Odpor lidí z pražského Proseka změnil plány developera

16. 1. 2012

Na místě parku a dětského hřiště u ulice Litvínovská na Střížkově v Praze 9 měl vyrůst dvanáctipodlažní dům. Nevyroste. Odpůrcům stavby ze Střížkovské občanské solidarity (SOS) se podařilo z pražských radních vymoci slib, že nebudou prodávat své podíly pozemků.

Zůstane tak u třináctipodlažního projektu Art residence, který se už poblíž staví.
Naopak části pozemků, které patří společnosti Odin Investments, jež zde chtěla stavět, by se měly směnit ve prospěch města za části pozemků jiných ve prospěch investora.

Informaci SOS Právu potvrdila kancelář pražské radní pro majetek, jíž je Alexandra Udženija (ODS). „Bude to směna za jiné pozemky, nikoli prodej," sdělil Právu sekretariát radní.

Zlatko Zimovjan z SOS Právu řekl, že rozhodující pro celou věc byl postoj primátora Bohuslava Svobody (ODS). „Magistrát pozemek neprodá, zvítězil zdravý rozum," uvedl Zimovjan ke kauze, o níž Právo loni podrobně informovalo. Sdružení chce, aby územní plán v místě potvrdil park.

Sdružení chce park
Projekt nového domu s více než sto byty podle něho získal územní rozhodnutí, sdružení ho však napadlo. Další snahou bude změnit územní plán, aby na místě vznikl park.

Výstavba se nezamlouvala ani radnici Prahy 9, požadovala, aby projekt musel projít posouzením dopadů na životní prostředí. Pro město byla situace komplikovaná, o pozemky se s investorem dělilo spoluvlastnickým podílem téměř na půl. Musely se vracet finanční zálohy.

Nyní se podle místostarosty Prahy 9 pro územní rozvoj Marka Doležala (TOP 09) zdá, že bude možná směna ve prospěch jiného z projektů developerské společnosti u stanice metra Střížkov, u ulice Lovosická, ne už Litvínovská. Ačkoli i zde jsou zelené plochy, investor už patrně město alespoň zčásti přesvědčil.

„Musejí udělat studie, projekty. Jakmile pak navrhnou směnu pozemků, bude záležet na magistrátu, zda to akceptuje," řekl Právu Doležal s tím, že předběžná dohoda mluví o takovém řešení.

Otázkou zůstává, zda se developerská společnost nebude muset potýkat s odporem lidí i v novém působišti.

Plány stavět na volných pozemcích uprostřed sídliště se nikdy s velkým pochopením nesetkaly. Lidé také často poukazují na dopravní zátěž, kterou novostavby vyvolávají.