože Faustovská otázka tu bude tak dlouho, jak dlouho bude existovat lidská touha po poznání.

Nové technologie genetického inženýrství nepochybně mají potenciál vyléčit dědičně přenossné choroby, ale mohou přinést i nežádoucí vlastnosti, nebo být zneužity.

Zásah do genomu je jedním z nejslibnějších počinů, který věda pro blaho lidstva odstartovala. Rostoucí znalost o dopadech genetických faktorů na nemoci a postižení a narůstající množství informací o rizikových profilech a predikci možných nemocí mohou vést k rozvoji terapeutických nebo preventivních postupů.

Současné obrovské úspěchy vědy na tomto poli mohou vést některé lidi k přesvědčení, že všeho, co je technicky proveditelné, je třeba dosáhnout a využít. Přitom se lidstvo ve své historii mnohokrát přesvědčilo, že technologický pokrok ještě nezaručuje posun člověka ipso facto a může jít proti jeho důstojnosti, rovnosti a humanitě vůbec. Výzkum bez svobody vědců není možný, ale musí se pohybovat v právním rámci, který respektuje základní lidská práva

Jak se nejlépe vypořádat s etickymi a sociálními aspekty? Na co bychom měli klást důraz? Je to respekt k autonomii a soukromí, ke spravedlnosti a solidaritě, k pochopení nemocí a zdraví, ke kulturnímu, sociálnímu a ekonomickému kontextu vědy a zodpovědnost vůči dalším generacím.

Než začneme s genetickým výzkumem, vždy je potřeba vyhodnotit možné přínosy a zátěže. Genetický výzkum by měl být povolen pouze ve prospěch lidstva a nikdy by neměl být zneužit pro jiné než mírové účely. Stejně tak by neměl být nikdy zneužit jako zdroj nerovnosti a diskriminace. Pozitivní přínos jakéhokoliv výzkumu musí pak být sdílený se společností jako celkem.

Rada Evropy, jako lidskoprávní orgán, se zavazuje být strážcem práv každé lidské bytosti na každém kroku takovýchto vědeckých výzkumů a jejich aplikací.

Gabriela Pecková, poslankyně TOP 09

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Gabriela Pecková
Témata:
Zahraničí, Zdravotnictví
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme