× Staňte se našimi členy!

Čáslavka: Končí období černého pasažérství

4. 8. 2016

Donald Trump získal republikánskou prezidentskou nominaci, musíme tedy začít brát jeho slova vážně. Především jeho zahraničněpolitické výroky a zvlášť ty, které se týkají Evropy a našeho spojenectví v Severoatlantické alianci. 

Trump řekl, že Spojené státy možná nepomohou některým členům Aliance, budou-li napadeni Ruskem. Konkrétně by kandidát na prezidenta zohlednil, jak napadená země na svoji obranu, tedy i do té kolektivní, přispívá. Spojené státy kritizují své evropské spojence za neplnění finančních závazků dlouhodobě, nikdy však nezašly tak daleko. 

Přestože za svá slova sklízí Trump kritiku, nemůžeme nad tím mávnout rukou, zvlášť když k tomu někdejší šéf Sněmovny reprezentantů a pravděpodobný člen Trumpovy administrativy Newt Gingrich dodal, že si není jist, zda mají USA riskovat válku s Ruskem kvůli předměstím Petrohradu. Myslel Estonsko. 

Možná je to jen drsná předvolební rétorika na náš účet. Ale na čí účet vlastně? Pětasedmdesát procent rozpočtu Aliance platí Spojené státy, slíbená dvě procenta z HDP na obranu dává jen pět zemí. Česká republika s výdaji kolem jednoho procenta patří v Alianci k podprůměru, a i když jsme nedávno slíbili, že obranné výdaje do roku 2020 zvedneme na 1,4 procenta, je to stále málo. Vlastně se nelze divit, že toto téma rezonuje v americké předvolební kampani. „Nemůžeme být světovým policajtem a být v dluhu ve výši 19 bilionů dolarů,“ dodává Trump. 

Taková slova nepřicházejí nikdy vhod, ale nyní, v době krize Evropy, je to mimořádně špatné. Americká historička Anne Applebaumová nedávno napsala, že Západ je vzdálen jen dvě či tři špatné volby od konce NATO, EUamožná konce dnešního liberálního řádu. Za rok proběhnou prezidentské volby ve Francii a jedna z čelných kandidátek Marine Le Penová z Národní fronty slíbila opustit NATO i EU a předpokládá zvláštní vztahy s Ruskem, jehož banky platí její volební kampaň. 

Česká republika není odsouzena těmto debatám pouze pasivně přihlížet. Musíme začít o dost více investovat do své vlastní obrany, jedině tak totiž své partnery přesvědčíme, že nejsme černými pasažéry. Ve druhé řadě bychom se měli snažit posílit své vztahy se Spojenými státy. A v neposlední řadě bychom měli usilovat o to, aby se EU posílila jako bezpečnostní komunita. 
Podmínkou ale je, že budeme mít doma politiky, kteří budou schopni dohlédnout všechny souvislosti. Díky Severoatlantické alianci máme stále nejlepší bezpečnostní záruky v historii. Pokazit si tomůžeme jen sami, pokud nebudeme dostatečně investovat do spojeneckých vztahů a do vlastní obrany. 

Jiří Čáslavka, kandidát do Senátu na Pardubicku

zdroj: Lidové noviny, 4. 8. 2016

ŠTÍTKY

Volby:
2016 senát - 43 - Pardubice: Jiří Čáslavka
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme